سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

علیرضا استکی: نفوذی در آیبا نداریم

این مدال، بوکس را تکان می‌دهد

این مدال، بوکس را تکان می‌دهد
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

تیم ملی بوکس ایران بعد از سال‌ها انتظار طلسم مدال نگرفتن در قهرمانی جهان را شکست و توسط دانیال شه‌بخش اولین مدل جهان را کسب کرد.

به گزارش ایران ورزشی؛ تیم ملی بوکس ایران بعد از سال‌ها انتظار طلسم مدال نگرفتن در قهرمانی جهان را شکست و توسط دانیال شه‌بخش اولین مدل جهان را کسب کرد. این تیم که در سال‌های اخیر با حضور علیرضا استکی رشد زیادی را داشت، در جهانی صربستان به حقش رسید و توانست اولین مدال خود را به دست بیاورد. هر چند که علیرضا استکی از این مدال هم راضی نیست و اعتقاد دارد که باید بیشتر از این مدال می‌گرفتند: «دانیال شه‌بخش شانس سوم تیم ایران بود و باید اشکان رضایی و میثم قشلاقی هم مدال می‌گرفتند اما داوران اجازه ندادند.» این خودباوری برای بوکس اتفاق مهمی است؛ اتفاقی که در این یکی، دو سال اخیر به رشد بوکس کمک کرد و حالا همه از این ورزش توقع مدال دارند و دیگر کسی به بوکسورهای ایران از پیش بازنده نگاه نمی‌کند.

روز بسیار خوبی برای بوکس ایران رقم خورد.
خیلی مهم بود اما راضی نیستم چون اعتقاد دارم که می‌توانستیم به مدال‌های بیشتری برسیم.
ولی همین که طلسم ناکامی شکسته شد؛ خیلی مهم است.
خیلی مهم بود و خوشحالم از این بابت اما شه‌بخش با توجه به شرایطی که در جدول داشت؛ شانس سوم تیم ایران بود اما متأسفانه دو شانس اول ما با ناداوری حذف شدند.
مسابقه میثم قشلاقی خیلی اعصاب خرد کن شد!
خیلی واقعاً. به طور حتم میثم می‌توانست طلا بگیرد. شک ندارم درباره این چیزی که درباره میثم گفتم. فوق‌العاده خوب مبارزه می‌کرد اما متأسفانه او از داوران آسیب خورد؛ هم در قهرمانی آسیا و هم در قهرمانی جهان او از داوری آسیب خورد.
با این‌حال باید از عملکرد کلی تیم راضی باشی؟
از همه راضی هستم و معتقدم که عالی مبارزه کردند. بوکسورهای ما در مسابقاتی هم که شکست خوردند به رقبای قدری باختند. حریف مسلم مقصودی؛ بوکسور کوبا را هم برد و به نیمه نهایی رسید. حریف اسکاتلندی اشکان رضایی که با ناداوری اشکان را شکست داد؛ اسپانیا و قزاقستان را شکست داد و به نیمه نهایی رسید.
یعنی اعتقاد داری درباره اشکان هم ناداوری شد؟
صد در صد. ناداوری در مسابقه اشکان رضایی بیشتر از مسابقه میثم بود. داور مسابقه را از دست میثم خارج کرد. جایی که باید ناک دان را می‌شمارد، نشمرد یا جایی که باید اخطار می‌داد این کار را نکرد و همین‌ها باعث شد تا مسابقه از دست میثم خارج شود اما در مسابقه اشکان با حریف اسکاتلندی امتیاز اشکان را ندادند.
چرا اعتراض نکردید؟
اعتراض کردیم ولی خوب تأثیر نداشت. متأسفانه نفوذی در آیبا نداریم و تک و تنها راهی مسابقات شدیم و من به تنهایی نمی‌توانم کاری از پیش ببرم. تا 11 شب سالن مسابقه بودم تا بتوانم رئیس آیبا را ببینم اما نشد. شاید اگر فریادهایم بعد از مسابقه میثم قشلاقی نبود، مبارزه دانیال شه‌‌بخش هم به نتیجه نمی‌رسید.
وضعیت دانیال به کجا رسید؟
کار دانیال خیلی سخت شد. آسیب دیدگی شدید از ناحیه ابرو و پیشانی دارد که باید ببینیم کار مداوا به کجا می‌رسد.
یعنی تا این حد آسیب جدی دید؟
بله. کارش به بیمارستان کشید و اینجا هم یک پزشک ایرانی معالجه‌اش کرد. متأسفانه از همان ناحیه که در المپیک آسیب دیده بود، اینجا دوباره آسیب دید که خیلی عمیق است و حالا پزشکان ابراز نگرانی کردند که شاید حتی عصب چشم و ابرو وی آسیب جدی ببیند و به همین دلیل حضور در مسابقه نیمه نهایی را خیلی خطرناک می‌دانند.
با این تفاسیر او در مرحله نیمه نهایی حاضر نمی‌شود؟
هنوز مشخص نیست. باید هنگام وزن‌کشی پزشک معالج او یک بار دیگر معاینه را انجام بدهد و ببینیم که چه اتفاقی رخ می‌دهد. خودش اصرار دارد به هر شکلی که شده روی رینگ حاضر باشد. من هم خیلی دوست دارم که روی رینگ برود چرا که این شانس را دارد حتی به فینال برسد اما سلامتی دانیال برای من و بقیه مهم‌تر از هر چیزی هست.
به لحاظ روانی تیم در وضعیت خیلی خوبی قرار دارد.
خیلی شرایط خوبی داریم؛ تیم کاملاً یکدست است. همه در کنار هم قرار دارند که چنین شرایطی را در تمام سال‌هایی که به عنوان مربی کار کرده‌ام، ندیده بودم.
شاید یکی از دلایل این اتفاق مهم حضور علیرضا استکی به عنوان مربی هم باشد.
خب دو سال و نیم است که در کنار تیم هستم و برخی از این نفرات هم به مرور به تیم اضافه شدند و با برخی هم از رده نوجوانان و جوانان کار کرده‌ام.
دانیال یکی از همین نفرات است که از رده نوجوانان با هم کار کردید؟
بله با دانیال شه‌بخش در رده نوجوانان هم کار کردیم که اتفاقاً در نوجوانان جهان هم تا همین مرحله یک‌چهارم بالا آمد که در مصاف با بوکسور آمریکایی شکست خورد. دانیال سال‌ها می‌تواند در بوکس حرف برای گفتن داشته باشد.
به نظر می‌رسد که با این مدال هم بوکس در ایران طرفداران زیادی پیدا کند.
حتماً این‌طور خواهد بود. البته باید تشکر کنم از تلویزیون که مسابقات را پخش کرد و باید تشکر کنم از روزنامه‌ها که باز هم فوتبال تیتر یک بود. خیلی بد است که رسانه‌های خارجی به شه‌بخش بپردازند اما رسانه‌های خودمان فوتبال را تیتر یک کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.