چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

تکلیف «مهندسی لیگ» را روشن کنید!

تکلیف «مهندسی لیگ» را روشن کنید!
احسان محمدی
احسان محمدی خبرنگار

از همین شروع لیگ تکلیف‌مان را با هم روشن کنیم؛ آیا تصمیم گرفته‌اند یک تیم خاص قهرمان بشود؟ آیا تصمیم گرفته‌اند امسال برای بار ششم پرسپولیس قهرمان شود؟ آیا تصمیم گرفته‌اند پرسپولیس نباید قهرمان شود؟ آیا تصمیم گرفته‌اند در حق سپاهان و تراکتور و تیم‌های شهرستانی ظلم کنند؟ آیا تصمیم گرفته‌اند به دوران یحیی گل‌محمدی خاتمه بدهند؟ آیا تصمیم گرفته‌اند فرهاد مجیدی و آجورلو به جام برسند؟ آیا تصمیم گرفته‌اند استقلالی‌ها را از فتح جام محروم کنند؟ آیا...

ایران ورزشی / از همین شروع لیگ تکلیف‌مان را با هم روشن کنیم؛ آیا تصمیم گرفته‌اند یک تیم خاص قهرمان بشود؟ آیا تصمیم گرفته‌اند امسال برای بار ششم پرسپولیس قهرمان شود؟ آیا تصمیم گرفته‌اند پرسپولیس نباید قهرمان شود؟ آیا تصمیم گرفته‌اند در حق سپاهان و تراکتور و تیم‌های شهرستانی ظلم کنند؟ آیا تصمیم گرفته‌اند به دوران یحیی گل‌محمدی خاتمه بدهند؟ آیا تصمیم گرفته‌اند فرهاد مجیدی و آجورلو به جام برسند؟ آیا تصمیم گرفته‌اند استقلالی‌ها را از فتح جام محروم کنند؟ آیا...
در چند سال اخیر یکی از اصطلاحات پرتکرار «لیگ مهندسی شده» است. اینکه از قبل کسانی پشت درهای بسته نشسته‌اند و نتایج را مهندسی کرده‌اند. یعنی تصمیم گرفته‌اند کدام تیم قهرمان شود، کدام تیم صعود کند، کدام تیم سقوط کند و‌... من واقعاً اطلاعی از پشت پرده ندارم، تجربه نشان داده است که گهگداری خطاهایی رخ داده است، لغزش‌هایی بوده، احکام کمیته انضباطی و احضارهای کمیته اخلاق دقیقاً نشانگر این است که کسانی نه آگاهانه خطا می‌کنند یا حتی آگاهانه تخلف. این هم فقط خاص ایران نیست، درست سالی که ایتالیا قهرمان جام جهانی 2006 شد، تبانی و فساد تیم‌های بزرگش یعنی یوونتوس، آث‌میلان، فیورنتینا و‌... فاش شد، در آلمان و جام حذفی هم اعمال‌ نظر داوران لو رفت، در انگلستان هم مواردی بود و البته که لالیگا هم پاکدامن نیست.
قصدم عادی‌سازی این خطاها نیست، اتفاقاً کاملاً موافقم که شدید و بی‌تعارف برخورد کنند و متخلفان نقره ‌داغ شوند اما بحث بر سر این ایمان است که «آقا از قبل معلوم شده کی قهرمان بشه»! اگر چنین اعتقادی دارید و لیگ برتر «سیرک» است چرا اصلاً دنبال می‌کنید؟ مگر معتقد نیستید که این یک خیمه‌ شب‌ بازی است، پس چرا با حساسیت اخبارش را می‌بینید؟ اگر این باور و اعتقاد قلبی‌تان است، سند و مدرک پیدا کنید و بازی توطئه‌گران را به هم بزنید وگرنه بروید دنبال کار دیگری که حس کنید «بازی نمی‌خورید».
ریشه توهم توطئه در این کشور آنقدر عمیق است که اگر کسی پی آن را بگیرد احتمالاً به قرن‌ها و هزاره‌های پیش می‌رسد اما تکرار این مفاهیم از سوی پیشکسوتان، روزنامه‌نگاران و حتی فعالان فوتبال دردناک است. اینکه تا یک داور سوت اشتباهی می‌زند فوری در شبکه‌های اجتماعی فغان می‌کنند که «ببینید تیم حکومتی نمی‌خواهد ما بازی را ببریم» ولی وقتی به سود تیم‌شان سوتی زده می‌شود عارفانه سکوت می‌کنند، دردناک است. چطور وقتی تیم محبوب‌تان بازی را می‌برد خبری از «مهندسی شدن» لیگ نیست ولی وقتی می‌بازید فوری کاشف توطئه می‌شوید؟
این نوع نگاه و تکثیر و تبلیغ آن فوتبال را مبتذل کرده است. فوتبال باشگاهی ما مدت‌هاست آنقدر شکننده شده که هواداران دو تیم بزرگ آن در مورد «کم گل خوردن از الهلال» برای هم کری می‌خوانند، در حالی‌که تیم عربستانی به سوی فتح جام یورش می‌برد و شاید به این کری خواندن‌های ما هم پوزخند می‌زند. در چنین شرایطی دامن زدن به تصورات -بدون سند و مدرک- چه کمکی به فوتبال می‌کند جز اینکه افراد بیشتری را به این نتیجه برساند که تلاش و تمرین و تاکتیک به چه دردی می‌خورد وقتی کسانی از قبل نتایج را مهندسی کرده‌اند؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.