شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

اختلاف 20 ساله بین دعوت‌ شده‌های اردوی بسکتبال

چرا باید به هاشمی حق داد؟

چرا باید به هاشمی حق داد؟
محسن آجرلو
محسن آجرلو خبرنگار

در پایان دور رفت مرحله گروهی لیگ برتر بسکتبال، سرمربی تیم ملی اسامی 18 بازیکن را برای حضور در اردو اعلام کرد. لیستی که مانند تمام نمونه‌های قبلی خود، بازخوردهای مختلفی داشته و به رسم معمول، اغلب به دنبال چرایی دعوت از برخی چهره‌ها و دلیل دعوت نشدن برخی دیگر می‌گردند.

به گزارش ایران ورزشی؛ در پایان دور رفت مرحله گروهی لیگ برتر بسکتبال، سرمربی تیم ملی اسامی 18 بازیکن را برای حضور در اردو اعلام کرد. لیستی که مانند تمام نمونه‌های قبلی خود، بازخوردهای مختلفی داشته و به رسم معمول، اغلب به دنبال چرایی دعوت از برخی چهره‌ها و دلیل دعوت نشدن برخی دیگر می‌گردند.
طبق اعلام فدراسیون امیرحسین آذری، متین آقاجان‌پور، روزبه ارغوان، محمد جمشیدی، محمد حسن‌زاده، حامد حسین‌زاده، سعید داورپناه، نوید رضایی‌فر، محمدمهدی رحیمی، اصغر کاردوست، ارسلان کاظمی، مهدی کامرانی، سجاد مشایخی، سالار منجی، میثم میرزایی، امیرحسین یازرلو، بهنام یخچالی و محمد یوسف‌وند هجده بازیکنی هستند که از سوی مصطفی هاشمی به اردوی بسکتبال دعوت شده‌اند.

دلیل دعوت از باتجربه‌ها
مصطفی هاشمی در شرایطی تیم ملی را تحویل گرفته که دیگر خبری از دو ستاره سال‌های اخیر تیم ملی نیست. حامد حدادی که به صراحت اعلام کرده تنها در رویدادها و مسابقات مهم حضور پیدا خواهد کرد و صمد هم شرایط مبهمی دارد. البته که کاپیتان سابق تیم ملی فعلاً در هیچ باشگاهی بازی نمی‌کند و به همین خاطر هم به اردو دعوت نشده.
چنین اتفاقی به تنهایی باعث می‌شود تا کار برای هاشمی دشوار شود. نداشتن چنین ستاره‌هایی که بخش قابل توجهی از بار فنی و روحی تیم را به دوش می‌کشند و در لحظات حساس گره‌های بازی را باز می‌کنند، هر مربی را نگران خواهد کرد و هاشمی هم از این قاعده مستثنی نیست.
به همین خاطر هم به نظر می‌رسد بازگرداندن بازیکنانی نظیر مهدی کامرانی با نزدیک به 40 سال سن و اصغر کاردوست به تیم ملی، تصمیمی برای پر کردن آن جاهای خالی بوده. بازیکنان آزموده و سرد و گرم چشیده‌ای که سوای قابلیت‌های فنی، بتوانند در مواقع حساس و اضطراری، عصای دست مربی شوند و از اتفاق‌هایی نظیر باخت به عراق و سوریه در سال‌های گذشته جلوگیری کنند.

معضل گارد رأس تخصصی
بیش از دو دهه در بسکتبال ایران، گارد رأس با نام مهدی کامرانی گره خورده بود. در کنار او بازیکنان بسیاری مانند آرن داودی حضور داشتند و بعدها هم نوبت به امثال سجاد مشایخی رسید. با این حال با آمدن بائرمن به ایران و تلاش او برای تغییر در رویه گاردهای کوتاه، بهنام یخچالی به عنوان گارد رأس انتخاب شد. بازیکن توانایی که اگرچه تلاش بسیاری برای تبدیل شدن به یک گارد خوب در تیم ملی کرد اما بازی کردنش در پست 2 در رده باشگاهی، باعث شد تا هیچ‌گاه نتواند پست یک تخصصی و کاملی برای تیم ملی باشد.
طی یکی دو سال اخیر هم به بازیکنان جوان دیگری مانند سینا واحدی میدان داده شد که نه قد و قامت امثال یخچالی را داشتند و نه تجربه و تبحر مشایخی را. به این ترتیب می‌شود دعوت دوباره از کامرانی را پر کردن موقتی این خلأ بزرگ نیز عنوان کرد. کما اینکه خود سرمربی تیم ملی هم دلیل دعوت کردن از او را بهتر شدن چرخش توپ عنوان کرده که یکی از معضلات سال‌های اخیر تیم ملی بسکتبال بوده است.
به طور کلی بسکتبال ایران طی سال‌های اخیر هرچقدر بازیکن پست چهار و فوروارد قدرتی تولید کرده، در پرورش و رشد بازیکنان پیرامونی خوب ناتوان بوده و جای خالی شوتیست‌های خوب و بازیکنان پست یک و دو چهره و ستاره، همواره دیده شده و می‌شود. همانطور که خبری از یک سنتر تمام عیار و کلاسیک که بتواند جایگزین حدادی حتی با شصت هفتاد درصد توانایی‌های او شود نبوده و نیست و باید فکر دیگری برای نبودن این ستاره کرد.

