سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰


لیگ بیست و یکم ضعیف‌تر از لیگ بیستم خواهد بود؟

کیفیت لیگ، تابعی از قیمت دلار!

کیفیت لیگ، تابعی از قیمت دلار!
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان خبرنگار

اگر در ماه‌های گذشته برای خرید تلویزیون جدید یا جایگزینی ماشین لباسشویی از کار افتاده‌تان به بازار رفته باشید، با ارقام سرسام‌آوری روبه‌رو می‌شوید. این تورم بی‌سابقه فقط به لوازم خانگی محدود نمی‌شود و قیمت اقلام دیگر هم جهش عجیبی داشته است. با این شرایط شما دو راه حل بیشتر ندارید: اگر جنسی که می‌خواهید خیلی ضروری نیست قید خریدش را بزنید و اگر مجبور به خرید هستید، سراغ نمونه‌های ارزان‌تر بروید که طبعاً کیفیت پایین‌تری دارند.

ایران ورزشی - اگر در ماه‌های گذشته برای خرید تلویزیون جدید یا جایگزینی ماشین لباسشویی از کار افتاده‌تان به بازار رفته باشید، با ارقام سرسام‌آوری روبه‌رو می‌شوید. این تورم بی‌سابقه فقط به لوازم خانگی محدود نمی‌شود و قیمت اقلام دیگر هم جهش عجیبی داشته است. با این شرایط شما دو راه حل بیشتر ندارید: اگر جنسی که می‌خواهید خیلی ضروری نیست قید خریدش را بزنید و اگر مجبور به خرید هستید، سراغ نمونه‌های ارزان‌تر بروید که طبعاً کیفیت پایین‌تری دارند.
آنچه در بالا گفته شد، خلاصه‌ای از وضعیتی است که تیم‌های لیگ برتری هم در آستانه شروع لیگ بیست و یکم گرفتار آن بودند و هستند.
در پایان لیگ بیستم تعدادی از بهترین بازیکنان لیگ، فوتبال ایران را ترک کردند. مهدی قایدی، احمد نوراللهی، شیخ دیاباته، محمد محبی، احسان حاجی‌صفی، محمد نادری و پیام نیازمند ستاره‌های ایرانی و خارجی لیگ بودند که با دریافت پیشنهادات بهتر از لیگ‌های آسیایی و اروپایی تصمیم به جدایی گرفتند.
فروش یا جدایی بازیکنان پدیده‌ای طبیعی در فوتبال است، ولی وضعیت مالی باشگاه‌های لیگ برتری اجازه جذب جایگزین‌های هم‌ترازی نمی‌دهد و آنها مجبور شدند اندازه بودجه‌شان خرید کنند. لیگ بیست و یکم در نگاه اول ستاره و بازیکن شاخص کمتری نسبت به فصل قبل دارد و ترکیب تیم‌های مدعی را بیشتر بازیکنان «معمولی» می‌سازند.
البته این به معنی پایین آمدن کیفیت کلی فوتبال ایران نیست. در حال حاضر حدود 40 بازیکن ایرانی در لیگ‌های خارجی بازی می‌کنند و اگر ستاره‌هایی مثل آزمون، طارمی و جهانبخش را کنار بگذاریم، دستمزد بعضی از آنها بسیار پایین است. چنین بازیکنانی در سال‌های گذشته ترجیح می‌دادند که در لیگ برتر ایران بازی کنند ولی با بالا رفتن نرخ دلار بازی با دستمزد پایین در لیگ‌های کوچک اروپایی به صرفه‌تر است، بخصوص اینکه نگرانی‌ای بابت دیر شدن دستمزدشان هم ندارند.
خالی شدن لیگ برتر از بازیکنان مستعد چند سالی است که شتاب گرفته و فوتبال ایران فرصت بازسازی و پر کردن جای خالی جدا شده‌ها را ندارد. حالا نه تنها 80 تا 90 درصد ترکیب اصلی تیم ملی را لژیونرها می‌سازند، گزینه‌های دوم، سوم و چهارم برخی پست‌ها هم ترجیح داده‌اند خارج از ایران بازی کنند. به روایت دیگر هر بازیکنی که کمی خودش را از سطح متوسط فوتبال ایران جدا می‌کند، مایل است که به لیگی آسیایی یا اروپایی برود. این مهاجرت به پیشرفت این بازیکنان هم کمک می‌کند، ولی انگیزه اصلی این انتقال‌ها نه بحث فنی که تفاوت دستمزدهاست.
باخت سنگین پرسپولیس، قهرمان پنج دوره متوالی لیگ برتر به الهلال اولین هشداری است که از پایین آمدن کیفیت فنی لیگ برتر خبر می‌دهد. این موضوع درباره استقلال، فولاد و تراکتور هم صدق می‌کند و شاید تنها سپاهان توانسته جایگزین‌های مناسبی برای رفته‌ها پیدا کند.
انتقال بهترین‌های فوتبال ایران به لیگ‌های خارجی هر چند به تقویت تیم ملی کمک کرده، ولی در درازمدت کیفیت لیگ برتر را پایین آورده. با این حساب انتظار اینکه کیفیت لیگ بیست و یکم بالاتر از ادوار قبلی باشد، خیلی خوشبینانه است. تنها فرمولی که می‌تواند لیگ فوتبال ایران را از این وضعیت خارج کند، پیدا کردن منابع مالی جدید و راه‌های درآمدزایی متفاوت برای باشگاه‌ها است، وگرنه فوتبال هم راه فراری از عوارض بالا رفتن قیمت دلار نخواهد داشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.