شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

واکاوی شکست سنگین ریاض

وقتی الهلال به اردوی اتریش رفت، پرسپولیس کجا بود؟

وقتی الهلال به اردوی اتریش رفت، پرسپولیس کجا بود؟
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان خبرنگار

باخت سنگین پرسپولیس به الهلال شوک بزرگی بود.

به گزارش ایران ورزشی؛ باخت سنگین پرسپولیس به الهلال شوک بزرگی بود. پرسپولیس در چند فصل گذشته موفق شده بود خودش را در حد یکی از باثبات‌ترین و منسجم‌ترین تیم‌های آسیا مطرح کند و اکثر پیش‌بینی‌ها به سمت یک بازی پایاپای میل می‌کرد، ولی سرخ‌پوشان مقابل الهلال کاملاً تسلیم بودند و در هیچ‌کدام از مقاطع بازی چهره یک تیم برنده را نداشتند. طبیعی بود که بعد از بازی همه به دنبال پیدا کردن دلایل این ناکامی غیرمنتظره باشند و هواداران و کارشناسان دلایل و مقصران مختلفی را ردیف کردند، ولی عامل اصلی این شکست کدام بود؟
مجموعه‌ای از اتفاقات دست به دست هم داد که پرسپولیس در شرایط بدی به عربستان برود. فاصله کم بازی‌های تیم ملی با بازی یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا و تأخیر یکروزه در پرواز به سمت ریاض، آخرین دردسرهای گل‌محمدی پیش از این بازی حساس بود، ولی سرخ‌پوشان مشکلات ریشه‌دارتری هم داشتند. در پایان لیگ بیستم پرسپولیس سه بازیکن کلیدی‌اش را در سه خط زمین از دست داد و هرچند با در نظر گرفتن شرایط بازار فوتبال ایران توانست جانشین‌های نسبتاً خوبی پیدا کند، ولی طبیعی است که آنها برای هماهنگی با تیم به زمان بیشتری نیاز دارند.
از این جمع تنها رضا اسدی در ترکیب اصلی بود و حامد پاکدل هم دقایق کوتاهی فرصت بازی پیدا کرد. در شبی که تمام بازیکنان پرسپولیس، حتی آنها که در لیگ بیستم عوامل اصلی قهرمانی بودند هم پایین‌تر از انتظار ظاهر شدند، نمی‌توان دلیل این شکست را حضور بازیکنان جدید دانست، بخصوص اینکه با خروج اسدی در شروع نیمه دوم اوضاع بهتر نشد و مشکلات پرسپولیس ادامه پیدا کرد.
از تمام اینها که بگذریم، به نظر می‌رسید که جدی‌ترین تفاوت پرسپولیس و الهلال در سطح آمادگی دو تیم است. بازیکنان پرسپولیس در اکثر کورس‌های کوتاه جا می‌ماندند و در دوئل‌های نفر به نفر بازنده بودند. چنین تفاوتی با توجه به وضعیت آمادگی دو تیم چندان عجیب نبود. در روزهایی که هفته‌های پایانی لیگ بیستم برگزار می‌شد و پرسپولیس در کورس قهرمانی بود، الهلال با کادر فنی جدید و خریدهای خارجی‌اش برای اردوی آماده‌سازی به اتریش رفته بود. پرسپولیس بعد از پایان لیگ فرصت خیلی کوتاهی برای استراحت داشت و بعد از حدود یک هفته تمرینات برای بازی با استقلال تاجیکستان را شروع کرد، در حالی که الهلال سیر طبیعی تمرینات پیش‌فصل را ادامه می‌داد.
پرسپولیس، خسته از یک فصل طولانی مجبور شد در شهر دوشنبه به میدان برود و اگر استقلال تاجیکستان تیم باتجربه‌تری بود با توجه به آمادگی بالاتر و حضور در شرایط مسابقه می‌توانست برنده باشد. در همان روزها الهلال که پس از اردوی اروپایی فصل جدید را شروع کرده بود با استقلال تهران روبه‌رو شد که مثل پرسپولیس مجبور شده بود بعد از پایان یک فصل فرسایشی وارد مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا شود. تیم مجیدی در آن بازی شروع خوبی داشت، ولی مطابق انتظار مغلوب الهلال شد که چرخه آماده‌سازی نرمالی پشت سر گذاشته بود. الهلال در فاصله رویارویی با دو حریف ایرانی بازی‌های بیشتری برگزار کرد و به هماهنگی و آمادگی بالاتری رسید. پرسپولیس اما فرصتی برای استراحت یا بدنسازی نداشت و فقط توانست یکی دو بازی دوستانه داشته باشد.
اگر لیگ بیستم زودتر به پایان می‌رسید و فصل جدید فوتبال ایران مثل سایر لیگ‌های غرب آسیا در موعد مقرر شروع می‌شد، استقلال و پرسپولیس می‌توانستند نمایش خیلی بهتری مقابل الهلال داشته باشند. البته شکست دادن تیم حرفه‌ای عربستانی که بازیکنان خارجی تراز اولی دارد، کار خیلی سختی است و اصلاً عجیب نیست که آنها در پایان مسیر جام را بالای سر ببرند، ولی دو تیم تهرانی حداقل می‌توانستند پا به پای حریف بازی کنند و با حداقل اختلاف ببازند.
پرسپولیس دیروز به تهران برگشت و بلافاصله تمریناتش را برای بازی جمعه مقابل فولاد شروع کرد، ولی مشخص نیست که عوارض این شکست سنگین تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد. پرسپولیس بعید است به این زودی بتواند از شوک شکست ریاض خارج شود، ولی علامت سؤال بزرگتر وضعیت بدنی این تیم است که بیشتر برای بازی با الهلال تدارک دیده تا اینکه برای لیگ بدنسازی کرده باشد.
شاید استقلال از این نظر خوش‌شانس‌تر بود که در مرحله قبلی حذف شد و فرصت بیشتری داشت تا برای لیگ آماده شود، ولی پرسپولیس همانطور که از نظر وضعیت آمادگی از الهلال عقب‌تر بود، حالا نسبت به رقیبان داخلی‌اش هم تأخیر دارد و شاید این موضوع به قیمت از دست رفتن امتیازاتی در هفته‌های اول تمام شود.
نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان هر چند توان مالی خرید بازیکنانی مثل مارگا و گومیس را ندارند، ولی بیش از همه تاوان برنامه‌ریزی اشتباه لیگ بیستم را دادند. بازی با پرسپولیس هشتمین بازی رسمی این فصل الهلال بعد از اردوی مفصل آماده‌سازی در اتریش محسوب می‌شد، در حالی که مهم‌ترین تدارک پرسپولیس پیش از سفر به عربستان بازی دوستانه با سپاهان بود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.