چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

استقلال بدون طراح برد

محک آسان و سه امتیاز مهم برای تیم فکری

محک آسان و سه امتیاز مهم برای تیم فکری

استقلال برای بردن در هفته اول لیگ بیستم کار سختی نداشت. مس رفسنجان تازه‌وارد حریفی نبود که بتواند استقلال را در ورزشگاه آزادی به دردسر بیندازد و تسلیم حملات معدود و نه چندان پرفشار میزبان شد.

ایران ورزشی: استقلال برای بردن در هفته اول لیگ بیستم کار سختی نداشت. مس رفسنجان تازه‌وارد حریفی نبود که بتواند استقلال را در ورزشگاه آزادی به دردسر بیندازد و تسلیم حملات معدود و نه چندان پرفشار میزبان شد. فکری باید از این قرعه خوشحال باشد، چرا که بیشتر به یک بازی تدارکاتی جدی شباهت داشت و توانست کارش در استقلال را با برد شروع کند. ارزش این سه امتیاز از آن جهت بیشتر است که استقلال در چهار فصل قبلی نتوانسته بود هفته اول را با برد به پایان ببرد. از طرف دیگر استقلال تنها تیم مدعی لیگ است که توانست در هفته اول ببرد و از چهار مدعی دیگر فاصله بگیرد. با این حال تیم فکری هنوز کاملاً هماهنگ نیست و در تمام خطوط نیاز به پیشرفت دارد. سرمربی جدید استقلال تیمش را با آرایش 2-4-4 لوزی به زمین فرستاد، ولی هنوز مشخص نیست که این تصمیم نهایی او باشد. استقلال بازیکنان جدید زیادی خریده، ولی آنها هنوز اجازه بازی ندارند و با اضافه شدن آنها ترکیب و چیدمان تیم ممکن است تغییر ‌کند. به نظر می‌رسد مظاهری، نادری و شجاعیان بیش از دیگران شانس حضور در ترکیب اصلی را داشته باشند. علامت سؤال بزرگ پیش از شروع بازی این بود که جای خالی علی کریمی، طراح اصلی فصل قبل استقلال چگونه پر می‌شود؟ در نیمه اول ریگی رأس عقب، باقری رأس جلو و اسماعیلی و رضاوند به ترتیب هافبک چپ و راست بودند، ولی این ترکیب چندان هماهنگ به نظر نمی‌رسید. باقری که بیشتر یک هافبک دفاعی بوده، به جای بازی در فضای بین هافبک و دفاع مس، معمولاً عقب می‌نشست و در عرض ریگی بازی می‌کرد. هافبک‌های کناری هم موفقیتی نداشتند و در زمین خبری از ترکیب‌های دو یا سه نفره نبود.

در شروع نیمه دوم اسماعیلی و رضاوند پست‌شان را جابه‌جا کردند، ولی هافبک تیم همچنان راه تغذیه مهاجمان را پیدا نمی‌کرد. گل اول که با نفوذ وریا و حضورش در محوطه جریمه به دست آمد، گره بازی را برای استقلال باز کرد. بعد از آن استقلال نیازی به آب و آتش زدن نداشت و روی یک ضدحمله و همکاری قایدی و مطهری به گل دوم رسید. مس کم‌تجربه بعد از این گل فضای بیشتری به میزبان داد و استقلال که در دقایق پایانی با سه مهاجم بازی می‌کرد در صورت دقت بیشتر می‌توانست به گل‌های بعدی هم برسد. با این حال بازی‌های بعدی برای استقلال سخت‌تر است و فکری اگر می‌خواهد همچنان ببرد، باید هماهنگی خط میانی‌اش را بالاتر ببرد. باقری که در نیمه دوم تعویض شد به نظر گزینه مناسبی برای بازی در پست هافبک تهاجمی نیست و شجاعیان، اسماعیلی و رضاوند احتمالاً در این پست می‌توانند بهتر باشند. خط دفاع استقلال هم روز سختی نداشت و یزدانی که در کنار عارف غلامی بازی می‌کرد، توانست جای خالی چشمی را پر کند. تنها مشخص نشد که عمق دادن بیش از اندازه خط دفاع به دلیل احتیاط مدافعان بوده یا خواسته فکری. در شرایطی که خط حمله استقلال به دستور نیمکت پرس می‌کرد، خط دفاع در زمین خودی می‌ماند تا برنامه پرسینگ تیم معمولاً بی‌نتیجه بماند. اگر استقلال به دنبال بازی پرفشار است، باید خط دفاعش را بالاتر بیاورد و فضا را برای حریف تنگ کند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.