پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

سازندگی نیست ،به همین دلیل مثل سردار ، طارمی و جهانبخش نمی‌بینیم

غلام پیروانی: دیگر نمی‌توان با تفنگ بادی به جنگ ژ3 رفت

غلام پیروانی: دیگر نمی‌توان با تفنگ بادی به جنگ ژ3 رفت
ناصرقراگزلو
ناصرقراگزلو خبرنگار

غلام پیروانی، مربی سازنده و دوست داشتنی سابق تیم فجر سپاسی به دلیل سازندگی و صراحت لهجه‌اش در کنار بعضی از خصوصیات دیگری که به لحاظ شخصیتی و فوتبالی دارد هنوز هم برای بسیاری از فوتبالدوستان دوست داشتنی است. حضور فجر بعد از سال‌ها در لیگ برتر موجب شد گفت‌وگویی با غلام پیروانی داشته باشیم.

ایران ورزشی / غلام پیروانی، مربی سازنده و دوست داشتنی سابق تیم فجر سپاسی به دلیل سازندگی و صراحت لهجه‌اش در کنار بعضی از خصوصیات دیگری که به لحاظ شخصیتی و فوتبالی دارد هنوز هم برای بسیاری از فوتبالدوستان دوست داشتنی است. حضور فجر بعد از سال‌ها در لیگ برتر موجب شد گفت‌وگویی با غلام پیروانی داشته باشیم.

