شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

وزنه‌بردار تاریخ‌ساز سبک‌وزن ایران در لیست سیاه برخواه

قشقـــایی در راه مهاجـــرت؟

قشقـــایی در راه مهاجـــرت؟
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

«حافظ قشقایی» ستاره تاریخ‌ساز دسته 55 کیلوگرم تیم ملی وزنه‌برداری ایران که سال 2019 در مسابقات جهانی تایلند موفق شد با درخشش خود در این رقابت مهم بین‌المللی بعد از 42 سال خاطرات شیرین افتخارآفرینی‌های محمد نصیری را تکرار کند، مدتی ‌است به واسطه مشکلات و کدورتی که بین او و سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری ایجاد شده است، در جمع اردونشینان تیم ملی وزنه‌برداری حضور ندارد.

به گزارش ایران ورزشی؛ «حافظ قشقایی» ستاره تاریخ‌ساز دسته 55 کیلوگرم تیم ملی وزنه‌برداری ایران که سال 2019 در مسابقات جهانی تایلند موفق شد با درخشش خود در این رقابت مهم بین‌المللی بعد از 42 سال خاطرات شیرین افتخارآفرینی‌های محمد نصیری  را  تکرار کند، مدتی ‌است به واسطه مشکلات و کدورتی که بین او و سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری ایجاد شده است، در جمع اردونشینان تیم ملی وزنه‌برداری حضور ندارد.

چرا قشقایی به اردو دعوت نمی‌شود؟
بعد از محمد نصیری و افتخارات زیادی که این اسطوره سبک‌وزن تاریخ وزنه‌برداری ایران برای کشورمان قبل از انقلاب در میادین مختلف آسیایی، جهانی و المپیک کسب کرده بود، «حافظ قشقایی» در دسته 55 کیلوگرم یا همان (مگس‌ وزن) تنها پدیده‌ تاریخ وزنه‌برداری ایران بود که توانست بعد از 42 سال در سال 2019 و رقابت‌های جهانی تایلند وزنه‌برداری ایران را صاحب یک نشان ارزشمند نقره‌ای و سکوی نایب قهرمانی جهان کند. وزنه‌بردار جوان، توانمند و تحصیلکرده‌ای که پیش‌بینی می‌شد مدال‌های سبک‌وزن ایران را پس از این در دنیای وزنه‌برداری تضمین کند، اما برخلاف آنچه پیش‌بینی می‌شد، قشقایی بعد از اردوی اهواز (قبل از المپیک توکیو) دیگر به اردوی تیم ملی دعوت نشد تا زمزمه‌هایی مبنی بر وجود اختلاف بین او و سرمربی تیم ملی شنیده شود. گویا ارتباط ملی‌پوش تاریخ‌ساز سبک‌وزن ایران نیز مثل همتایان نامدارش (کیانوش رستمی، سهراب مرادی، علی مکوندی و...) با سرمربی تیم ملی تیره و تار شده و همین موضوع باعث شده تا او نیز نامش وارد لیست سیاه محمدحسین برخواه شود! سؤال مهمی که الان وجود دارد، این است که وقتی این وزنه‌بردار خوش‌استعداد، جوان و آتیه‌دار در شرایط آمادگی بدنی عالی و رکوردی ایده‌آل قرار دارد چرا برخواه او را از اردوی اهواز (قبل از المپیک توکیو) تا به امروز به اردوی تیم ملی دعوت نکرده است؟ مگر ما در شرایط فعلی به جز حافظ قشقایی که بعد از 42 سال برای وزنه‌برداری ایران در دسته 55 کیلوگرم مدال جهانی گرفت و تاریخ‌سازی کرد گزینه دیگری هم داریم که اینطور راحت و آسوده از کنار نام این وزنه‌بردار عبور می‌کنیم؟
قشقایی سن و سالی هم ندارد که بخواهیم مثلاً او را در کنار وزنه‌برداران سن و سال‌دار قرار داده و بهانه سن و سال او را برای کنار گذاشتنش از اردو دستاویز حرکت غلط و اشتباه خود کنیم. قطعاً سوابق و تجربیات قبلی از نوع برخورد محمدحسین برخواه و سیستم مدیریتی فعلی فدراسیون با تعدادی از ستاره‌ها و سرمایه‌های ناب وزنه‌برداری که همینطور راحت سوختند و آواره غربت شدند ثابت می‌کند که حافظ قشقایی هم در همین مسیر قرار داده شده و او نیز مدتی است به خاطر مشکلات شخصی که با برخواه و فدراسیون داشته وارد «لیست سیاه» شده و آرام آرام و خیلی زیرپوستی و چراغ خاموش دارند او را از چرخه وزنه‌برداری و قهرمانی دور می‌کنند. دقیقاً کاری که برخواه با «علی مکوندی» یکی دیگر از چهره‌های جوان و مستعد ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران بعد از بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی انجام داد و باعث شد این جوان از مملکت و وزنه‌برداری ایران دور شده و برای خارج نشدن از کورس قهرمانی مجبور به ترک وطن و ادامه زندگی در غربت شود. اتفاقی که هر لحظه ممکن است مشابهش در وزنه‌برداری ایران تکرار شده و باعث از دست رفتن و سوختن یکی دیگر از سرمایه‌های ناب ورزش ایران شود.

