شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

توضیح فدراسیون فوتبال درباره اتهامات مربوط به اجاره VAR

فقط اجاره‌بهای 43 هزار یورویی را پرداختیم، نه یک ریال بیشتر

فقط اجاره‌بهای 43 هزار یورویی را پرداختیم، نه یک ریال بیشتر

موضوع اجاره تجهیزات کمک داور ویدئویی (VAR) از سوی فدراسیون فوتبال در شرایطی که در بازی ایران – کره جنوبی مورد استفاده قرار نگرفت، ابهامات زیادی را در پی داشت. در همین راستا اتهامات و شائبه‌های فراوانی هم درباره روند اجاره این تجهیزات و همکاری فدراسیون فوتبال با شرکت بلژیکی طرف قرارداد که دفتری در هنگ‌کنگ داشته، مطرح شد.

به گزارش ایران ورزشی؛ موضوع اجاره تجهیزات کمک داور ویدئویی (VAR) از سوی فدراسیون فوتبال در شرایطی که در بازی ایران – کره جنوبی مورد استفاده قرار نگرفت، ابهامات زیادی را در پی داشت. در همین راستا اتهامات و شائبه‌های فراوانی هم درباره روند اجاره این تجهیزات و همکاری فدراسیون فوتبال با شرکت بلژیکی طرف قرارداد که دفتری در هنگ‌کنگ داشته، مطرح شد. فدراسیون فوتبال دیروز (دوشنبه) در بیانیه‌ای تند، به تفصیل و با انتشار مستندات به رد اتهاماتی پرداخت که در این زمینه مطرح شده بود. فدراسیون در این بیانیه همچنین اعلام کرده که از منابع خبری منتشرکننده این اتهامات به مراجع قضایی شکایت خواهد کرد.
به طور مختصر هر یک از اتهامات مطرح شده را با توضیحات فدراسیون فوتبال در زیر می‌خوانید:
اتهام شماره ۱- استفاده از تکنولوژی VAR جزو الزامات میزبانی در رقابت‌‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نیست:
پاسخ فدراسیون فوتبال: اتهام مردود است. تمام نامه‌ها و دستورالعمل‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا موجود است. اینکه در مسابقه بین تیم ملی فوتبال کشورمان با تیم ملی فوتبال سوریه یا کره­جنوبی از VAR استفاده نشده، به منزله عدول AFC از رعایت الزامات مربوط به VAR در مسابقات آتی تیم ملی فوتبال ایران نبوده و عدم استفاده از VAR در آن مسابقه، به دلیل این است که شرکت Simply Live، از بیم عواقب نقض تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده، چند روز قبل از بازی از همکاری با ایران امتناع کرد. دقیقاً همان دلیلی که مانع از ورود تجهیزات شرکت Hawk Eye (شرکت طرف قرارداد AFC) برای این رقابت‌ها شده بود. فدراسیون فوتبال اما علی‌رغم همه این موانع توانست برای اولین بار در همه این سال‌ها، تجهیزات VAR را از طریق یکی از 15 شرکت مورد تأیید فیفا وارد ایران کند و جلوی هر بهانه‌ احتمالی برای سلب حق میزبانی را در بازی‌های ملی و باشگاهی بگیرد.
اتهام شماره ۲- فدراسیون فوتبال از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برای بهره‌مندی از تکنولوژی VAR استفاده نکرده است:
پاسخ فدراسیون فوتبال: تنها شرکت‌های ۱۵ گانه فیفا که موفق به اخذ تأییدیه یا لیسانس از این نهاد شده‌اند، مجاز به نصب، راه‌اندازی و آموزش- VAR  زیر نظر فیفا - و نرم‌افزار مورد تأیید این نهاد بین‌المللی هستند. به کارگیری تکنولوژی VAR سایر شرکت‌های داخلی یا خارجی، غیر قابل استفاده در رقابت‌های ملی و باشگاهی فیفا و AFC است.
اتهام شماره ۳- مدیران فدراسیون فوتبال بدون تصویب کمیسیون معاملات و با ترک تشریفات، با شرکت Simply Live مناقصه برگزار و در انعقاد قرارداد خرید مذکور، سالیانه ۹ میلیارد تومان نصیب شرکت واسطه ایرانی (نماینده ایرانی) آن شرکت کرده‌اند:
پاسخ فدراسیون فوتبال: این اتهام نیز کاملا مردود است. تجهیزات VAR از شرکت Simply Live خریداری نشده که نیاز به اخذ مصوبه کمیسیون معاملات باشد.
بنابراین این ادعا مبنی بر اینکه سالیانه ۹ میلیاردتومان نصیب شرکت واسطه ایرانی (نماینده ایرانی) می‌شود، مغرضانه، بدون ‌دلیل، کذب محض و از اساس باطل است. فدراسیون فوتبال تنها درخواست استفاده اجاره‌ای از تجهیزات VAR  را داشته است. آن هم در حد الزامات حداقل یا Minimum Requirement  برای حداکثر شش ماه جهت تست استفاده آفلاین و آنلاین، آموزش داوران ایرانی و سنجش و ارزیابی قابلیت تطبیق فنی یا Synchronize شدن با زیرساخت‌های فنی، مخابراتی و تلویزیونی و صدور گواهینامه‌های بهره‌برداری و آموزش داوران ایرانی.