چهره‌های جدید
در لیست مصطفی هاشمی چهره‌های جدیدی هم دیده می‌شوند که در لیگ گذشته و امسال، نمایش قابل قبولی داشتند و حالا شانس این را دارند که خودشان را به ترکیب اصلی برسانند. از امیرحسین یازرلو گرفته که سال گذشته عضو تیم ملی جوانان بود تا محمدمهدی رحیمی و متین آقاجانپور. سالار منجی هم که با درخشش فوق‌العاده‌اش در فصل گذشته لیگ برتر نامش را بر سر زبان‌ها انداخته و به نوعی خودش را به تیم ملی تحمیل کرده است.
امیرحسین آذری هم دیگر چهره‌ای است که می‌تواند تبدیل به یکی از مهره‌های اصلی شود و کمی میانگین شوت تیم را بالاتر ببرد!

چهره‌های غایب
در میان اسامی غایب در لیست تیم ملی، برخی به وحید دلیرزهان اشاره کرده‌اند و برخی دیگر هم به امیرحسین رضایی‌فر و بهشاد عرب‌زاده. از طرف دیگر بازیکنی مثل فرید اصلانی هم که در لیگ امسال نمایش قابل قبولی داشته و چند سالی است از تیم ملی دور مانده، یکی دیگر از گزینه‌هایی بود که خیلی‌ها منتظر دعوت شدنش به تیم ملی بودند.
این لیست می‌تواند به اندازه سلایق موجود در بین بسکتبالی‌ها متنوع باشد و پر از اسامی مختلف. بدون شک بوده‌اند بازیکنان جوانی که شایستگی حضور در این لیست و بودن در اردوی تیم ملی را داشته و دارند اما همواره نظر، سلیقه و برنامه‌ای که سرمربی تیم ملی دارد، تعیین کننده بوده و هست و حالا هم مصطفی هاشمی از بین همه بازیکنان واجد شرایط، 18 بازیکن را دعوت کرده که باید به او اجازه داد نخستین پنجره در انتخابی جام جهانی را بگذراند تا بتوانیم بهتر و دقیق‌تر به نقد نفرات دعوت شده و تیمی که بسته انتقاد کنیم.

دلیل عجیب دعوت نشدن واحدی
سینا واحدی را اولین بار در ترکیب همین مهرام و زمان مربیگری مصطفی هاشمی در لیگ برتر دیدیم. بازیکنی که در هجده سالگی آنقدر خوب و آینده‌دار نشان داد که خیلی زود به ترکیب تیم ملی رسید و بعد هم در تیم مهران شاهین‌طبع. او با شاهین‌طبع به گرگان رفت و حالا هم به شیمیدر آمده. همین چند ماه پیش هم حضور در رویداد مهم المپیک را تجربه کرد و چیزی حدود دو سال روی او سرمایه‌گذاری شده. حالا اما به یکباره از تیم ملی کنار گذاشته شده. آن هم با دلیل عجیبی که سرمربی تیم ملی آن را انضباطی عنوان کرده و تصمیم نهایی را متوجه فدراسیون کرده است.
حالا سؤال اینجاست که این محرومیت انضباطی و تخلف انجام شده چیست و چرا تا امروز اشاره‌ای به آن نشده بود؟ آیا بحث دیگری در میان است و بحث انضباطی بهانه‌ای برای این عدم دعوت است؟ اینها سؤال‌هایی است که شاید یکی از مهم‌ترین چراهای لیست مصطفی هاشمی باشد که بد نیست طی روزهای آینده درباره آنها شفاف‌سازی شود تا دیگر شاهد تکرار اتفاق‌های گذشته و حذف بی‌دلیل برخی بازیکنان از تیم ملی نباشیم.
تیم ملی بسکتبال روزهای پنجم و هشتم آذر در دو بازی ابتدایی خود در پنجره اول انتخابی جام جهانی، در تهران و منامه به مصاف تیم ملی بحرین خواهد رفت.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.