پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

از چین تا اسپانیا با خاویر پریرا

جهانیــار محبـــی اولین مربی ایرانی لالیگــــــا

جهانیــار محبـــی اولین مربی ایرانی لالیگــــــا
امیر اسدی
امیر اسدی خبرنگار

مربیان ایرانی بسیاری در فوتبال دنیا مشغول فعالیت هستند که هر یک برای رسیدن به درجه‌ای بالاتر تلاش می‌کنند. اگر بخواهیم مربیان ایرانی شاغل در اروپا را معرفی کنیم، ابتدا به نام الکساندر نوری می‌رسیم که مدتی سرمربی وردربرمن و هرتابرلین در بوندس‌لیگا بود.

به گزارش ایران ورزشی؛ مربیان ایرانی بسیاری در فوتبال دنیا مشغول فعالیت هستند که هر یک برای رسیدن به درجه‌ای بالاتر تلاش می‌کنند. اگر بخواهیم مربیان ایرانی شاغل در اروپا را معرفی کنیم، ابتدا به نام الکساندر نوری می‌رسیم که مدتی سرمربی وردربرمن و هرتابرلین در بوندس‌لیگا بود. فریدون زندی هم در باشگاه دینامودرسدن که در بوندس‌لیگای دو حضور دارد، دستیار است و کسب تجربه می‌کند. پویا اسبقی نیز با گوته‌بورگ عنوان قهرمانی جام حذفی سوئد را به دست آورد و اکنون نیز سرمربی تیم زیر 21 ساله‌های سوئد است. او و تیمش همین هفته قبل توانستند ایتالیای پرقدرت را متوقف کنند و مقابل این تیم به تساوی برسند.
با این حال اما هیچ‌کدام از مربیان ایرانی تجربه حضور در لالیگا را به دست نیاورده‌اند. مربیگری در لالیگا، حتی به عنوان دستیار می‌تواند افتخاری بزرگ برای یک مربی ایرانی باشد که البته جهانیار محبی آن را به دست آورده است. مربی جوانی که کار خود را در اتریش آغاز کرد و سپس همراه افشین قطبی به چین رفت و آنالیزور و سپس دستیار او شد. محبی با قطبی و شیجیاژوانگ به لیگ برتر چین صعود کرد و سپس با توجه به موفقیتی که به دست آورد، مورد توجه باشگاه هنان و مربی اسپانیایی‌اش قرار گرفت و راهی این تیم شد.
هنان با تدابیر فنی خاویر پریرا، نتایج شگفت‌انگیزی را رقم زد. این تیم نه تنها در لیگ چین ماند، بلکه رتبه خوبی هم به دست آورد تا مربی اسپانیایی هنان مورد توجه هموطنان خود قرار بگیرد. لوانته در اسپانیا، خواهان همکاری با خاویر پریرا شد و این مربی را برای فرار از سقوط جذب کرد. پریرا مربیگری را از بادایوز و دون‌بنیتو در اسپانیا آغاز کرد و سپس با سالامانکا و آلباسته همکاری کرد. او بعدها سرمربی آلاوس شد و سپس به عنوان مربی روی نیمکت کارتاینا، لوانته، وایادولید در لالیگا و واتفورد و فولام در لیگ برتر نشست. او با حضور در چین ابتدا با چونک‌کینگ لیفان همکاری کرد و این فصل هم هدایت هنان را بر عهده داشت. پریرای 55 ساله با کوله‌باری از تجربه به لالیگا بازگشته تا لوانته را از خطر سقوط نجات بدهد.
پریرا برای موفقیت با لوانته، قریب به اتفاق نفرات کادرفنی‌اش در هنان را همراه خود به اسپانیا برده تا موفقیتی دیگر را رقم بزند. یکی از این مربیان، جهانیار محبی است که با سن و سالی کم اما تجربه بالا به لوانته رفته، قرارداد بسته و فعالیتش را در این تیم آغاز کرده است. محبی حالا از اعضای کادرفنی لوانته محسوب می‌شود و می‌تواند در یکی از بهترین لیگ‌های فوتبال دنیا تجربیات ارزشمندی به دست بیاورد. ضمن اینکه او نخستین مربی ایرانی حاضر در لالیگا است و از این حیث اتفاقی مهم را به نام خود ثبت کرده است.
محبی درباره حضور در لالیگا و باشگاه لوانته می‌گوید: «بعد از موفقیت خاویر پریرا در هنان چین، مسئولان لوانته برای نجات تیم‌شان سراغ او آمدند. بخصوص که پریرا تجربه مربیگری در این باشگاه را در فصل 2013-2012 دارد و البته لالیگا را نیز می‌شناسد. من هم تجربه همکاری با پریرا را در چین و باشگاه هنان داشتم و از این بابت خوشحالم که دوباره مورد توجه این مربی بزرگ قرار گرفتم. امیدوارم بتوانم نماینده موفقی برای فوتبال ایران در لالیگا باشم و تجربیات ارزشمندی به دست بیاورم.»
جهانیار محبی در شهر والنسیا و تیم لوانته، هم دستیار است و هم آنالیزور و البته امیدوار است با نمایش توانایی‌هایش بتواند باز هم پیشرفت کند. لوانته با حضور کادرفنی جدید در نخستین دیدار برابر ختافه به تساوی بدون گل رسید. هدف اصلی این تیم بقا در لالیگا است و با توجه به گذشت تنها 9 هفته از مسابقات، پریرا و تیم فنی‌اش فرصت زیادی دارند تا به اهداف خود برسند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.