بازی‌های لیگ را نگاه می‌کنید، به نظرتان شرایط فنی لیگ برتر بیست و یکم چگونه است؟
بازی‌ها متأسفانه بدون تماشاگر برگزار می‌شود. از همین رو شاید به نوعی آن هیجان لازم را برای بازیکنان و تیم‌ها به دلیل نبودن تماشاچی ندارد. از سوی دیگر جز سه زمین فولاد و آزادی و نقش‌جهان بقیه زمین‌های چمن ما کیفیت خوبی ندارند که این مسأله نیز روی کیفیت بازی‌ها خیلی تأثیر گذاشته است. این نقیصه در زمین چمن حافظیه هم دیده می‌شود. از همین رو من این موارد را روی بازی‌های لیگ‌مان تأثیرگذار می‌دانم.
سه بازی قبلی فجر را چگونه دیدید؟
فجر مقابل گل‌گهر باخت در حالی که نباید این بازی را واگذار می‌کرد. در یک بازی دیگر هم فجر باخت اما به هر حال فجر در بازی‌اش مقابل صنعت نفت، برد خوبی را کسب کرد و به نخستین سه امتیاز فصلش رسید.
به نظرتان این تیم در لیگ بیست و یکم چه جایگاهی را کسب خواهد کرد؟
برای فجر خیلی زحمت کشیدم و خیلی بازیکن از این تیم تحویل تیم ملی و سطح اول فوتبال ایران دادم. یادش بخیر یک روز عکسی از فجر و من با این شرح چاپ شده بود که فجر کارخانه بازیکن‌‌سازی فوتبال ایران است، که این موارد واقعاً قوت قلبی برایم محسوب می‌شود. خیلی حرص می‌خوردم و تلاش بیش از حدی می‌کردم اما در حال حاضر متأسفانه مادیات و پول جای معنویات را گرفته است. به همین دلیل هم باید بگویم فواره چون بلند شود سرنگون شود. مسأله مالی موجب شده جنگ کاملاً نابرابری را بین تیم‌ها شاهد باشیم. از همین رو شاهدیم که بازیکنی راحت در فوتبال ما سه میلیارد می‌گیرد در حالی که بعضی از تیم‌ها برای تأمین کمترین پول و به قولی خرج روزانه‌شان با مشکل مواجه‌اند. در این بین نه همه بازیکنان اما بعضی از بازیکنان‌مان هم پول‌هایی می‌گیرند که آنقدر حق‌شان نیست البته این حرفی که می‌زنم شامل حال بازیکنان خوب ما نمی‌شود اما بعضی دیگر واقعاً نباید پول‌های میلیاردی بگیرند چون استحقاق دریافت آن پول را ندارند. در حال حاضر هم شاهدیم تیم‌های نفت مسجدسلیمان و صنعت نفت پول ندارند و با مشکل مالی مواجه‌اند. فجر هم امسال در لیگ بماند برای فصول بعدش حتماً می‌تواند شرایط بهتری پیدا کند.
ناراحتی خاصی در صدای‌تان وجود دارد.
بله ناراحتم چون معنویات از بین رفته و مادیات جایگزین آن شده است. از همین رو اکثر تیم‌ها یا بدهکارند یا اینکه شرایط مالی خوبی ندارند و متأسفانه به همین دلایل شاهدیم که در مجموع فوتبال پویایی نداریم.
زمانی از جنگ تفنگ بادی با تفنگ ژ3 گفتید، آیا الان هم اگر در فوتبال بودید باز هم می‌توانستید با تفنگ بادی به مصاف تفنگ ژ3 بروید؟
دیگر نمی‌توان با تفنگ بادی به جنگ ژ3 رفت چون تیم‌ها سازندگی را کنار گذاشته‌اند. به همین دلیل است که دیگر مانند طارمی، سردار، جهانبخش و عزت‌اللهی در فوتبال‌مان نمی‌بینیم و نسلی که می‌خواهد بیاید بیشتر موارد دیگری را مدنظر  دارد و از آن شرایط فنی که گفتم کمتر بهره خواهد برد.
خودتان هم در فجر بازیکنان زیادی را رو کردید اما دیگر نمونه‌اش را در فجر یا تیم‌های دیگر اصلاً شاهد نیستیم.
بله من روانخواه، معدنچی، نیسانی، بیگ‌زاده، رضایی، فرجی و مجتبی زارعی را ساختم. بازیکنانی که آنها را از امیدها به تیم بزرگسالان آوردم و بازی‌شان دادم و ثمره‌اش را هم دیدم.
اما در حال حاضر مربی به دلیل جایگاهش جرأت نمی‌کند بازیکن جدید بیاورد؟
من از هیچ کسی جز خدا واهمه ندارم و البته مدیریت زمان من هم به من اطمینان کامل داشت اما در حال حاضر حاشیه امنیت برای تیمی وجود ندارد. در آن زمان صفایی فراهانی تأکید کرده بود که تیم‌ها حتماً باید از دو بازیکن امید خودشان در بازی‌ها استفاده کنند و روی این مسأله هم اصرار داشت. اما در حال حاضر نه تنها این قبیل موارد را در فوتبال‌مان نمی‌بینیم بلکه شاهدیم که سر تیم‌های‌مان را هم مظلومانه در عرصه بین‌المللی می‌برند. مثلاً پرسپولیس بدون تماشاگر در زمین حریفی بازی کرد که از ده هزار تماشاگر بهره می‌برد اما پرسپولیس در شرایطی به الهلال باخت که شرایط رقابت برای آنها کاملاً نابرابر بود.
