شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱

کریستیانو رونالدو زحمت زیادی برای جایگاهش کشیده و مسی استعداد خدادادی دارد

مسعود شجاعی: با اولین حقوقم پیتزا خوردم/ دوست دارم آخرین بازی ام مقابل اوساسونا باشد

مسعود شجاعی: با اولین حقوقم پیتزا خوردم/ دوست دارم آخرین بازی ام مقابل اوساسونا باشد

شجاعی به سوالات رخ به رخ پاسخ داد.

به گزارش ایران ورزشی، گفتگوی مسعود شجاعی کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران را می خوانید:
در این 10- 15 سال اخیر باب شد که فوتبالیست ها آرایشگر شخصی داشته باشند. شما هم آرایشگر شخصی داشتید؟
از زمانی که برگشتم ایران گاهی، قبل تر بچه تر بودم و به این چیزا فکر نمی کردم و مدل موی عجق وجقی داشتم که همان راخودم درست می کردم. موهای صاف و بلندی داشتم که بعد از بازی فر می شد البته ادم وقتی مرتب باشد قیافه خودش رو ببیند حس خوبی به انسان دست می دهد. البته بچه ها که این کارها رو انجام می دادند طبیعتا کنار بچه ها ارایشگر ها که میامدن من هم موهایم را درست می کردم ولی حتما اینجوری نبود که حتما قبل بازی باشد.
از تیم های ملی خارجی طرفدار کدام تیم هستید؟
سنم که کمتر بود برزیل ولی الان اسپانیا.
از روی لباس پوشیدن آدما رو قضاوت می کنید؟
اصلا قضاوت نمی کنم اما تا حدودی می توانم حدس بزنم.
متولد شیرازی؟ از تولد در شیراز پیچ و خم ها و مهاجرت هایی که به شهر های مختلف داخل کشور داشتی تا بازی در اروپا اسپانیا قطر یونان په چیزایی باعث شده که مسعود شجاعی امروز ساخته بشه؟
فکر می کنم اگر مهمترینش رو بخوام بگم سختی هایی که کشیدم و اینو همیشه به کسایی که میپرسن پدرمادرایی که لطف دارن به ما و میخوان که به بچه هاشون نوجوان ها توصیه ای بکنیم همیشه بهشون میگم باید سختی بکشن. اینو من اعتقاد دارم البته نسل عوض شده شاید یکم درکش سخت باشه اما من اعتقاد دارم اگر توی هر کاری سختی نکشی نمیتونی موفق باشی و سختی هم تعریفش مفصل است. به غیر از سختی های تمرین، این خیلی طبیعیه در همه جهان فوتبالیست ها از قشر پایین و شرایط سخت هستن نمونه بارزش اقای رونالدو در شرایط سخت هم خانوادگی هم اقتصادی زندگی میکردن ولی خب الان اقای فوتبال هستن من فکر میکنم اون شلاق خوردنه بیشتر مربوط به زمین و تمرینات سخت میشه ولی باید سختی کشید وقتی نسل جدید با ماشین شخصی میرن سر تمرین و ابمیوه اماده و انواع مکمل ها سختی نمیکشن در رشته ی خودم میتونم بگم اینجوری ادم فوتبالیست نمی شود. تو کوچه بازی کردن خودش یه تمرین بود من یادمه 10 11 سالم بود همش تو کوچه داشتم بازی میکردم انقد عاشق فوتبال بودم برام مهم نبود کجا باشه همه‌‌یماها سختی کشیدیم من یادمه فوتبالم و رسمی از آبادان شروع کردن تو گرمای 50 درجه 11 سالگی که آب شرب نداشتیم و همون آب خیلی هم داغ بود و تو اون گرما که کف کفش و سوراخ می کرد و من سه چهار تا جوراب پام میکردم که فقط پام زخمی نشه
