سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

مأموریت بزرگ فرهاد در هفته‌های آغازین

خـروج از سایه نکـونام

خـروج از سایه نکـونام
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب خبرنگار

بیرون ماندن جواد نکونام از چرخه مربیگری در لیگ برتر نگاه تردید آمیزی را به آینده کاری فرهاد مجیدی در استقلال شکل داده و گمان می‌رود که اگر سرمربی استقلال نتواند در لیگ بیست و یکم نتایج امیدوار‌کننده‌ای کسب کند، با تصمیماتی از سوی مدیران باشگاه استقلال مواجه شود و احتمالاً نکونام آلترناتیو جدی باشد.

به گزارش ایران ورزشی؛ بیرون ماندن جواد نکونام از چرخه مربیگری در لیگ برتر نگاه تردید آمیزی را به آینده کاری فرهاد مجیدی در استقلال شکل داده و گمان می‌رود که اگر سرمربی استقلال نتواند در لیگ بیست و یکم نتایج امیدوار‌کننده‌ای کسب کند، با تصمیماتی از سوی مدیران باشگاه استقلال مواجه شود و احتمالاً نکونام آلترناتیو جدی باشد.
این دیدگاه شاید با قرارداد 3 ساله‌ای که مصطفی آجورلو با فرهاد مجیدی منعقد کرد در منافات باشد اما واقعیت این است که مدیران فوتبال در ایران چندان پایبند به این رسوم نیستند. مدیرعامل باشگاه استقلال نیز دو هفته پیش در نطقی معنی‌دار صراحتاً اعلام کرد که فرهاد مجیدی باید در شش هفته آغازین لیگ برتر به همگان ثابت کند که تیمش مدعی قهرمانی است.
آجورلو آن اظهارات را با به کار بردن جملاتی کاملاً احترام‌آمیز به زبان آورد و در کنارش تعریف و تمجیدهای بسیاری از سرمربی استقلال کرد اما به هر شکل که او از این زمانبندی پرده برداشت روشن شد مدیرعامل باشگاه استقلال چه دیدگاهی نسبت به آینده مربیگری مجیدی در استقلال دارد و با اینکه در بدو ورود قرارداد سرمربی استقلال را 3 ساله تمدید کرده است اما در نهان موفقیت را بر این توافق دوجانبه ارجح‌تر می‌داند.
با این رویکرد می‌توان مدعی بود که فرهاد مجیدی اگر تصور کند مدیرعامل استقلال با هر نتیجه‌ای در هفته‌های آغازین پشت او خواهد بود، سخت در اشتباه است و باید به سمت موفقیت و امیدسازی حرکت کند.
تأکید آجورلو به موفقیت استقلال در همان هفته‌های آغازین می‌تواند نشأت گرفته از نگرانی مدیرعامل استقلال از آینده کاری خودش هم در این باشگاه باشد. هر چند که می‌شود حضور مدیرعامل جدید را برای دو فصل آتی نیز قطعی دانست اما به هر حال آجورلو هم به خوبی به این واقعیت انکارناپذیر واقف است که اگر در استقلال با توفقیاتی مواجه نشود، جایگاه خودش نیز در این باشگاه سخت به خطر خواهد افتاد؛ بنابر این آقای مدیر نیز به دنبال موفقیت در سریع‌ترین زمان ممکن است و به همین جهت هم هست که اعلام کرده استقلال باید در شش هفته آغازین خودش را در قواره یک تیم مدعی نشان دهد، نه تیمی که ضرباهنگ ناموزنی دارد و احتمالاً با مشکل مواجه خواهد شد.
بدیهی است فرهاد مجیدی نیز از چنین معادلاتی به خوبی واقف است و در خلوت خود تمام اتفاقاتی که ممکن است در طول فصل برایش رخ دهد را آنالیز کرده است. مجیدی خوب می‌داند که اگر با استقلال به نتایج مناسب برسد تا چه اندازه در آینده کاری‌اش در این باشگاه اثرگذار خواهد بود و جایگاهش را سفت و محکم خواهد کرد. او نیک می‌داند که اگر در شروع لیگ نیز نتایج ناامیدکننده‌ای به دست آورد بدون شک باید منتظر تصمیمات تازه از سوی مدیرعامل باشد و اینجا است که او سایه سنگین جواد نکونام را که بعد از قهرمانی در جام حذفی بیرون گود نشسته، به شدت بالای سر خود احساس می‌کند.
البته گزینه‌های دیگری را هم می‌شود برای استقلال متصور بود؛ چنانچه مجیدی به سمت موفقیت قدم بر ندارد اما به هر حال نکونام در شرایط فعلی نزدیک‌ترین مربی به نیمکت استقلال است و مجیدی باید از همین بازی با هوادار با چنان هیبتی تیمش را وارد میدان لیگ بیست و یکم کند که هیچ گزندی بر آینده کاری‌اش وارد نیاید. فصل بیست و یکم در واقع فصل نهایی ارزیابی مجیدی در استقلال است و یا او با موفقیت در این باشگاه عمرش را طولانی خواهد کرد و برای سال‌های آتی نیز سکان هدایت استقلال را در دست خواهد گرفت یا اینکه برای زمان قابل توجهی از دایره مربیگری این باشگاه دور خواهد شد. مجیدی باید از مجالی که در اختیارش قرار داده شده به عالی‌ترین شکل ممکن بهره‌برداری کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.