سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰

قشقایی، رستمی و مرادی ، همچنان بلاتکلیف

قشقایی، رستمی و مرادی ، همچنان بلاتکلیف
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

بعد از بازی‌های المپیک 2021 توکیو اختلاف جدی بین چند تن از ستاره‌های پرمدال و نامدار وزنه‌برداری ایران مثل حافظ قشقایی، کیانوش رستمی، سهراب مرادی و... با سیستم مدیریتی و فنی فدراسیون وزنه‌برداری به وجود آمد که در نهایت منجر به حذف آنها از اردوی جهانی و کناره‌گیری‌شان از جمع اردونشینان شد؛ آن هم در شرایطی که تیم ملی رقابت‌های جهانی و بازی‌های آسیایی را پیش رو دارد.

ایران ورزشی -  بعد از بازی‌های المپیک 2021 توکیو اختلاف جدی بین چند تن از ستاره‌های پرمدال و نامدار وزنه‌برداری ایران مثل حافظ قشقایی، کیانوش رستمی،  سهراب مرادی و...  با سیستم مدیریتی و فنی فدراسیون وزنه‌برداری به وجود آمد که در نهایت منجر به حذف آنها از اردوی جهانی و کناره‌گیری‌شان از جمع اردونشینان شد؛ آن هم در شرایطی که تیم ملی رقابت‌های جهانی و بازی‌های آسیایی را پیش رو دارد. نکته جالب توجه در این ماجرا نبودن اراده‌ای قوی و جدی برای حل و فصل مشکل و کدورت‌های ایجاد شده بین ستاره‌های وزنه‌برداری و مسئولان اجرایی و فنی فدراسیون وزنه‌برداری است.

حذف شده‌ها منتظر چراغ سبز فدراسیون؟
اگرچه تقریباً تمامی ستاره‌های حذف شده و دورمانده از اردوی آماده‌سازی جهانی وزنه‌برداری مثل حافظ قشقایی، کیانوش رستمی و سهراب مرادی کم و بیش و به اشکال مختلف تمایل و آمادگی خود را برای حضور در رقابت‌های جهانی و اردوهای آماده‌سازی نشان داده و بیان کردند اما مسئولان اجرایی و فنی فدراسیون وزنه‌برداری همچنان روی موضوعی که اخیراً به تصویب رساندند (حضور بی‌چون و چرای وزنه‌برداران در اردو، همچنین کنار گذاشتن کیانوش رستمی، سهراب مرادی و حافظ قشقایی از اردوی جهانی) مصمم هستند. تصمیمی که ضررش قطعاً در رقابت‌های جهانی و بازی‌های آسیایی خیلی بیشتر از سود و منفعتش خواهد بود.
ماجرای سهراب و کیانوش بعد از المپیک توکیو و کدورت‌های جدی که بین آنها و سیستم مدیریتی و فنی وزنه‌برداری ایجاد شده بود، قطعاً اتفاقی ساده و پیش پا افتاده به شمار نمی‌رفت که به این راحتی با یک دعوت ساده به اردو این اختلاف عمیق و ناراحتی ریشه‌ای برطرف شود اما مسئولان فدراسیون وزنه‌برداری و در کنار آنها محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان این موضوع را به خیال خود حل و فصل شده قلمداد کرده و به همین دلیل بعد از المپیک توکیو تعدادی از وزنه‌برداران را برای حضور در اردوی مسابقات جهانی دعوت کرده بود که در بین آنها نام کیانوش رستمی و سهراب مرادی هم دیده می‌شد. اتفاقاً در همان مقطع نیز فدراسیون با چرخشی عجیب و بودار به نسبت گذشته، خیلی جدی عنوان کرد وزنه‌بردارانی شانس قرار گرفتن در ترکیب تیم ملی در مسابقات جهانی ازبکستان را دارند که علاوه بر رکورد بالا، در اردوی تیم ملی حضور پیدا کرده و زیر نظر سرمربی تیم ملی کارشان را دنبال کنند، اتفاقی که در این سال‌ها هرگز درباره کیانوش و در برخی مواقع سهراب رخ نداده و او با حمایت تمام‌قد علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه‌برداری، تمرین خارج از اردو و عدم تبعیت از سرمربی تیم ملی، روانه مسابقات مختلف شده بود.
اما با این حال و با وجود اولتیماتوم فدراسیون وزنه‌برداری، هیچ‌کدام از دو وزنه‌بردار یادشده در اردوی جهانی حاضر نشدند تا عملاً از لیست تیم ملی برای این رقابت مهم خط بخورند. این روزها بار دیگر نام کیانوش رستمی و سهراب مرادی برای حضور در بازی‌های آسیایی مطرح شده است و ظاهراً قرار است در این مورد جلسه‌ای برگزار شود اما تا به امروز که زمان زیادی تا شروع رقابت‌های جهانی ازبکستان باقی نمانده است، هنوز هیچ خبری از برگزاری جلسه اضطراری برای حل و فصل مشکلات موجود بین مدال‌آوران وزنه‌برداری و کادرفنی و فدراسیون نیست.
چیزی که مشخص است، فدراسیون وزنه‌برداری همچنان در شرایط فعلی و در مسیر اعزام به رقابت‌های جهانی مصر به اجرای تصمیم قبلی است و بنابراین نمی‌شود شانسی را برای جهانی شدن و خروج حافظ قشقایی، سهراب مرادی و کیانوش رستمی از لیست سیاه کادرفنی و فدراسیون وزنه‌برداری قائل بود! اینطور که از ظواهر امر پیدا است آنها قطعاً شانس حضور در رقابت‌های جهانی ازبکستان را از دست دادند و باید منتظر ماند و دید که آیا مسئولان بالادستی فدراسیون وزنه‌برداری بعد از این تمایلی برای پادرمیانی و بازگرداندن این قهرمانان ملی به وزنه‌برداری و تیم ملی دارند یا اینکه قرار است با همین فرمان ستاره‌های ملی‌پوش وزنه‌برداری شانس حضور در بازی‌های آسیایی آتی را نیز از دست بدهند؟! مسابقات جهانی 2021 طی روزهای 16 تا 26 آذر ماه در تاشکند ازبکستان برگزار خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.