قرار بر این بوده که اگر در پایان اجاره محدود و مدت معین، استفاده از آن فناوری برای نیل اهداف مذکور موفقیت‌آمیز باشد، نسبت به خرید آن تکنولوژی با رعایت آیین‌نامه معاملاتی و مالی فدراسیون اقدام شود. لازم به ذکر است که کل مبلغ اجاره نیز 43 هزار یورو است.
اتهام شماره ۴- مدیران فدراسیون فوتبال بدون هماهنگی با مراجع حاکمیتی و نظارتی مبادرت به عقد قرارداد خرید VAR کرده‌اند:
پاسخ فدراسیون فوتبال: در خصوص این موضوع، با مراجع ذیربط هماهنگی‌های لازم را انجام داده و مسئولان آن مراجع محترم را از تمامی جزئیات به‌طور رسمی مطلع کرده است.
علاوه بر این، پس از اینکه ابهامات مغرضانه در یکی از سایت‌های داخلی مطرح شد، مدیران فدراسیون کتباً درخواست کردند چنانچه ممنوعیت یا مخالفتی با این موضوع دارند به‌طور کتبی و رسمی به فدراسیون فوتبال اعلام کنند تا وفق نظر و ملاحظات قانونی و ملی آن مراجع اقدام شود، اما نه قبل از عزیمت نمایندگان شرکت طرف قرارداد، نه در زمان حضور آنها در ایران و نه تاکنون به مورخ ۲ آبان ۱۴۰۰، هیچ مخالفتی از سوی مراجع ذیربط به فدراسیون فوتبال اعلام نشده است.
اتهام شماره ۵- انعقاد قرارداد اجاره فدراسیون با شرکت Simply Live بر اساس ارتباطات رانتی و متضمن کسب منفعت سالیانه چند ۱۰ میلیارد تومانی برای نماینده آن شرکت بوده است:
پاسخ فدراسیون فوتبال: فدراسیون فوتبال به‌طور رسمی از تمام شرکت‌های ۱۵گانه فیفا استعلام و درخواست همکاری کرده است. از آن تعداد شرکت، فقط دو شرکت Simply Live و شرکت روسی Slomo، جهت همکاری اعلام آمادگی کرده‌اند اما شرکت روسی تنها حاضر به فروش تجهیزات VAR بود و نه اجاره آن. تنها شرکت Simply Live آن هم با لحاظ شرایطی، حاضر به اجاره تجهیزات به فدراسیون شد که مهم‌ترین آن، پرداخت اجاره‌بها از طریق سیستم بانکی و دادن ضمانتنامه بانکی بین‌المللی از سوی فدراسیون به آن شرکت، جهت تضمین خروج تجهیزات پس از پایان مدت محدود اجاره بوده که این امر با توجه به مشکلات و تنگناهای ناشی از تحریم‌های ایالات متحده، به استفاده از تدابیری منجر شد تا شرایط فوق محقق شود.
فدراسیون فوتبال هرگز ریالی بیشتر از اجاره‌بهای مورد توافق، پرداخت نکرده و تحصیل درآمد سالیانه چند میلیارد تومانی توسط شرکت ایرانی نماینده  Simply Live، خلاف واقع و ادعایی مغرضانه و به قصد تشویش اذهان عمومی و ضربه زدن به فوتبال کشور بوده است. (کل مبلغ قرارداد اجاره تا پایان مدت، ۴۳۰۰۰ یورو).
اتهام واهی شماره ۶- انعقاد قرارداد فدراسیون فوتبال با یک شرکت اسرائیلی:
پاسخ فدراسیون فوتبال: تا زمان صدور و انتشار این بیانیه، هیچ مقام و مرجع رسمی و قانونی نظارتی، ادعای اسرائیلی بودن آن شرکت و مدیران و سهامداران آن را تأیید نکرده‌اند.
شرکت Simply Live که مورد تأیید فیفا بوده و در کشورهای مختلف و متعدد دارای فعالیت و شعب رسمی است که نام و آدرس آنها در سایت رسمی آن شرکت وجود دارد. فدراسیون فوتبال به محض طرح شائبه اسرائیلی بودن شرکت و مدیران آن، پیش از موج رسانه‌ای هدفمند که به بهانه وجود مشخصات چند نفر در سایت لینکدین مطرح شده بود، به‌طور رسمی و قبل از اینکه نمایندگان آن شرکت از بلژیک عازم ایران شوند، در این خصوص از مدیران شرکت Simply Live استعلام و مدیران آن شرکت اعلام کردند که صفحات مذکور به‌تازگی و طی روزهای اخیر در لینکدین ساخته شده‌اند و حساب‌های کاربری مذکور، جعلی یا فیک هستند که عامدانه به منظور تخریب این شرکت ایجاد شده‌ است! لازم به ذکر است که این موضوع نیز به‌سرعت به استحضار مراجع ذی‌صلاح رسانده شد.
دامنه سوء‌نیت مغرضان آن سایت اینترنتی داخلی تا جایی پیش رفت که برای اثبات ادعای دروغین خود و فریب نهادهای قانونی کشور و مردم شریف ایران، یک صفحه وب به زبان عبری مربوط به دامنه www.simplylive.tv را مربوط به سال ۲۰۱۲ منتشر کردند در حالی که شرکت طرف مذاکره فدراسیون در سال ۲۰۱۶ ثبت شده و اولین فعالیت شرکت ثبتی در دامنه مذکور در تاریخ ششم سپتامبر ۲۰۱۶ مشاهده می‌شود. همچنین در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ هیچ فعالیتی در دامنه مذکور ثبت نشده است. ضمن اینکه با استفاده از امکانات سایت گوگل
(Language setting) می‌‌توان زبان هر سایتی را به ده‌ها زبان دیگر تبدیل کرد و البته وجود زبان عبری در یک دامنه اینترنتی آن هم ۴ سال قبل از ثبت شرکتی که با مجموعه فدراسیون قصد همکاری داشته است، دلیلی بر اسرائیلی بودن آن نمی‌شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.