پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

جای خالی جوکوویچ و نادال

غرش «تی‌یم» به سوی فینال

غرش «تی‌یم» به سوی فینال

دومنیک تی‌یم یک بار دیگر به فینال یک گرنداسلم برگشت اما مرد شماره 2 تنیس جهان در این بازی قرار نیست همچون سه حضور قبلی‌اش در فینال‌های بزرگ قابل نواک جوکوویچ یا رافائل نادال قرار بگیرد. دومنیک تی‌یم که در یک بازی سه ستی با نتایج 6-2، 7-6 و 7-6 دانیل مدودف را شکست داد، در فینال مسابقات تنیس اوپن آمریکا، آخرین گرنداسلم فصل باید با ساشا زورف، تنیسور سید پنجمی رقابت‌ها از آلمان روبه‌رو شود، زِوِرفی که در ماراتن نفس‌گیر 5 ستی پابلو کارینیو اسپانیایی را با نتایج 3 بر 2 شکست داد. کارینیو در دو ست اول مسابقه به ترتیب با نتایج 6- و 6-2 پیروز شده بود اما در سه ست بعدی با نتایج 6-3، 6-4 و 6-3 شکست خورد و داد از به ایستگاه آخر اوپن آمریکا و روبه‌رو شدن حریف اتریشی سید دومی‌اش باز ماند.

تی‌یم پس از صعود به فینال رقابت‌های اوپن آمریکا، در مصاحبه‌ای که در زمین بازی با پاتریک مک‌انرو انجام داد گفت: «من واقعاً خوشحالم که صعود کردم و فکر می‌کنم که این یک بازی فوق‌العاده در مرحله نیمه نهایی باشد.»
تی‌یم در حالی به مصاف ساشا زورف ‌می‌رود که در تمام بازی‌هایش مقابل این تنیسور آلمانی 7 بار پیروز و تنها دو بار مغلوب شده است. آمار مصاف‌های آنها در استادیوم‌ها روباز اما متفاوت است و هر دوی آنها یک بار مقابل دیگری به برتری دست پیدا کرده‌اند. بعد از شکست دادن نادال در یک بازی 4 ستی در مرحله یک چهارم نهایی اوپن استرالیا - نخستین گرنداسلم فصل که در ماه ژانویه برگزار شد - تی‌یم زورف را در یک بازی 4 ستی دیگر در مرحله نیمه نهایی از پیش رو برداشت اما در نهایت در فینال رقابت‌ها و در یک بازی 5 ستی با نتیجه 3 بر 2 مغلوب نواک جوکوویچ شد.

چه تی‌یم بازی فینال را ببرد چه زورف، این اولین قهرمانی آنها در یکی از گرنداسلم‌ها خواهد بود نوار قهرمانی‌های متوالی سه غول تنیس یعنی جوکوویچ، رافائل نادال و راجر فدرر در گرنداسلم‌‌ها بعد از 13 سال متوقف می شود. برنده بازی فینال با خودش جایزه نقدی 3 میلیون دلاری و نایب قهرمان جایزه نقدی 1.5 میلیون یورویی به خانه می‌برد.

دومنیک تی‌یم پس از بازی درباره حریف آلمانی‌اش گفت:« اولین ضربات او زورف مقابل کارینیو فرا دنیوی بود بسیار دقیق و پرسرعت. رابطه من و زورف یک رابطه دوستانه فوق‌العاده است و در عین حال من رقابتی شدید هم با او دارم. به همین دلیل بی‌صبرانه منتظر او هستم و اگر بتوانم او را شکست دهد اولین قهرمانی‌ام در گرنداسلم‌ها را کسب می‌کنم. اگر هم نتوانستم، باید با اندی ماری (ستاره تنیس بریتانیا) تماس بگیریم و بپرسیم که باخت 4 بر صفر در فینال چه حالی دارد.»

تی‌یم در آن سوی تور بازی فینال اوپن آمریکا جوکوویچ را نخواهد داد. تنیسور صرب که امسال امیدوار بود هجدهمین قهرمانی‌اش در گرنداسلم‌ها را کسب کند، در مرحله یک چهارم نهایی به خاطر کوباندن یک توپ به گلوی یکی از زنان خط نگه‌دار مسابقه حذف شد و فرصت صعود به مرحله نیمه نهایی را از دست داد. تی‌‌یم پیش از این دو بار در سال‌های 2018 و 2019 به فینال اوپن فرانسه راه پیدا کرده بود که در هر دوی آنها به نادال، سلطان زمین‌های رسی باخته بود. او در مرحله نیمه نهایی آن رقابت‌ها در سال 2019 هم جوکوویچ را در مرحله نیمه نهایی حذف کرده بود.

تی‌یم افزود: من واقعاً منتظر بازی فینال هستم. رابطه‌‌ام با زورف دوستانه است، همینطور رقابت‌مان. اینکه ما بالاخره در فینال یک گرنداسلم مقابل هم قرار می‌گیرم بسیار حیرت‌آور است.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.