دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

حضور بی‌شمار تماشاگران در دربی شهر حلب سوریه در ایام کرونا

شور فوتبال بعد از 8 سال در سوریه

شور فوتبال بعد از 8 سال در سوریه

ده‌ها هزار نفر از مردم سوریه بعد از هشت سال تعطیلی لیگ، دربی شهر حلب را در ورزشگاه حمدانیه به تماشا نشستند

ایران ورزشی: اینجا استادیوم حمدانیه است. جایی که بعد از 8 سال درهایش به بهانه دربی شهر حلب به روی هواداران دو تیم الاتحاد و الحریه باز شده. جایی که حضور در آن اینقدر برای مردم سوریه اهمیت داشته که ده‌ها هزار نفر از آنها بی‌توجه به وضعیت شیوع کرونا و پروتکل‌های بهداشتی به ورزشگاه حمدانیه آمده‌اند تا یک بار دیگر به دور از هر جنگی، در صلح و با خیال راحت در کنار یکدیگر فوتبال ببینند و از سر شادی فریاد بزنند.

برگزاری این دربی بدون شک برای هیچ‌یک از اهالی فوتبال دنیا اهمیت ویژه‌ای ندارد اما برای چند ده هزار نفری که در ورزشگاه نشستند و این بازی را تماشا کردند، مهم‌ترین مسابقه فوتبال دنیا است. حتی اگر گلی به ثمر نرسد و اتفاق خاصی در این مسابقه نیفتد اما این بازی همان فرصتی است که ده‌ها هزار نفر از مردم سوریه سال‌ها منتظرش بودند تا بدون هیچ هراسی در کنار یکدیگر به شادی جمع شوند.
این مسابقه در واقع نشانه‌ای از ثبات شهر حلب است و بازگشت آرامش به زمین‌های اطراف ورزشگاه که تا چندی پیش جنگی سخت را به خود می‌دیدند.
گرچه حمدانیه بزرگترین ورزشگاه حلب نیست اما از نظر عاطفی بین هواداران فوتبال، طرفدارانی خاص دارد. همین قرابت احساسی هواداران فوتبال با این ورزشگاه است که آنها را برای این بازی مهم به حمدانیه کشانده است.
این ورزشگاه اما جدا از این قرابت احساسی از نظر مکانی در منطقه‌ای از شهر واقع شده که هواداران حاضر در ورزشگاه می‌توانند، بخش وسیعی از زمین‌های آزاد شده شهرشان را از فراز سکوهای ورزشگاه تماشا کنند و شاهد آرامشی باشند که این روزها شهرشان تجربه می‌کند.
در شرایطی که برخی رسانه‌های خارجی از این منظر به اهمیت برگزاری این بازی و رسالت فوتبال که صلح و آرامش است، اشاره کرده‌اند، نشریه «استاد الدوحه» قطر بی‌توجهی این چند ده هوادار فوتبال به پروتکل‌های بهداشتی در ایام شیوع ویروس کرونا را مدنظر قرار داده است. این نشریه نوشته است: «با وجود شیوع کرونا اما هواداران فوتبال سوریه ورزشگاه را در دربی شهر حلب پر کردند.»
همچنین در این خبر آمده: «دربی شهر حلب روز جمعه میان الاتحاد و الحریه برگزار شد که با تساوی بدون گل به پایان رسید. نکته جالب حضور بی شمار تماشاگران بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ورزشگاه بود.»
در حال حاضر و با توجه به 8 سال تعطیلی لیگ فوتبال در این کشور، مشخص است که برنامه‌ریزی درباره چگونگی برگزاری مسابقات و طرح پروتکل‌های بهداشتی برای بازیکنان و تماشاگران، مستلزم گذر زمان است اما نگرانی بابت سلامتی افرادی که شاید در هفته‌های آینده هم در مسابقات فوتبال سوریه شرکت کنند، موضوعی است که شاید واکنش نهادهای بین‌المللی را در پی داشته باشد.
این مسابقه در هفته سوم لیگ فوتبال سوریه برگزار شده است و لیگ فوتبال این کشور بعد از سال‌ها، به تازگی در شرایط شیوع کرونا از سر گرفته شده است اما هنوز مشخص است اصول و سیستم کاری درستی برای رعایت برخی مسائل در برگزاری مسابقات برقرار نشده است.
 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.