سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

درخشش امیدهای کشتی فرنگی در زیر 23 ساله‌های جهان

معماری بنا

معماری بنا
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

مسابقات کشتی فرنگی زیر 23 ساله‌های جهان در بلگراد صربستان در حالی برگزار می‌شود که تیم ایران با هدایت فرشاد علیزاده مدعی درجه یک قهرمانی است.

به گزارش ایران ورزشی؛ مسابقات کشتی فرنگی زیر 23 ساله‌های جهان در بلگراد صربستان در حالی برگزار می‌شود که تیم ایران با هدایت فرشاد علیزاده مدعی درجه یک قهرمانی است. این تیم در 5 وزن نخست 3 فینالیست و دو نماینده برای مدال برنز داشت که اتفاق بسیار مهمی بود و در 5 وزن دوم هم فرنگی‌کاران ایران عملکرد بسیار خوبی را از خود ارائه کردند. این موفقیت بزرگ اما یک پیغام مهم دارد و آن‌هم برنامه‌ریزی مهم و جوانگرایی بی‌نظیر محمد بنا است که از سال 2019 آغاز شده و حالا در سال 2021 تیم ملی ایران تیمی را در زیر 23 ساله‌ها در اختیار دارد که در این دو سال اخیر بارها زیر نظر محمد بنا در اردوی بزرگسالان و در مسابقات متعدد بین‌المللی بزرگسالان به میدان رفته‌اند.
در واقع اگر چه نام سرمربی تیم ملی فرشاد علیزاده است اما تمام برنامه‌ریزی و کار این تیم با محمد بنا بود. حالا یک تیم کاملاً آماده و پخته در امیدها به میدان رفتند در حالی‌که می‌توانستند در رده سنی بزرگسالان هم حضور داشته باشند و مدعی رسیدن به عنوان قهرمانی باشند.
پویا دادمرز در حالی در امیدهای جهان و در وزن اول به فینال رسید که شانس رسیدن به دوبنده تیم ملی در مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان در نروژ را هم داشت اما به دلیل برگزاری مسابقه انتخابی و تن دادن محمد بنا به نتیجه انتخابی او از ترکیب تیم ملی بیرون ماند. در وزن 63 کیلو‌گرم علیرضا نجاتی برای تیم ملی کشتی فرنگی به میدان رفت که اتفاقاً بدترین عملکرد را در بین تمام کشتی‌گیران داشت. او در جهانی 2019 به مدال برنز جهان رسید و بعد از ناکامی در المپیک توقع می‌رفت که به مدال طلا برسد اما در نیمه نهایی مقابل آبولادزه از گرجستان که در جهانی نروژ مغلوب میثم دلخانی شده بود، شکست خورد و به فینال هم نرسید.
در وزن 77 کیلوگرم امین کاویانی‌نژاد در امیدهای جهان با نمایش خیره‌کننده‌ای به فینال رسید که سال 2019 با محمد بنا حضور در مسابقات قهرمانی جهان را در وزن 72 کیلوگرم تجربه کرد اما در دور اول و خیلی زود با شکست مقابل رقبا از جدول حذف شد. حالا بعد از دو سال دوباره در امیدهای جهان به میدان رفت و مدال برنزی که سال 2017 در امیدهای جهان به دست آورده بود را بهبود بخشید.
در وزن 87 کیلوگرم هم ناصر علیزاده به دیدار رده‌بندی رسید. ناصر علیزاده تازه در تیم ملی کشتی فرنگی رو شده و نزدیک بود شانس حضور در بازی‌های المپیک را هم به دست بیاورد اما شکست در گزینشی جهانی او را از این مهم دور کرد اما حالا در رده سنی امیدها می‌درخشد و خیلی زود هم باید منتظر درخشش او در رده سنی بزرگسالان در سطح مسابقات قهرمانی جهان بود.
در وزن 130 کیلوگرم امین میرزازاده سومین فینالیست ایران در امیدهای جهان بود. کشتی‌گیر قدرتمند گتوندی که به المپیک هم رفت اما حریف میهان لوپز و رضا کایالپ نشد. او برای جهانی نروژ هم انتخاب شده بود اما کرونا مانع شد و به جای او علی‌اکبر یوسفی انتخاب شد که طلا هم گرفت. میرزازاده حالا با درخشش در رده امیدها یک گام بزرگ برای رسیدن به مدال طلای امیدهای جهان بر‌می‌دارد و خودش را رقیب جدی علی‌اکبر یوسفی می‌کند.
حتی در 5 وزن دوم هم به جز دو وزن که برای اولین‌بار این مسابقات را در رده امیدها تجربه می‌کنند، بقیه در رده سنی بزرگسالان حضور داشتند و مسابقات قهرمانی آسیا را تجربه کردند.
در ادامه رقابت‌های کشتی فرنگی زیر 23 ساله‌های جهان در بلگراد 5 وزن دوم روز گذشته برگزار شد که در در وزن 60 کیلوگرم مهدی محسن‌نژاد، در وزن 67 کیلوگرم محمدجواد رضایی، در وزن 72 کیلوگرم امیر عبدی، در وزن 82 کیلوگرم محمد ناقوسی و در وزن 97 کیلوگرم مرتضی الغوثی به مصاف رقبای خود رفتند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.