از آبادان به سایپا آمدی؟
من شیراز به دنیا اومدم تا کلاس اول ابتدایی که شیراز گذروندم بعد به خاطر شغل پدرم اومدیم ابادان اونجا فهمیدم که میتونم فوتبالیست بشم شروع کردم تمرین کردن با تیم بهداری بهداشت صنعت نفت و بعدش چند سال اونجا بازی کردم تا سوم راهنمایی هم اونجا درس خوندم بعد به خاطر شغل پدرم مهاجرت کردیم یک سال کرج و دوران سختی بود ولی بعدش اتفاق های خوبی افتاد و به خاطر همین میگم اگر سختی زیاد تحمل کنی و آگاهانه و راه درست رو بری امکان نداره به بن بست بخوری بخوری
100 بازی برای اوساسونا انجام دادی. خیلی سخته در لیگی مثل اسپانیا 8 گل بزنی. احساست در بازی ملی تا باشگاهی چقدر تفاوت داشته؟
این شعارکارلوس کی روش بود. می گفت ما همیشه پیراهنی که می پوشیم باید تلاش کنیم در جایگاه بهتری قرارش بدیم ما صاحب این پیراهن نیستیم و این حرف همون حسی است که خودم داشتم، ادم برای چیزی که به سختی به دست میاره سعی میکنه راحت از دست نده و بهترین باشه ولی پیراهن تیم ملی حس و حال دیگه ای داره چون برا مملکتیه که توش بزرگ شدی رشد کردی میخوای براش افتخار افرینی کنی پیروزی کسب کنی و با همه ی وجود در هر کشوری که بودم هوادار محدود داری ولی شما داری زیر پرچم کشورت بازی میکنی ایرانی که 80 میلیون جمعیت داره و داری خوشحالشون میکنی و این بهترین حس دنیاست. خیلی خاص بود چون تو بازیکن استقلال پرسپولیس نبودی ولی کاپیتان تیم ملی شدی و جز بازیکن های محبوب کی روش بودی.
8 سال ارتباطت را حفظ کردی و کاپیتان تیم کی روش شدی دو تا جام جهانی با وی رفتی رکورد دار حضور در جام جهانی هستیامیدی نداری که دوباره دعوت بشی؟
مربوط به خیلی سال پیش خودم رفتم روزنامه را خریدم و چک کردم اولین بار مسابقات مهارت های فردی بود 14_15 سالم بود در مسابقات چهارم شدم و آن سفرو مسابقه همه‌اش برایم هیجان بود چون بار اول بود سوار هواپیما می شدم اولین بار بود همبرگر می خوردم و برای اولین بار اومده بودم تهران بعد که برگشتیم دیدم یک روزنامه عکسم را چاپ کرده که در مسابقات مقام چهارم را بدست آورده ام. در سال اول صنعت نفتاولین بازی بعد از نیم فصل دوم که آقای قاسم پور مربی شدن اون زمان هم خیلی بهم بازی نرسید و خیلی نگران بودم و استرس داشتم و جدید بودم در تیم و در اولین بازی فجر سپاسی ایشون منو بازی دادن دومین بازی ملوان بود اونم ابادان 30 دقیقه اول صدای تماشاگرها رو میشنفتم هی میگفتن بابا اینو عوضش کنید خلاصه دقیقه 30 یه توپی بهم رسید با پای چپ گل زدم و اون بازی رو یک هیچ بردیم انگار تو رویا بودم باورم نمیشد دومین بازی لیگ رده بزرگسالان بتوانم گل بزنم بعد از اون دنیا برام رنگی بود.
حس قدر شناسی به شکل عجیبی در تو زنده شده یا بوده؟
دوست ندارم خیلی شعاری بشه ولی همیشه در زندگیم قدردان ادما هستم اول از همه قدردان خدا هستم نمیدونم بگم نگم ولی همیشه وقتی از خونه میام بیرون یا بیدار میشم از خدا تشکر میکنم برای یک روز خوب دیگه که هستم سرحالم اطرافیانم خوبن و همیشه از خدا می خوام که کمک کند انسان خوبی باشم و این تنها چیزیه که همیشه از وی می خواهم.
