جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

اصولی، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال: به خاطر کرونا نمی‌توانیم مجمع فوق‌العاده برگزار کنیم

تفاهمنامه‌های فدراسیون برای رسیدن به درآمد پایدار برای فوتبال است

تفاهمنامه‌های فدراسیون برای رسیدن به درآمد پایدار برای فوتبال است
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

چند روز پیش بود که احسان اصولی، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای در مواجهه با سؤالی قرار گرفته بود. سؤالی که این روزها گویای یکی از بزرگ‌ترین ابهامات درباره عملکرد فدراسیون است. اینکه برای رسیدگی به وضعیت اداره بیشتر پست‌های فدراسیون با سرپرست، مجمع فدراسیون فوتبال چه زمانی تشکیل خواهد شد؟

به گزارش ایران ورزشی؛ چند روز پیش بود که احسان اصولی، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای در مواجهه با سؤالی قرار گرفته بود. سؤالی که این روزها گویای یکی از بزرگ‌ترین ابهامات درباره عملکرد فدراسیون است. اینکه برای رسیدگی به وضعیت اداره بیشتر پست‌های فدراسیون با سرپرست، مجمع فدراسیون فوتبال چه زمانی تشکیل خواهد شد؟ اصولی در پاسخ به این سؤال گفته بود: «به زودی تاریخ برگزاری مجمع عمومی اعلام می‌شود.» این در حالی است که مطابق اساسنامه، فدراسیون فوتبال باید برای رسیدگی به وضعیت نواب رئیس خود و تعیین تکلیف سرپرستی‌ها، مجمع فوق‌العاده تشکیل دهد. این موضوع به وضوح در اساسنامه قید شده که در صورتی که از ابتدای انتخابات ریاست فدراسیون به هر دلیلی نایب رئیس در مجمع انتخاب نشود، بعد از گذشت سه ماه از فعالیت سرپرست‌هایی که شخص رئیس انتخاب‌شان کرده، باید مجمع فوق‌العاده تشکیل و در این رابطه تصمیم‌گیری کند. نه اینکه فدراسیون فوتبال در انتظار رسیدن موعد برگزاری مجمع عمومی بماند.
احسان اصولی در گفت و گو با ایران ورزشی اما درباره علت تشکیل ندادن مجمع فوق‌العاده می‌گوید: «ما هم می‌دانیم که براساس اساسنامه باید این اتفاق می‌افتاده اما شما شرایط ویژه‌ای که شیوع ویروس کرونا برای ما ایجاد کرده را در نظر بگیرید. ما در زمانی که باید برای تشکیل مجمع فوق‌العاده اقدام می‌کردیم با موج‌های چهارم و پنجم کرونا رو به رو شدیم و همین موارد برگزاری مجمع را با مشکل مواجه کرد. از طرفی هم زیرساخت‌های لازم برای برگزاری آنلاین مجمعی که در آن باید انتخاب‌های مهمی صورت بگیرد، در حال حاضر مهیا نیست.»
پیش از این اما فدراسیون فوتبال اساسنامه را به همین شیوه آنلاین در مجمع تصویب کرد. اصولی اما معتقد است: «من خودم عضو مجمع بوده‌ام و از این اتفاق اطلاع دارم اما همانطور که می‌دانید، مجمع انتخاباتی که موضوع آن بررسی گزینه‌های مدیریتی و تصمیم‌گیری در این رابطه را به عنوان موضوع و محور خود داشت، به صورت حضوری برگزار شد. این‌بار هم موضوع انتخاب از بین افراد است و نمی‌توان جلسه را آنلاین برگزار کرد. به همین دلیل در تلاش هستیم تا شرایط را برای برگزاری مجمع آماده کنیم.»
فدراسیون اما با سرپرست‌هایش در تلاش است تا تفاهمنامه‌هایی را برای مشارکت با فدراسیون‌های فوتبال کشورهایی چون بلژیک یا نهادهای داخلی مانند سازمان مناطق آزاد کشور منعقد کند. چنین تفاهمنامه‌ها و جلساتی گرچه از ابتدا برای ریاست فدراسیون فوتبال حواشی مختلفی را به دنبال داشت و عکس‌های منتشر شده از او در کنار حناچی، شهردار وقت تهران و یا نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه مورد نقدهایی واقع شد اما احسان اصولی بعد از جلسه مشترک با دبیر شورای عالی مناطق آزاد، فلسفه تفاهمنامه‌های این چنینی را ایجاد درآمدی پایدار برای فوتبال می‌داند.
جلسه مدیران فدراسیون فوتبال با مسئولان سازمان مناطق آزاد کل کشور در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برگزار شد. در این نشست شهاب‌الدین عزیزی‌خادم رئیس فدراسیون فوتبال، احسان اصولی عضو هیأت رئیسه و سرپرست کمیته بازاریابی و تلویزیون، علی درویش‌پور رئیس سازمان منطقه آزاد قشم و مهدی زارعی معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری این منطقه، حضور داشتند و دکتر سعید محمد دبیر شورای عالی سازمان مناطق آزاد و مشاور ریاست جمهوری میزبان این جلسه بود.
عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال درباره این جلسه به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «هدف ما از برگزاری این نشست این بود که ستادی را مرکب از دوستان در مناطق آزاد کشور داشته باشیم و تفاهمنامه‌ای بین ما منعقد شود تا فرصت استفاده از این مناطق برای فوتبال و همکاری به منظور اجرای برنامه‌هایی برای جام جهانی قطر را فراهم کنیم. احداث کمپ‌های متناسب با کمپ تیم‌های ملی در مناطق آزاد و همچنین فراهم کردن امکاناتی برای سفر به صرفه هواداران ایرانی به قطر از جمله مواردی است که در نظر داریم تا در راستای این تفاهمنامه انجام دهیم.»
این تفاهمنامه‌ها آیا به نتیجه‌ای هم برای فوتبال می‌رسند؟ یا صرفاً در حد همین عکس‌های یادگاری باقی خواهند ماند؟ احسان اصولی در پاسخ به این سؤال می‌گوید: «هدف ما در فدراسیون فوتبال از این تفاهمنامه‌ها، ایجاد درآمدی پایدار برای فوتبال است. این یکی از ظرفیت‌های حوزه بازاریابی است. وقتی با فوتبال و هواداران رونقی را ایجاد می‌کنید، مسلماً باید سهم فوتبال را مطالبه کنید. همانطور که مناطق آزاد می‌توانند برای فوتبال فرصت ایجاد کنند، فوتبال هم به این بخش فوایدی را می‌رساند. این اتفاقات شراکت منافع ایجاد می‌کنند که براساس همین شراکت، سرمایه تقسیم می‌شود. ما در نظر داریم که این منافع را به فدراسیون فوتبال برگردانیم و از سرمایه بالقوه‌ فوتبال به شکل بالفعل استفاده کنیم. دیگر دوره خام فروشی در فوتبال به پایان رسیده که کل امتیاز تیم‌ ملی را به صورت انحصاری در اختیار شرکتی قرار می‌دادیم و پولی می‌گرفتیم. نگاه ما این است که سرمایه فوتبال باید به سرمایه در گردش تبدیل شود و تولید درآمد کند.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.