به نظرتان فوتبال ما خصوصاً لیگ ما چگونه بهبود پیدا می‌کند؟
هر زمان که تماشاگر بیاید و تیم‌ها به سازندگی روی بیاورند حتماً شرایط فوتبال ما و پویایی فوتبال‌مان بهتر خواهد شد وگرنه بازی بدون تماشاچی و مشکلاتی که گفتم شرایط را برای ارائه فوتبال زیبا سخت می‌کند.
در رابطه با تیم امید چه نظری دارید، تیمی که در دور رفت صعود کرد؟
مهدوی‌کیا یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ ایران بوده است. بازیکنی که در آلمان خیلی خوب مدارج مربیگری را به خوبی طی کرد و با موفقیت در تیم امید نشان داد که در عالم مربیگری هم حرف برای گفتن زیاد دارد. تیم امید محک خوبی خورد اما محک اصلی ما مقابل تیم‌های عربستان و کره‌جنوبی خواهد بود. آن زمان هم که خودم مسئولیت سرمربیگری تیم امید را داشتم در مراحل مقدماتی موفق بودم اما متأسفانه به کره و ژاپن باختیم. بعد از آن دو باخت هم آقای کفاشیان دلیل باخت مقابل دو تیم شرق آسیا را از من پرسیدند که من هم در پاسخ ایشان گفتم آنها بیشتر از ما کار کرده و سرمایه‌گذاری کرده‌اند و شرایط‌شان را بهبود بخشیده‌اند. در حالی که ما اندازه آنها شرایط برای‌مان مهیا نبود و به طور مثال 24 بازیکن برای تیم امید انتخاب می‌کردم اما بیشتر بازیکنان‌مان نمی‌آمدند و با مشکلات زیادی مواجه بودیم. در هر حال الان هم می‌دانم کم و بیش مهدوی‌کیا با مشکلات زیادی مواجه است که امیدوارم این مشکلات و موانع از سر راه تیم امید برداشته شود تا به هر حال شرایط خوبی را برای تیم خودمان شاهد باشیم.
تیم ملی هم با لبنان بازی دارد.
مهره‌های خیلی خوبی داریم و ان‌شاءا... با نتایج خوبی که گرفته‌ایم به جام جهانی صعود ‌کنیم. تیم لبنان تیم بدی نیست اما حریف تیم ما حتی در خانه‌اش نخواهد شد.
در یک نگاه کلی معتقدید که فوتبال ملی ما پیشرفت کرده است؟
فوتبال ملی ما زمانی پیشرفت کرده و می‌توانیم از این کلمه نام ببریم که تیم ملی ما در جام جهانی به دور دوم صعود کرده باشد. ما در زمان کی‌روش و برانکو هم به جام جهانی صعود کردیم اما از گروه‌مان صعود نکردیم و این بار زمان آن فرار رسیده با بازیکنان خوبی که داریم ان‌شاءا... بعد از قطعی کردن صعودمان به جام جهانی از گروه‌مان هم صعود کنیم.
چه تیم‌هایی در لیگ مدعی هستند؟
بازی‌های پرسپولیس و استقلال در خانه و خارج از خانه متفاوت است. به این دلیل که زمین‌های چمن بیشتر ورزشگاه‌های ما کیفیت مطلوبی ندارد. از همین رو شاید کیفیت فنی که ما از پرسپولیس و استقلال در ورزشگاه آزادی می‌بینیم در شهرستان‌ها چنان کیفیتی را شاهد نباشیم. در خصوص مدعیان هم من بیشتر تیم‌های پرسپولیس، سپاهان و استقلال را مدعی قهرمانی می‌دانم. هر چند که در این بین نباید از کنار نام گل‌گهر هم در جمع سایر مدعیان به راحتی گذشت.
بهترین مربی ایرانی را چه کسی می‌دانید؟
یحیی گل‌‍محمدی نتایج بسیار خوبی در چند سال اخیر با پرسپولیس گرفته اما مجیدی، قلعه‌نویی و نویدکیا هم مربیان خوبی هستند.
در حال حاضر هم مربیگری می‌کنید؟
بله من سرمربی تیم دسته دومی به نام ایمان سبز هستم. تیمی که همه برقی‌های قدیم نظیر آقایان عباسی، زارع و محمد عباسی دور هم جمع شده‌اند تا این تیم را به لیگ یک و ان‌شاءا... روزی به لیگ برتر برسانیم. البته من قصد سرمربیگری نداشتم و قصد فعالیت به‌عنوان مدیر فنی را داشتم اما چون به مدیر فنی اجازه نشستن روی نیمکت تیم را نمی‌دهند برای من سرمربی رد کردند.
در لیگ دو کشور سقف پرداختی‌تان چقدر است؟
سقف پرداختی ما 250 میلیون تومان است

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.