15 هزار تومان بود که به مادرم دادم. اولین پولی که به صورت ماهیانه میگرفتم 50 هزار تومن بود همیشه اول میرفتم پیتزا میخوردم بعد میرفتم میوه شیرینی میخریدم حس پدر خونه رو داشتم بقیه پول رو هم میدادم به مادرم و خیلی لذت بخش بود.
جلو کدوم بازیکن های بزرگ دنیا بازی کردی که برات جذاب بوده؟
رونالدو _ مسی - ژاوی
لباسشون و هم گرفتی؟
نه دوست ندارم و هیچ وقت نگرفتم
رونالدو یا مسی؟
کاپیتانی فقط به بازوبند بستن توی زمین نیست اون مسئولیت هایی که بیرون زمین داری خیلی سنگین تره. خب شاید ایشون برا همین قبول نکرده شاید سخت باشه ولی من دوست دارم چون کمک کردن و دوست دارم کمک کردن فقط مالی نیست فکری هم هست و این کاپیتانی هدفم بود و برام حس غرور بود که کاپیتان 80 میلیون جمیعت هستم.
اگرشدند حتما صلاح دونستن که میتونن ولی در کل من واقعا از دورانی که باهاشون کار کردم لذت بردم و افتخار داشتم کنارشون بازی کنم. جام جهانی و مربی من هم بودن و خیلی بهم اعتماد و لطف داشتند.
هیاهو زیاد - شلوغ کاری های الکی خیلی بهم استرس میده همیشه دوست دارم محیطی که هستم در آن آرامش باشه.
سعی کردم همیشه باشم نمیدونم تا چه حد موفق بودم اشتباه کم نداشتم ولی همیشه تلاش کردم از روز قبل بهتر باشم انسان بهتری باشم این که موفق بودم توی کار یا نه رو بقیه باید قضاوت کنن ولی تو همیشه با خودت زمزمه کن که فقط تنها چیزی که مهم باشه برات که انسان خوبی باشی که به کسی آسیبی نرسونی.
من گل و گیاه و جنگل خیلی دوست دارم و کمتر دریا و اولین سفرم و میرم اسیای شرقی اونجا طبیعت بی نظیری داره
با کی میری؟
ترجیحا با خانواده همسر پدر مادر خواهر برادر تا جایی که جا داشته باشه.
اهل غذای محلی جایی که میری هستی؟
بله خیلی هر کجا که میرم حتما غذای محلی اونجا رو امتحان کنم.
غذای مورد علاقه‌ت هم که عدس پلواست؟
ذائقه ها تغییر میکنه و هنوزم عدس پلو خیلی دوست دارم با کشمش و گردو مادرم درست میکنه خانومم هم یاد گرفته فسنجون و همهغذاهای دریایی به خصوص سوشی هم خیلی دوست دارم.
تعطیلات خوب از نظر تو چیه؟
سفر به جایی که با ادمایی که دورت هستنحالت روخوب میکنن باشی یه جای خیلی سرسبز گل و گیاه باشه چون من عاشق گل و گیاهم و باغبونی هم میکنم از خیلی ساله و آخرین دستاوردم هم که هنوز نهاله پیوند لیمو با پرتقال بوده اینا رو از هسته چسبوندم زیر خاک حالا ببینیم جواب میده.
کارتون مورد علاقه‌اتچیه؟
پسرشجاع - دکتر ارنست - بچه های الپ.
آیینه – ارایشگاه زیبا – قصه های مجید – اوشین خانه سبز رو هم خیلی دوست داشتم.
اگر بخواد بازی خداحافظی یک روزی برات اتفاق بیوفته دوست داری مقابل کدوم تیم باشه؟
خیلی سخته نمیدونم ولی باشگاهی مثل اوساسونا.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.