گزینه مهاجرت پیش روی حافظ
وقتی قدر زحمات و افتخاراتی که با زجر فراوان و تحمل تمرینات سخت و طاقت‌فرسای وزنه‌برداری کسب شده را نمی‌دانند، وقتی وزنه‌بردار تاریخ‌ساز ایران می‌شوید، بعد از 42 سال پا جای پای یکی از اسطوره‌های تکرارنشدنی تاریخ وزنه‌برداری ایران و جهان یعنی محمد نصیری می‌گذارید و در دنیای وزنه‌برداری برای سبک‌وزن‌های جهانی خط و نشان می‌کشید، اما به خاطر یکسری موارد و بگومگوهای درون‌اردویی پیش پا افتاده سخت مورد غضب سرمربی تیم ملی و مجموعه مدیریتی وزنه‌برداری قرار می‌گیرید، به حدی که در اوج توانمندی و آمادگی برای کسب افتخار به راحتی آب خوردن از حق قانونی یک ملی‌پوش، یعنی دعوت شدن به اردوی تیم ملی منع شده و حذف می‌شوید، هر چقدر هم برای بازپس گرفتن حق و حقوقت داد می‌زنید اما هیچ گوشی بدهکار فریاد و دادستانی به حق شما نیست، به عنوان یک قهرمان و برند ملی برای اینکه به همین راحتی عمر قهرمانی شما نسوزد، چه می‌کنید؟ آیا دست روی دست می‌گذارید و در اوج با دنیای قهرمانی وداع می‌کنید؟ همه اینها سؤالاتی است که پیش روی یک قهرمان و ستاره ورزشی مثل حافظ قشقایی قرار می‌گیرد و او را نهایتاً مجبور می‌کند تا یک تصمیم قطعی برای ادامه مسیر و عمر قهرمانی خود بگیرد. تصمیمی که یا باعث می‌شود او با همین روند و تحمل شرایط موجود بماند یا اینکه عزم رفتن کرده و عطای تیم ملی ایران را به لقایش ببخشد. شنیده‌ها حاکی از آن است که این روزها «حافظ قشقایی» به راه دوم فکر می‌کند. گویا وزنه‌بردار تاریخ‌ساز کشورمان در مسیری قدم برمی‌دارد که چندی پیش همتای جوان و ملی‌پوش او یعنی «علی مکوندی» رفت و تصمیم گرفت ورزش‌اش را در کشور دیگری دنبال کند. قطعاً اگر سیستم مدیریتی و نظارتی ورزش کشور فکری عاجل و کارآمد برای این موضوع نکند، دیر یا زود باید منتظر شنیدن خبرهایی بدتر و تأسف‌برانگیزتر از مهاجرت وزنه‌برداران نامدار و ملی‌پوشی که هر از گاهی مغضوب کادرفنی و سیستم مدیریتی وزنه‌برداری می‌شوند، باشیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.