یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰

محک جدی وزنه‌برداران در بابلسر برای لیست اصلی جهانی

دست خالی در سبک وزن، کم‌توان در سنگین وزن

دست خالی در سبک وزن، کم‌توان در سنگین وزن
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

دور دوم اردوی آماده‌سازی ملی‌پوشان وزنه‌برداری از هفته گذشته در شهر ساحلی بابلسر و به میزبانی مازندرانی‌ها آغاز شد. اردوی سرنوشت‌سازی که در آن قرار است لیست مسافران اعزامی به رقابت‌های جهانی 2021 تاشکند ازبکستان در آن نهایی شود.

ایران ورزشی - دور دوم اردوی آماده‌سازی ملی‌پوشان وزنه‌برداری از هفته گذشته در شهر ساحلی بابلسر و به میزبانی مازندرانی‌ها آغاز شد. اردوی سرنوشت‌سازی که در آن قرار است لیست مسافران اعزامی به رقابت‌های جهانی 2021 تاشکند ازبکستان در آن نهایی شود. لیستی که به واسطه دعوت نشدن و قهر عجیب و ادامه‌دار کادرفنی با ستاره‌های نامدار وزنه‌برداری ایران مثل، کیانوش رستمی، سهراب مرادی و حافظ قشقایی، همچنین غیبت موجه علی داودی، علی هاشمی، علی میری و چند تن دیگر از چهره‌های شاخص وزنه‌برداری قطعاً با تغییراتی گسترده نسبت به دوره قبلی مسابقات جهانی همراه بوده و بسته خواهد شد.

به دنبال جایگزین برای غایبان
بی‌تردید کمتر رشته‌ ورزشی را می‌توان سراغ داشت که نزدیک به مسابقات مهم بین‌المللی مثل رقابت‌های جهانی به هر دلیلی قید ستاره‌های مطرح جهانی خود را زده و به دنبال تغییری گسترده در ترکیب و استخوان‌بندی اصلی‌اش باشد اما محمدحسین برخواه به پشتوانه مدیریت فدراسیون وزنه‌برداری و بدلیل اختلافاتی که با برخی از ستاره‌های نامدار تیم ملی وزنه‌برداری مثل سهراب مرادی، کیانوش رستمی، حافظ قشقایی، علی هاشمی و... داشت، بی‌خیال ستاره‌ها و مدال‌آوران المپیکی و جهانی وزنه‌برداری شده و به صورت علنی با کشیدن خط قرمز روی نام آنها دست به تغییر در ترکیب اصلی تیم ملی برای مسابقات جهانی بزند. این را می‌شود از دعوت تعداد زیادی چهره‌های گمنام و ناشناخته به مرحله دوم اردوی تمرینی تیم ملی وزنه‌برداری در بابلسر متوجه شد و فهمید. میرمصطفی جوادی، حسین سلطانی، مرتضی بیگلری، محمدمهدی حیاتی، محمد زارعی، علیرضا معینی، رضا دهدار، سید ایوب موسوی، رسول معتمدی، علیرضا یوسفی، علیرضا سلیمانی، امیر حقوقی، امیر عزیزی و آیت شریفی وزنه‌بردارانی هستند که محمد حسین برخواه آنها را به اردوی بابلسر دعوت کرده است. اردویی که قرار است در پایانش کادر فنی تیم ملی وزنه‌برداری تقریباً ترکیب اصلی خود برای اعزام تیم ملی وزنه‌برداری به مسابقات جهانی تاشکند را از دل همین جوان‌ها استخراج کرده و هر طور شده برای اینکه صدای معترضان و منتقدانی که به دعوت نشدن ستاره‌های نامدار جهانی وزنه‌برداری انتقاد دارند را با درخشش آنها در میدان جهانی تاشکند خاموش کند! اگرچه قطعاً رقابت‌های جهانی پیش رو برای وزنه‌برداری ایران میدان سخت و سنگینی خواهد بود که به همین راحتی و سادگی و بدون داشتن تجربیات گرانبهای بین‌المللی نمی‌توان از دلش به نتیجه دلخواه رسید اما برخواه روی حرف و عقیده‌اش ایستاده و گوشش نیز به هیچ حرفی در رابطه با بازگرداندن دوباره ستاره‌های خانه‌نشین و وزنه‌برداران عنواندار جهانی و المپیکی وزنه‌برداری بدهکار نیست. به همین دلیل باید منتظر ماند و دید که نهایتاً با تغییری که این مربی قرار است در ترکیب جهانی تیم ملی وزنه‌برداری داشته باشد، چیزی در آوردگاه جهانی تاشکند دستمان را می‌گیرد؟

امیدوار به جوانان
بی‌تردید یکی از چالش‌های بزرگ و قابل تحلیل پیش روی محمدحسین برخواه و مجموعه مدیریتی وزنه‌برداری در رقابت‌های جهانی 2021 تاشکند، دست خالی ما در سبک وزن و ناامید بودنمان برای کسب مدال‌های خوشرنگ در دسته وزنی فوق سنگین است! زیرا با نگاهی ساده به وضعیت نفرات دعوت شده به اردوی جهانی وزنه‌برداری می‌توان دریافت که ما قطعاً در ازبکستان در این اوزان برای کسب مدال و اعزام ملی‌پوشان ششدانگ روی تخته جهانی مشکل جدی خواهیم داشت زیرا در سبک وزن ما هر آنچه داشتیم را با دست خود خانه‌نشین کردیم و هیچ شانسی را برای چهره‌ شاخصی همچون حافظ قشقایی باقی نگذاشتیم تا او بتواند مثل سال 2019 شگفتی‌ساز باشد و برای ما در رقابت‌های جهانی تاشکند هم کسب افتخار کند. از سوی دیگر با استراحت دادن بی‌موقع و عجیب به علی داودی تنها شانس مدال‌آوری خود در دسته فوق سنگین و دارنده نشان نقره بازی‌های المپیک عملاً در این دسته وزنی هم خودمان را تقریباً خلع سلاح کردیم و به رغم حضور چهره‌های جوان و آینده‌داری مثل علیرضا یوسفی یا آیت شریفی شانسی برای کسب مدال و سکوی قهرمانی در این دسته وزنی هم نخواهیم داشت. تنها امید کادر فنی برای کسب مدال و سکوی افتخار در رقابت‌های جهانی قطعاً اوزان میان وزن و نیمه سنگین مثل اوزان (89، 81، 96 یا 102 کیلوگرم) است. هر چند در این اوزان هم رقبای ما از قاره آسیا، اروپا و آمریکا رقبایی سرسخت و نامدار هستند که به این راحتی اجازه خودنمایی و کسب مدال جهانی را به ما نخواهند داد. به هر روی امید برخواه به ستاره‌های جوان و باانگیزه خود مثل میرمصطفی جوادی، حسین سلطانی، امیر عزیزی، رسول معتمدی، رضا دهدار، علیرضا سلیمانی، سید ایوب موسوی، یا مرتضی بیگلری است. شاید این وزنه‌برداران به واسطه نیروی جوانی و انگیزه‌ای که دارند بتوانند در آوردگاه جهانی شگفتی‌ساز بوده و خیز بلندی برای کسب مدال جهانی با عبور از رقبای قدرتمند خود بردارند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.