جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰

پرسپولیس شاکی از قضاوت ضعیف اکرمی و زمین سفت اکباتان

داورالیت حرف زدن با بازیکن را بلد نیست!

داورالیت حرف زدن با بازیکن را بلد نیست!
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو

غیر از مشکل زمین، پرسپولیسی‌ها از قضاوت حسن اکرمی داور وسط این بازی به شدت گله داشتند. آنها معتقدند با اینکه اکرمی جزو داوران الیت و منتخب فوتبال ایران است اما رفتار و حرف زدن با بازیکنان را بلد نیست

ایران ورزشی: پرسپولیس دو امتیاز از بازی اول را در اکباتان جا گذاشت. آنهایی که نسبت به آمار و خرافات حاصل از کنار هم قرار دادن اعداد حساسند و دوست دارند بر اساس آن نتیجه گیری کنند حالا برنده نشدن پرسپولیس در بازی هفته اول برخلاف چهار فصل گذشته - که همواره بازی نخست شان را می‌بردند- را نشانه بدی برای تیم یحیی می‌دانند اما واقعیت این است که هم کادر فنی هم بازیکنان از کیفیت بازی پرسپولیس راضی‌اند و با وجود تمام محدودیت‌ها شامل کمتر استراحت کردن و کمتر تمرین کردن نسبت به بقیه تیم‌ها، از دست دادن چندین بازیکن کلیدی و البته حاشیه‌هایی که بعد از فینالیست شدن گریبان تیم را گرفته بود، معتقدند بدشانسی، زمین بد و داوری ضعیف مانع از پیروزی تیم‌شان مقابل سایپا شده است.
 
سایپا اصرار داشت بازی در زمین اکباتان برگزار شود و آنجا از پرسپولیس میزبانی کنند که البته اصرار آنها برای این اتفاق بی‌دلیل هم نبود. زمین چمن ورزشگاه دستگردی تازه ترمیم شده و به گفته اعضای تیم پرسپولیس شرایط این ترمیم در نقاط مختلف زمین متفاوت بود تا جایی که توپ پله می‌کرد و ارسال پاس‌های ساده هم دشوار می‌شد.
در عین حال زمین چمن این ورزشگاه سفت بود و عملاً سرعت بازی را می‌گرفت. در اصطلاح مربیان توپ روی زمین می‌ماند و بازیکنان برای پاس دادن باید انرژی زیادی پشت توپ می‌گذاشتند. پرسپولیسی‌ها می‌گویند در قطر و بازی‌های لیگ قهرمانان قبل از بازی زمین را آب می‌دادند تا سرعت بازی بیشتر شود اما اینجا عمداً در زمین سفت بازی می‌اندازند تا شکل بازی ما را خراب کنند که البته این برای سایپا که با یک بازیکن بیشتر در 15-10 دقیقه پایانی مشغول دفاع بود بد هم نشد.
 
غیر از مشکل زمین، پرسپولیسی‌ها از قضاوت حسن اکرمی داور وسط این بازی به شدت گله داشتند. آنها معتقدند با اینکه اکرمی جزو داوران الیت و منتخب فوتبال ایران است اما رفتار و حرف زدن با بازیکنان را بلد نیست و البته در سوت‌ها و تصمیماتش همچنان ضعف عمده‌ای دارد.بازیکنان و مربیان پرسپولیس معتقدند رفتار اکرمی از ابتدای بازی روی اعصاب بازیکنان بود و همین باعث شده بود بازیکنان عصبی شوند و این مسأله روی کیفیت بازی‌شان تأثیر منفی بگذارد. شاید کمتر به خاطر داشته باشید یا اصلاً به خاطر نیاورید که وحید امیری با آن منش و اخلاق مثال زدنی در تمام فصول گذشته گلایه و شکایتی از داوری کرده باشد اما بعد از این بازی صراحتاً به مشکلات داوری اشاره کرد. یا شاید هیچ‌وقت احمد نوراللهی کم حاشیه و آرام را اینقدر عصبانی و پرخاشگر ندیده بودیم که در این بازی بعد از کارت زرد بی‌موردی که اکرمی به او داد، دیدیم.
 
اولین برخورد کادر فنی پرسپولیس با داور در میانه های نیمه نخست اتفاق افتاد.جایی که مربیان پرسپولیس اعتقاد داشتند سایپا در موقعیتی آفساید صاحب یک موقعیت شده .اعتراض شدیدی پیروانی باعث شد اکرمی به سمت نیمکت پرسپولیس بیاید و  از همان جا تنش شروع شد.
پرسپولیسی‌ها معتقدند چطور ممکن است یک داور منتخب و الیت نحوه درست صحبت کردن و رفتار با بازیکنان درون زمین را بلد نباشد و از روانشناسی داوری برای مدیریت میدان استفاده نکند؟
با وجود تأیید کارت زرد دوم کامیابی نیا توسط برخی کارشناسان داوری اعضای تیم پرسپولیس معتقدند اکرمی تحت تأثیر داد و فریاد نیمکت سایپا و البته مشاوره رادیویی داور چهارم از کارت زردش استفاده کرده در حالی که پای کمال به پای بازیکن حریف برخوردی نداشت. همچنین پرسپولیسی‌ها معتقدند در صحنه‌ای مشابه بازیکن سایپا پای سیدجلال را درو کرد و اگر قرار بود تکل کمال اخطار داشته باشد باید در آن صحنه هم به بازیکن سایپا کارت می‌داد.
 
اعتراض دیگر تیم پرسپولیس به وقت اضافه‌ای که داور گرفت و خودش زودتر سوت زد و به آن عمل نکرد، برمی‌گردد. اکرمی برای نیمه دوم چهار دقیقه وقت اضافه گرفت که با توجه به 6 تعویضی که در این نیمه اتفاق افتاد و کولینگ برکی که او گرفت – البته مشخص نیست در نیمه پائیز و هوای خنک تهران چرا اصلاً باید کولینگ برک گرفته شود و ریتم بازی بیفتد- کم هم بود اما عجیب اینکه او در دقیقه 20/ 3 ثانیه و در حالی که پرسپولیس در حال حمله بود سوت پایان را زد و تیم یحیی چیزی حدود 40 ثانیه از او طلبکار شد!
نکته دیگر اینکه حسن اکرمی در قبال وقت تلف کردن‌های بیش از اندازه اکبرمنادی گلر موفق سایپا در این بازی بیش از حد انعطاف نشان داد. این دروازه‌بان در نیمه دوم بارها و بارها وقت تلف کرد و در شروع بازی تأخیر ایجاد می‌کرد اما داور حتی یک تذکر هم به او نداد چه برسد به کارت زرد!
اخطار اکرمی به نوراللهی هم به شدت سختگیرانه و عجیب بود تا جایی که صدای شماره 8 آرام پرسپولیس را در آورد و در نهایت اعتراض به اخطار دوم کمال باعث شد تا حمید مطهری متین و خوش اخلاق هم عصبانی شده و از اکرمی کارت بگیرد و پرسپولیسی‌ها با خاطره‌ای تلخ از این داور اکباتان را ترک کنند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.