دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹


کلمات کلیدی
برنامه مسوولان NBA برای فرزندان بازیکنان

مدرسه در حباب

مدرسه در حباب
بکستر هلمز

اوایل تابستان، در یکی از چندین کنفرانس ویدئویی بین بازیکنان NBA و مسئولان «اتحادیه بازیکنان لیگ بسکتبال»(NBPA) درباره اینکه ادامه بازی‌های لیگ در حباب اورلاندو به چه شکل خواهد بود، یکی از بازیکنان سوالی مطرح کرد که همه را غافلگیر کرد. این بازیکن از تیمی بود که می‌توانست جزو مدعیان قهرمانی باشد و این یعنی احتمالا تا اواخر مهر که تکلیف فصل 2020-2019 روشن می‌شود، درگیر بازی‌ها در مجموعه اورلاندو باشد.

این بازیکن نکته ای را گوشزد کرد که به آن توجهی نشده بود؛ طولانی شدن فصل به سال تحصیلی کشیده می‌شود و با توجه به اینکه اعضای خانواده ها مجاز به حضور در حباب هستند، چه امکانات تحصیلی برای فرزندان بازیکنان در این حباب در نظر گرفته شده است؟ حالا بعد از چند وقت، نخستین جلسه درس در «مدرسه حبابی» برای فرزندان بازیکنان برگزار شده است.

جو روگوفسکی، مسئول بخش پزشکی NBPA و یکی از مسئولان ارشدی که کمک به انجام این پروژه بر عهده اش گذاشته شده، می‌گوید:«ما فقط تلاش کردیم تا این محیط را برای بازیکنان تا جایی که امکان دارد، ایمن و راحت کنیم و این بخش مهمی از کار بود.»

دن اوبراین مدیر تحقیقات و پزشکی ورزش NBPA  هم که به اجرای این برنامه کمک می‌کند، می‌گوید در روز اول شش دانش آموز حضور داشتند. اندازه کلاس بین 6 تا 12 نفر متغیر است چون بعضی تیم‌ها حذف می شوند و بعضی خانواده ها ممکن است بعدا به حباب وارد شوند. کلاس ها از دوشنبه تا جمعه برگزار می‌شود از هشت و نیم صبح تا دوازده و نیم برای دانش آموزان در سنین سه تا هفت سالگی. آموزش های اختصاصی هم برای کسانی که از این گروه سنی بیرون هستند، در نظر گرفته شده(حدود 20 فرزند بازیکنان در حباب هستند که از نوزاد تا 14 ساله هستند). یک مربی و یک کمک مربی این کلاس را اداره می کنند.

مربی از روش مونتسوری استفاده می‌کند که تکیه آن بر پرورش حس های پنج گانه کودک و راهنمایی و تشویق به خودآموزی است. کتاب های کودکی وجود دارد که توسط بازیکنان NBA مانند کریس پل و لبرون جیمز نوشته شده. یک حلقه بسکتبال بچه گانه هم هست. دانش آموزان مثل همه هر روز تست می شوند و با فاصله از یکدیگر می نشینند و ماسک می زنند تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود. اوبراین می‌گوید:«کلاس درس آنها شاید ایمن ترین کلاس درس کشور در حال حاضر باشد.»

روگوفسکی هم می‌گوید:«همه روزانه تست می دهند اما باید احتیاط کرد چون ممکن است کسی در این محوطه ناقل باشد.»

ایده این پروژه به آن کنفرانس ویدئویی بر می گردد که هنوز حتی خبری از حباب نبود. مسئولان NBPA خود می گویند با تمام دوراندیشی ها برای برگزاری مسابقات میان 22 تیم در این حباب در شرایط شیوع یک ویروس، سوال آن بازیکن با تمام سادگی اش مورد توجه قرار نگرفته بود(آنها از اعلام نام آن بازیکن برای حفظ حریم شخصی اش خودداری کردند). تقریبا به محض اتمام آن کنفرانس، مسئولان این اتحادیه که ریاستش بر عهده مایکل رابرتز است، دست به کار شدند.

به فضا برای کلاس نیاز داشتند، معلمی می خواستند که در دسترس باشد و قبول کند مدتی در قرنطینه حباب باشد. خیلی چیزها لازم داشتند، کتاب، میز، صندلی و لوازم کاردستی. همه آن را تهیه کردند.

مسئولان NBPA از این هم غافل نشدند برخی از دانش آموزان نمی توانند در شهر خودشان از آموزش در کلاس به موقع استفاده کنند چون خیلی از مدارس به خاطر شیوع کرونا بسته است.

روگوفسکی ادامه می‌دهد:«این فرصتی برای آنها است که بچه هایشان را به کلاس بفرستند. اگر تیم شما به فینال برود و بچه داشته باشید، مادر یا پرستار هم استراحت نیاز دارد. بنابراین هم آنها فرصت استراحت پیدا می کنند و هم بچه ها می‌توانند آموزش ببینند.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.