سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

پرونده ای برای نمایش امیدوارکننده آبی ها در گام نخست

استقلال لاجوردی

استقلال لاجوردی

استقلال و محمود فکری سرانجام پرتوهایی از آرامش را به هوادران این تیم تابندند.

استقلال در نخستین گام برابر مس رفسنجان همان تیمی بود که انتظار داشتیم؛ شبیه خود محمود فکری، تیم مقتصد و حسابگر که با حوصله فوتبال بازی می کند و منتظر اشتباهات حریفش می نشیند تا سر فرصت به حریف زخم بزند. این استقلال با استتراتژی جدیدش تا کجا پیش خواهد رفت و آیا می تواند رضایت هوادارانش را برآورده کند؟ پرونده امروز ایران ماجرا را واکاوی می کند.

1

علی کمانگری: استقلال بازی را با آرایش ۲-۲-۲-۴ آغاز کرد، اما این آرایش دو بار در نیمه‌ی دوم دچار تغییر شد؛ بار اول در دقیقه‌ ۶۹ و با ورود دیاباته به جای باقری، استقلال به ۳-۲-۱-۴ تغییر آرایش داد و بار دوم هم در دقیقه‌ی ۸۸ و با ورود دانشگر به جای میلیچ، استقلال برای دقایقی با آرایش ۳-۴–۳ بازی کرد. این تغییر آرایش‌ها‌ نشان می‌دهد که احتمال بازگشت استقلال به آرایش ۳ دفاعه‌ی آندره‌آ استراماچونی در ادامه‌ی فصل وجود دارد، اما شاید برنامه‌ی فکری به کارگیری آرایش ۳-۴-۳ به جای ۲-۵-۳ باشد.

2

سام ستارزاده: بدون نگاه به نتیجه نهایی و شکست طلسم چهارساله "نبردن در گام نخست"، باز هم رگه‌های امیدواری به آینده استقلال و کاپیتان سال‌های نه‌چندان دورش را می‌توان جست. آبی‌های پایتخت به استراتژی‌هایی ازقبیل تکیه به بازی مستقیم، توپ‌های بلند، ارسال‌های بی‌شمار از جناحین، عقب‌نشینی پس از گل پیروزی روی‌نیاوردند. آن‌ها روی زمین بازی‌کردند، کار تیمی به‌نمایش گذاشتند، و تعداد اشتباهاتشان حداقل بود. فکری در حالی که تیمش با دو گل پیش بود، دیاباته را به‌جای فرشید باقری که یک هافبک دفاعی است به میدان فرستاد. هواداران آبی‌دل نیز در فضای مجازی این جسارت را دیدند و برایش کف زدند.

3

میعاد نیک: از لحاظ مُهره و بازیکن، باید اذعان داشت که استقلال محمود فکری توانسته حدود 90 درصد از بازیکنان مثمرثمرش را حفظ کند و این مهم با پیوستن چند بازیکن تراز اول به این تیم همراه شده تا لااقل پس از سال‌ها بتوان رنگ ثبات نسبی را در اردوگاه آبی مشاهده کرد. دست فکری برای تغییرات در ارنج، چیدمان و سیستم حاکم بر بازی بسیار فراخ بوده و تنها معضلی که به نظر می‌رسد فکری باید مقابل آن ایستادگی کند، مسائل حاشیه‌ای درون رختکن و مدیریتی مربوط به آن است.

4

سامان موحدی راد: استقلال کم‌اشتباه و خوب بازی می‌کرد. عجیب اینکه از سانترهای بی‌هدف و تکنیک محبوب «بکش زیرش» در مان مربی‌های ایرانی حداقل در اولین بازی خبری نبود. تیم روی زمین بازی می‌کرد و با اینکه تلاش‌هایش برای رسیدن به گل در نیمه اول به جایی نرسید اما دلسرد نشد و سعی کرد با صبر و حوصله به نتیجه محبوبش برسد. استقلال و محمود فکری سرانجام پرتوهایی از آرامش را به هوادران این تیم تابندند. حالا همه منتظر هفته‌های بعد لیگ هستند تا ببیند محمود فکری برای بازی‌های سخت‌تر چه برنامه‌ای دارد.

5

سینا فتوت: ریگی در اولین بازی استقلال در لیگ بیستم بعد از بر تن کردن پیراهن شماره 6 استقلال نشان داد می تواند جای خالی کریمی را در ترکیب استقلال پر کند. ریگی در فصل گذشته با بازی ساده و موثر خود این اجازه را به کریمی می داد تا مثل یک هافبک آزاد به همه نقاط زمین سرک کشیده، پاس گل بدهد و گل بزند. این بار و در غیاب شماره 6 درخشان فصل گذشته، این خود ریگی بود که از نقش هافبک کارگر به هافبک بازیسار شیفت کرد و به گونه ای درخشید که جای خالی کریمی به چشم نیاید. استقلال با ریگی در مرکز زمین دغدغه ای ندارد.


 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.