شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

درس‌های شیرین یک واقعه تلخ

هرگز نگو قهرمان آسیا می‌شوی

هرگز نگو قهرمان آسیا می‌شوی

اگر شکست تلخ اخیر مقابل الهلال عربستان یک بهره بزرگ را در برداشته، برای پرسپولیس و سران آن بوده تا دریابند فاصله‌شان با فتح جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا اصلاً اندک نیست و در نتیجه بهتر است در مصاحبه‌ها و اظهارات‌شان اینطور صریح راجع به کسب این جام حرف نزنند.

ایران ورزشی - اگر شکست تلخ اخیر مقابل الهلال عربستان یک بهره بزرگ را در برداشته، برای پرسپولیس و سران آن بوده تا دریابند فاصله‌شان با فتح جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا اصلاً اندک نیست و در نتیجه بهتر است در مصاحبه‌ها و اظهارات‌شان اینطور صریح راجع به کسب این جام حرف نزنند.
سیاست درست‌تر برای مدیران و مربیان پرسپولیس و به واقع مسئولان تمامی تیم‌هایی که نمایندگان بعدی ما در لیگ فوتبال قهرمانان آسیا خواهند بود، این است که فقط بگویند تمامی تلاش و توان خود را به‌کار می‌گیرند تا به بهترین نتایج ممکن در این عرصه برسند و آبروداری کنند. از این طریق هیچ توقع بزرگی در ذهن هواداران ایجاد نخواهد شد تا پس از دیدن شکستی مانند باخت صفر-3 اخیر قرمز‌ها برابر حریف سعودی‌شان کاملاً فروریزد و یأسی مطلق از راه برسد و اگر هم توفیق و صعودی بیش از آنچه انتظار می‌رفت و می‌رود، به‌ دست آید، باز به ‌سود مربیان و مدیران آن تیم‌ها خواهد بود، زیرا می‌توانند بگویند رقبایی را برده‌اند که صد درجه از آنها مجهزتر هستند و از هر جهت به آنها رسیدگی می‌شود و اگر هم توان ذاتی نیروهای بومی‌شان به نیمی از قدرت نفرات ما هم نمی‌رسد، آنقدر پولدارند که می‌توانند با خریدن بهترین خارجی‌ها امثال بافه تیمبی گومیس و موسی مارگا را به نزد خود بیاورند و الهلال‌وار استقلال و پرسپولیس را حذف کنند و به فینال جام باشگاه‌های آسیا برسند و حریف پوهانگ استیلز کره‌جنوبی در این مرحله بشوند.

چرا این همه جست‌وجو؟
اگر این وقایع را به ‌شکلی دقیق و عمیق ببینیم و آن را چراغ راه آینده بینگاریم، می‌توان گفت که حتی شکست صفر-3 مقابل الهلال در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به‌رغم تمامی ناگواری آن، دستاوردی شیرین بوده زیرا ما را به حقایق امر واقف کرده و مقام‌ها و مربیان ما را وادار ساخته که از این پس راجع به برنامه‌ها و اهداف خود با واقع‌بینی بیشتری حرف بزنند. تیم‌های ما به‌رغم داشتن انواع معایب تشکیلاتی و کمبودهای مالی و ضعف در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت به‌ جای کوشش برای رفع این عوارض فقط می‌کوشند کارنامه و مدارک خود را که باید هرساله به «AFC» ارائه کنند، پر و پیمان نمایند و مجوز حرفه‌ای‌شان به ‌خطر نیفتد و از لیگ قهرمانان دور نمانند و بدتر اینکه فدراسیون فوتبال کشورمان نیز در این راه و به واقع در لاپوشانی حقایق به‌آنها یاری می‌رساند. رقبای ما چه باشگاه‌های متحول غرب آسیایی و چه رقبای «تشکیلاتی و منسجم شرق قاره‌ای به‌ جای گول زدن خود و سایرین هرچه دارند صرف تقویت فنی و اعتلای ساختاری خود می‌کنند و هر هفته و هر ماه پیوسته‌تر و کارآمدتر و متحدتر از قبل می‌شوند. آنها نمی‌کوشند با توسل به مواردی مثل غیرت و همت و حمیت عوارضی را بی‌اثر سازند که محصول کم‌توجهی به مسائل اصولی‌تر است و برعکس تیم و ترکیبی را می‌سازند که با تکیه بر المان‌های مهم‌تری مثل تکنیک و تاکتیک و البته کار تشکیلاتی به حد و حدودی برسند که برای کسب پیروزی نیازی به عوامل خوب و مثبت اما غیر پایه‌ای و کمی تا قسمتی «از مد افتاده» غیرت و حمیت نباشد.
البته می‌توان از غیرت هم بهره‌گرفت و همت عمومی و تلاش جمعی سلاح‌های هر تیمی در سطح جهان است اما آنچه پایه‌های اولیه توفیق را می‌گذارد، نه این موارد بلکه فنی بازی کردن، تاکتیک داشتن و برنامه‌ریزی دقیق برای هر مسابقه‌ای است و اگر قرار باشد هر دیداری فقط با سلاح‌های همت و غیرت فتح شود، این همه مربی و تاکتیک و کارهای فنی را برای چه می‌گذارند و چرا این همه می‌گردند تا بهترین بازیگران و مجریان این هنرها را در سطح جهان بیابند و به‌کار گیرند.

وقتی ناممکن، ممکن نمی‌شود
پرسپولیس باید بپذیرد که برای مأموریت‌های آسیایی‌اش به‌اندازه کافی و در سطح رقبایش مهیا نبوده است و به‌اندازه آنها کار نکرده و امکانات‌اش با آنان برابری نداشته و چون همه اینها را فهمیده و حس کرده، کوشیده با سلاح‌های سنتی و ارزشمند ولی کم‌اثر شده‌ای مانند غیرت و حمیت بر بلندای سکوی قهرمانی بنشیند و یک «ناممکن بزرگ» را ممکن کند و طبعاً و متأسفانه، تیرش به سنگ خورده است. تا زمان رسیدن به سطوح فنی لازم برای قهرمانی در آسیا بهتر است سرخ‌ها هیچ چیز را به صراحت نگویند، وعده‌ای ندهند و فقط از بیشترین تلاش‌های خود حرف بزنند. اگر جوانب مثبت اینگونه جهت‌گیری‌ها مشخص و احساس شود، می‌بینیم که حذف کمی تا قسمتی اسفبار قرمزها به‌دست رقیب سعودی در عین ناامید‌کننده بودن بهره‌های مثبت و آینده‌ساز برای کل فوتبال ما داشته و مهم‌ترین آنها این است که تا وقتی کاملاً آماده نشده‌ای، هرگز نگو قهرمان می‌شوی زیرا همان‌طور که سرخ‌های تهرانی حس کردند، برای رسیدن به چنین جایگاهی آماده و به اندازه کافی قدرتمند نبوده‌اند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.