یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱

وفق دادن بازیکنان جدید با پرسپولیس خیلی مهم است

شیرمحمدی: وقتی در چهار بازی خانگی متوالی تماشاگر بیاید، پرسپولس برمی‌گردد

شیرمحمدی: وقتی در چهار بازی خانگی متوالی تماشاگر بیاید، پرسپولس برمی‌گردد
ناصرقراگزلو
ناصرقراگزلو خبرنگار

ایران ورزشی / حسن شیرمحمدی بازیکن سابق پرسپولیس وجود بعضی از مسائل را دلیل افت نسبی سرخ‌پوشان در لیگ بیست و یکم می‌داند و در این رابطه اضافه شدن موارد خاصی را دلیل اوجگیری مجدد سرخ‌پوشان می‌داند. هافبک تهاجمی اسبق پرسپولیس در گفت و گو با ایران ورزشی نقطه نظرات خودش را ارائه می‌دهد.

فکر می‌کنید چرا در چهار بازی که پرسپولیس در لیگ انجام داده صلابت گذشته را نداشته؟
من معتقدم سه بازیکنی که از پرسپولیس جدا شدند خیلی روی روند بازی پرسپولیس در هر سه خط مختلف سرخ‌پوشان تأثیر گذاشته‌اند و فعلاً بازیکنان جدید نتوانسته‌اند جایگزین خوبی برای بازیکنان جدا شده باشند.
اما بازیکنان جایگزین در تیم‌های خودشان بازیکنان توانایی بوده‌اند و حتی یکی از آنها سابقه کار قبلی با سرمربی پرسپولیس را هم دارد.
بازی کردن و نشان دادن توانایی در تیم‌های بزرگ شرایط خاصی دارد و این به آن معناست که بازیکن در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارزشهای خودش را نشان دهد؛ نکته‌ای کلیدی که فعلاً ما در بازیکنان جدید شاهد نبوده‌ایم. شاید این بازیکنان در نیم فصل دوم یا بعد از یک فصل شرایط خوبی پیدا کرده و ارزشهای واقعی‌شان را نشان دهند اما فعلاً شرایط ایده‌آلی را از بازیکنان جدید ندیدیم هر چند که شاید آنها در تیم‌های خودشان بهترین بودند اما فعلاً در پرسپولیس شرایط خیلی خوبی را از خودشان نشان نداده‌اند.
پرسپولیس لیگ را خوب شروع کرد اما چرا در ادامه دچار افت شد؟
بله پرسپولیس لیگ را خوب شروع کرد و به بردهای خوبی هم رسید اما حقیقت امر به این موضوع باز می‌گردد که آنها با وجود پیروزی هم خوب بازی نمی‌کردند. در واقع اگر فصل قبل با نتیجه یک بر صفر هم پیروز می‌شدند، شاید چیزی نزدیک به 20 موقعیت گل خلق می‌کردند اما امسال چنین مسأله‌ای را از پرسپولیس ندیدیم. از آن خلق موقعیت‌های بالا و حفظ توپ و پرسینگ از جلو خبری نبوده است. حقیقت دیگر این است که جدا شده‌هایی مانند احمد نوراللهی در پرسپولیس حکم یک ستون را داشت و بازیکنی بود که به قول فوتبالی‌ها کار را در می‌آورد یا کنعانی زادگان که در خط دفاعی مهره‌ای ایده‌آل بود یا مغانلو که در خط حمله بر روی تمام مدافعان فشار وارد می‌کرد.
در خصوص افت ستاره‌هایی مانند ترابی که افول داشتند چه توضیحی دارید؟
مهدی ترابی بازیکن خیلی قابلی است و ما دیدیم که او در بازگشتش از قطر در تاجیکستان گل صعود پرسپولیس به مرحله بعدی را هم به ثمر رساند تا مهر تأییدی بر ارزشهای خودش بزند اما من فکر می‌کنم از زمانی که او به تیم ملی دعوت نشد و حتی زمانی هم که در تیم ملی حضور داشت اما از او کمتر استفاده می‌شد. مهدی از لحاظ روحی دچار افت شده است چون او با وجود توانایی‌های بالایش نتوانسته این موضوع را برای خودش هضم کند که در حد بازی در تیم ملی نیست و این مسأله یکی از دلایل افت فنی مهدی بوده است.
در رابطه با استفاده کادر فنی پرسپولیس از روش 3-5-2 چه نظری دارید؟
اجرای تاکتیک جدید به زمان نیاز دارد. این تیم باید حداقل 10 بازی تدارکاتی را با روش مد نظر انجام دهد و بعد انتظار بازی خوب در سیستم مد نظر را از آن داشت. این تغییرات در حالی در پرسپولیس رخ می‌دهد که پرسپولیس با شکست سنگین از آسیا وارد لیگ شد که شاید به گونه‌ای هنوز هم تبعات بد ناشی از آن تا حدودی در پرسپولیس به چشم می‌خورد. به هر حال این امری طبیعی است که وقتی تیمی دو سال متوالی به فینال می‌رسد، وقتی از آسیا کنار می‌رود با افت مواجه می‌شود.
پیش‌بینی‌تان برای آینده پرسپولیس چیست؟
کادر فنی پرسپولیس کار خیلی سختی را پیش رو دارد و برای نشان دادن موفقیت‌های فصل قبل حقیقتاً کار بسیار دشواری در انتطار مدافع عنوان قهرمانی است و در این بین برای تیم و باشگاهی که با مشکلات زیادی مواجه است، سرمربی‌اش نمی‌تواند معجزه کند چون یکی از عوامل مهم و اصلی موفقیت یک تیم حفظ بازیکنان اصلی‌اش است که پرسپولیس نتوانسته این خصیصه‌اش را حفظ کند در حالی که شاهدیم تیم‌های مدعی دیگر نه تنها بازیکنان اصلی‌شان را حفظ کرده‌اند بلکه بازیکنان جدیدی را هم به تیمشان اضافه کرده‌اند. بازیکنان جایگزین پرسپولیس هم به دلایلی که گفتم هنوز نتوانسته‌اند خودشان را با شرایط پرسپولیس وفق داده و خودشان را هماهنگ کنند.
اما پرسپولیس چهار بازی متوالی در ورزشگاه آزادی دارد که شاید با اتکا به آنها بتواند ورق را برای خودش برگرداند؟
این موضوع و استفاده از آن برای پرسپولیس بسیار حیاتی و مهم است اما نقش اصلی را در این بین هواداران پرسپولیس ایفا خواهند کرد و بازگشت هواداران پرسپولیس و انجام بازی‌های خانگی سرخ‌پوشان با حضور تماشاگر آخرین برگ برنده‌ای است که می‌تواند شرایط را به سود پرسپولیس در‌آورد. حضور تماشاگر در کسب نتایج تیم‌هایی مانند پرسپولیس بسیار مهم است.
به طور مثال زمانی که خودمان هم در پرسپولیس بودیم و می‌دیدیم تماشاگر زیادی به ورزشگاه آمده با قدرت و هیجان بیشتری بازی می‌کردیم و وقتی تماشاگر چندانی به ورزشگاه نمی‌آمد، بازی چندان به ما نمی‌چسبید و ختم کلام اینکه حضور تماشاگران پرسپولیس موجب خواهد شد تا این تیم به شرایط ایده‌آل باز‌گردد و چهار بازی خانگی پرسپولیس می‌تواند حسن افتتاحی برای این بازگشت باشد که امیدوارم این موضوع برای هواداران فوتبال با درایت ستاد مبارزه با کرونا و سازمان لیگ هر چه زودتر
مهیا شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.