شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

لغو بودار سفرکاراته‌کاها به مسابقات جهانی پای پرواز به دبی

تصمیم مشکوک !

تصمیم مشکوک !
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

همه چیز تقریباً برای اعزام کاروان کاراته ایران به رقابت‌های جهانی 2021 امارات (دبی) مهیا شده بود اما درست پای پرواز طبق اعلام مسئولان فدراسیون کاراته کشورمان مثبت شدن تست کرونای 4 ملی‌پوش اعزامی تیم‌های ملی موجب شد تا کادرفنی و اجرایی کاراته رسماً و قطعاً قید حضور در رقابت‌های جهانی امارات را زده و بی‌خیال شرکت در این رویداد مهم و معتبر بین‌المللی شوند!

ایران ورزشی -  همه چیز تقریباً برای اعزام کاروان کاراته ایران به رقابت‌های جهانی 2021 امارات (دبی) مهیا شده بود اما درست پای پرواز طبق اعلام مسئولان فدراسیون کاراته کشورمان مثبت شدن تست کرونای 4 ملی‌پوش اعزامی تیم‌های ملی موجب شد تا کادرفنی و اجرایی کاراته رسماً و قطعاً قید حضور در رقابت‌های جهانی امارات را زده و بی‌خیال شرکت در این رویداد مهم و معتبر بین‌المللی شوند! اما نکته جالب توجه و البته مبهم در این بین سکوت محض و فرار از پاسخگویی عجیب مسئولان فنی و اجرایی همچنین ملی‌پوشان اعزامی به این رقابت‌ها است!
در شرایطی که قرار بود تیم‌های ملی مردان و زنان کاراته ایران برای حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان، دیروز صبح (یکشنبه) تهران را به مقصد دبی میزبان برگزاری رقابت‌های جهانی کاراته ترک کنند، این اعزام در عین تعجب و خیلی غیرمنتظره اینطور که گفته می‌شود به خاطر کرونایی شدن 4 ملی‌پوش اعزامی به جهانی لغو شد! اینکه کرونا باعث لغو اعزام تیم ملی کاراته آن هم پای پرواز به دبی شده است، اگر چه در نگاه عموم سخن و توجیهی منطقی به نظر می‌رسد اما وقتی مخفی‌کاری و عدم پاسخگویی مسئولان اجرایی، فنی و ملی‌پوشان کاراته را در خصوص مشخص کردن و معرفی ملی‌پوشان کرونایی می‌بینیم، ناخودآگاه حس خوبی نسبت به این ماجرا پیدا نکرده و به توجیه فدراسیون در این باب شک می‌کنیم! دلیل ما نیز برای اینکه به این موضوع و ماجرای مبهم شک کنیم، اعلام مثبت شدن تست کرونای ملی‌پوشان پای پرواز به دبی و عدم شفاف‌سازی ابعاد مختلف این ماجرای بودار است. برهمین مبنا، سؤال مهم در این خصوص از مسئولان فدراسیون این است که اولاً چرا اسامی نفراتی که تستشان از نظر کرونا مثبت شده برای شفاف‌سازی و رفع ابهام اعلام نمی‌شود. ثانیاً، چطور ممکن است مدیریت اجرایی و فنی تیم ملی کاراته برای اعزام کاروان کاراته به یک‌چنین رویداد مهم، ارزشمند و معتبری تا دقیقه پایانی در شرایطی که هنوز ویروس مرگبار کرونا روزانه جان خیلی از هموطنان‌مان را در سراسر کشور می‌گیرد، این موضوع را جدی نگرفته و ستاره‌های ملی‌پوش کاراته را در شرایط قرنطینه کامل تا زمان اعزام در اردوی تیم ملی حفظ نکردند؟ ضمن اینکه همواره مرسوم است از زمانی که مسابقات بین‌المللی در شرایط کرونایی کنونی مجدداً راه‌اندازی شده است، تیم‌های اعزامی به رویدادهای مختلف ضمن تزریق واکسن کرونا، با انجام تست‌های مختلف خیلی پیش‌تر از اینکه به مسابقه اعزام شوند از سلامت خود اطمینان خاطر حاصل کنند. حالا چطور می‌شود دقیقاً شب قبل از پرواز به امارات و مسابقات جهانی، تست 4 ملی‌پوش اصلی تیم مثبت اعلام شده و به یکباره از اعزام کل تیم به این رقابت جلوگیری و ممانعت به عمل می‌آید موضوعی شک‌برانگیز و گنگ است که مسئولان فدراسیون هیچ تلاشی برای رفع این ابهام با شفاف‌سازی که در این خصوص انجام می‌دهند تاکنون نداشتند!
وحید مومنی دبیر فدراسیون کاراته اگرچه با اعلام و تأیید این خبر مجدداً تأکید می‌کند که ماجرا فقط و فقط مثبت شدن تست کرونای ۴ نفر از اعضای تیم‌های ملی است و چون احتمالاً ۲ نفر دیگر نیز مشکوک به کرونا هستند، تصمیم مدیریت فنی و اجرایی فدراسیون کاراته این بوده که کل کاروان کاراته به رقابت‌های قهرمانی 2021 جهان اعزام نشوند اما حقیقتاً برخی شبهات و نقاط گنگ و مبهم در این ماجرا، همچنین رویکرد و واکنش عجیب فدراسیون‌نشین‌ها نسبت به این موضوع اندکی شک‌برانگیز است و همین موضوع هم باعث می‌شود حتی برای لحظه‌ای هم که شده به ماجرای کرونایی شدن ملی‌پوشان کاراته و لغو اعزام جهانی کل تیم پای پرواز شک کنیم. شاید هم ماجراهای عجیب و غریبی که در هفته گذشته بر سر رشته بدنسازی و پرورش اندام آوار شد و موضوع پناهندگی تعدادی از ملی‌پوشان تیم‌های اعزامی به رقابت‌های جهانی اسپانیا و متعاقباً جلوگیری از اعزام تیم دیگری از این رشته به رقابت‌های آسیایی و حواشی پس از آن، کار دست کاراته داده تا ملی‌پوشان این رشته رزمی نیز در حالی‌ که خیلی شوق و انگیزه اعزام به رقابت‌های جهانی را داشتند از حضور در این رویداد منع و محروم شوند! به هر روی ماجرای عدم اعزام تیم ملی کاراته به رقابت‌های جهانی امارات چه کرونایی شدن تعدادی از ملی‌پوشان باشد و چه موارد حاشیه‌ای دیگر، قطعاً این اتفاق ضربه جبران‌ناپذیر و سنگینی به کاراته وارد خواهد کرد. ضربه‌ای که قطعاً می‌تواند تبعاتش در آینده بر این رشته مهیج ورزشی و ستاره‌های آن تحمیل شود.
مومنی دبیر فدراسیون کاراته نهایتاً در پاسخ به این سؤال که با توجه به لغو اعزام تیم‌های ملی کاراته در بخش انفرادی، آیا تیم‌های ملی در بخش تیمی نیز عازم این مسابقات می‌شوند یا خیر هم معتقد است: «با توجه به اینکه همان ورزشکاران انفرادی در بخش تیمی نیز قرار بود برای ایران به میدان بروند، عملاً ترکیب تیمی نیز ناقص شد و با این اوصاف در بخش تیمی نیز حضور نداریم.»
تیم ملی کاراته مردان ایران به عنوان یکی از قدرت‌های جهان بخت اصلی کسب عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها بود اما این فرصت طلایی را از دست داد. بیست و پنجمین دوره مسابقات کاراته قهرمانی جهان ۲۵ تا ۳۰ آبان در دبی امارات برگزار می‌شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.