دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

شباهت های لیورپول قهرمان و لیدز تازه وارد

بی خوابی کلوپ

بی خوابی کلوپ
مارک آگدن

دو راه برای آنالیز پیروزی 4 بر 3 لیورپول مقابل لیدزیونایتد در هفته اول فصل 2021-2020 لیگ برتر وجود دارد. یکی نمایش احساسی که ثابت کرد چرا لیگ برتر جذاب ترین رقابت فوتبالی جهان است و دیگری مسابقه ای که دستورالعمل های مربیگری به فراموشی سپرده شد و هیجان حکمرانی کرد.

واقعیت این است که بازی هر دو را داشت. لیورپول نشانه هایی از سرمستی را بروز داد که می تواند شانسش برای دفاع از قهرمانی را از بین ببرد و آن طرف لیدز مارسلو بیلسا که برای نخستین بار بعد از 16 سال در لیگ برتر بازی می کرد، خامی از خود نشان داد که تماشای فوتبالش را جذابیت می بخشید اما اگر می خواهند فوری به همان جایی که بودند، برنگردند باید خیلی چیزها را اصلاح کنند. وقتی محمد صلاح در دقیقه 88 از روی نقطه پنالتی هت‌تریک خود را کامل کرد(دومین پنالتی اش در این بازی) و نتیجه بازی را به نفع میزبان رقم زد، چهار گل در این مسابقه مردود اعلام شد و هر دو تیم موقعیت‌های گل زیادی را خراب کردند.

یورگن کلوپ بعد از بازی گفت:«عجب مسابقه ای، عجب حریفی، عجب نمایشی از هر دو تیم. فوق‌العاده بود. البته دفاع ما جای زیادی برای اصلاح دارد اما در بازی اول غیرطبیعی نیست.»

اگر چه تیم قهرمان کلوپ سه امتیاز را گرفت اما چیزهای زیادی بود که او بخواهد پشت درهای بسته رختکن به خاطر آنها از دست عصبانیتش را سر بازیکنان خالی کند؛ گول چهره های خندان مقابل دوربین های تلویزیونی را نخورید. لیدز هم در برابر نام حریف خود کم نیاورد و می‌توانست نتیجه ای به یادماندنی بگیرد. بله آنها باختند اما به اندازه کافی شانس پیروزی داشتند و می‌توانند با کسب خودباوری از این بازی در آنفیلد جایگاهشان در لیگ برتر را که برایش سخت و طولانی مبارزه کرده اند،  تضمین کنند.

با لیورپول شروع کنیم. قهرمان مقتدر فصل قبل، بیست و ششمین پیروزی خانگی اش در لیگ برتر در 27 بازی اخیر را به دست آورد تا رکورد شکست‌ناپذیری اش در این ورزشگاه به سه سال و نیم و 60 بازی برسد. در نهایت نتیجه اهمیت دارد و هت‌تریک مهاجم مصری هم نشانه خوبی است اما قطعا آنالیز مشکلات دفاعی که می تواند لیورپول را زمین بزند، خواب کلوپ را آشفته می‌کند.

جک هریسون، وینگر لیدز که از منچسترسیتی قرض گرفته شده، ترنت الکساندر آرنولد را کلافه کرد به خصوص روی گل اول میهمان. بازی دفاعی آرنولد هرگز نقطه قوتش نبوده اما هریسون نقاط ضعف او را آشکار کرد. گل به خودی آرنولد در نیمه دوم که با خوش‌شانسی مردود شد، شب کابوس وارش را تکمیل کرد. او تنها مدافع پراشتباه لیورپول نبود. جو گومز در دفاع میانی متزلزل بود و ویرجیل فان‌دایک، همان فان‌دایک درخشان و بی رقیب، گل دوم را به پاتریک بامفورد هدیه کرد تا گلی که خودش زده بود، بی اثر شود. شاید انتخاب نبی کیتا به جای فابینیو در خط میانی به تزلزل دفاعی لیورپول شدت بخشید چون کیتا هوشیاری بازیکن برزیلی را دارد. اما در مجموع دفاع لیورپول یک آسودگی خطرناک از خود نشان داد که اواخر فصل قبل شروع شده بود. حالا تیم‌ها می دانند لیورپول در ضدحملات سریع آسیب‌پذیر است و لیدز بارها از این حربه استفاده کرد. شاید تزریق نکردن خون تازه به دفاع موثر بوده. دژان لوورن به زنیت فروخته شده اما کسی را جایگزینش نکرده اند. گومز و فان‌دایک با نداشتن مدعی قوی، انگیزه زیادی برای درخشیدن ندارند، آرنولد هم هیچ رقیبی در دفاع راست ندارد. لیدز حفره های زیادی در دفاع لیورپول پیدا کرد و شاید در بازی 30 شهریور در زمین چلسی، این منافذ کار دست قهرمان بدهد.

لیدز هم مشکلاتی داشت اما شروعش در لیگ برتر کاملا مثبت بود. دوندگی بی وقفه، پاسکاری دقیق و سختکوشی تیم نوید روزهای خوبی را می‌دهد اما این شکست به لیدز یادآوری می‌کند فوتبال شوالیه ای را باید کمی تعدیل کرد. تیم‌های طراز اول مثل لیورپول هر پاس اشتباه و ماجراجویانه آنها را مجازات می کنند و گل‌های زیادی می خورند اما لیدز می تواند سرگرمی و فانتزی را به لیگ برتر بیاورد، تماشای بازی شان واقعا لذتبخش است. لیورپول هم همینطور. آنها شاید قهرمان باشند اما باید اشکالات را برطرف کنند و اگر نکنند درست مثل لیدز، بهای سنگینی برایش می پردازند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.