سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰

تصمیم کمیته بین‌المللی المپیک عجیب است

ترکان: طلای لندن فقط حق کمیل است

ترکان: طلای لندن فقط حق کمیل است
ناصر انصافی مقدم
ناصر انصافی مقدم خبرنگار

کمیته بین‌المللی المپیک بعد از بررسی‌های فراوان به تازگی اعلام کرده مدال طلای المپیک باید به صورت مشترک به کمیل قاسمی از ایران و بلال ماخوف از روسیه برسد و نام هر دو نفر را به‌عنوان قهرمانان وزن 120 کیلوگرم کشتی آزاد بازی‌های المپیک 2012 لندن معرفی کرده است.

به گزارش ایران ورزشی؛ کمیته بین‌المللی المپیک بعد از بررسی‌های فراوان به تازگی اعلام کرده مدال طلای المپیک باید به صورت مشترک به کمیل قاسمی از ایران و بلال ماخوف از روسیه برسد و نام هر دو نفر را به‌عنوان قهرمانان وزن 120 کیلوگرم کشتی آزاد بازی‌های المپیک 2012 لندن معرفی کرده است. IOC در نامه‌ای به کمیته ملی المپیک، کمیل قاسمی را به‌عنوان شایسته مدال طلای المپیک لندن معرفی کرد اما بر اساس اعلام برخی از رسانه‌ها ظاهراً این مدال مشترک است و بلال ماخوف روس هم این مدال طلا را دریافت می‌کند. اتفاقی نادر در تاریخ ورزش که ظاهراً با لابی روسیه به نتیجه رسیده است. البته از آنجایی که بلال ماخوف به دلیل استفاده از مواد نیروزا تا سال 2024 محروم است، فعلاً نمی‌تواند مدال طلا را تحویل بگیرد و باید منتظر بماند تا محرومیت او به پایان برسد و به مدال طلا برسد.
اما چرا باید این مدال مشترک باشد؟ به نظر اینجا رد پای نفوذ روس‌ها دیده می‌شود. موضوعی که مجید ترکان هم در  مصاحبه اش به آن اذعان دارد.
به دنبال دوپینگی شدن آرتور تایمازوف ازبک و دیوید مودزمانشویلی گرجی در المپیک لندن، اکنون اهدای مدال طلای مشترک به کمیل قاسمی و بلال ماخوف روس مسأله تازه‌ای است که برای نخستین بار در تاریخ کشتی دنیا و المپیک روی می‌دهد.
بله؛ همانطور که اشاره کردید مورد تازه‌ای در تاریخ کشتی دنیا و المپیک است؛ ما چندین سال که مدال برنز مشترک در کشتی داشتیم اما مدال‌های طلا و نقره هرگز؛ فقط می‌توانم بگویم که ملاک و معیار مشخصی در اختیار اتحادیه جهانی کشتی و کمیته بین‌المللی المپیک نیست که بر مبنای آن بتوانند درست و دقیق تصمیم‌گیری کنند.
ارزیابی شما از این تصمیم‌گیری چگونه است؟
یک زمانی و یک جاهایی هست که کشتی مساوی می‌شود و برای آنکه کشتی‌گیر برتر را تشخیص بدهند قوانینی وضع می‌کنند. مثلاً در زمان خیلی قدیم کشتی‌ها مساوی می‌شد و دست هر دو کشتی‌گیر بالا می‌رفت و در هنگام رفتن روی سکوی قهرمانی برای آنکه کشتی‌گیر برتر را تشخیص دهند، وزن‌کشی می‌شد و کشتی‌گیر سبک‌تر به روی سکو می‌رفت و مدال طلا می‌گرفت؛ بعدها قوانین دیگری مثل قانون کلینچ و کمر تو کمر به‌وجود آمد؛ در المپیک لندن کمیل قاسمی و بلال ماخوف اصلاً با هم کشتی نگرفتند و در مرحله نیمه نهایی با شکست مقابل آرتور تایمازوف و دیوید مودزمانشویلی به مدال برنز مشترک رسیدند. بنابراین از نظر برتر بودن در هنر کشتی گرفتن مثل تکنیک، تاکتیک، آمادگی جسمانی و ... نمی‌توان در خصوص این دو نفر اظهارنظری کرد و بایستی منطقی صحبت کرد و هر گونه تعصب را کنار گذاشت.
ولی اتحادیه جهانی روندی را برای انتخاب نفر قهرمان داشت که روس‌ها با نفوذ خود مانع آن شدند.
من اگر روس باشم صددرصد مدال طلا را برای خودمان می‌خواهم؛ ما ایرانی‌ها دوست داریم که مدال طلای وزن 120 کیلوگرم فقط برای کمیل قاسمی باشد و روس‌ها هم همانند ما این مدال را برای بلال ماخوف می‌خواهند. در هر صورت مدال طلای کمیل قاسمی افتخار بزرگی برای کشتی ایران در بازی‌های المپیک است که در وزن فوق سنگین برای نخستین بار اتفاق افتاده است و این مدال می‌تواند بار افتخارات مدال‌های طلای ایران را در مسابقه‌های جهانی و المپیک‌ها سنگین‌تر کند.
ولی اتحادیه جهانی کشتی قبلاً مدال نقره را به ماخوف داده بود چون مقابل کشتی‌گیر گرجی در نیمه نهایی شکست خورده بود. با این فرمول و با توجه به شکست کمیل مقابل تایمازوف باید طلا به کمیل می‌رسید.
من در جریان این فرمول نیستم اما واقعیت این است که من هم اعتقاد دارم مدال طلا حق کمیل بود.
ضمن اینکه بلال ماخوف به دلیل دوپینگ محروم است و طبیعی است که باید این موضوع مورد توجه قرار می‌گرفت.
اینجا باید کمیته ملی المپیک و فدراسیون کشتی ایران وارد عمل شوند؛ این مسأله می‌تواند یک نقطه قوت و اساسی برای کمیل قاسمی باشد، مسأله سلامت و پاکی و رعایت اخلاق ورزشی خیلی مهم است. در شرایطی که کشتی‌گیران فوق سنگینی همچون آرتور تایمازوف، دیوید مودزمانشویلی و بلال ماخوف دوپینگی از آب در آمدند، کمیل قاسمی می‌تواند به تنهایی استحقاق قهرمانی مدال طلای وزن فوق سنگین المپیک را داشته باشد. این مدال در حقیقت حق ما ایرانیان است. شاید بتوان از این طریق فدراسیون بین‌المللی المپیک را مجاب کرد که مدال طلا فقط به کمیل قاسمی برسد و مشترک نباشد. کشتی‌گیر سنگین وزن کشورمان به لحاظ رعایت اخلاق ورزشی در مقایسه با حریفانش که در المپیک لندن صاحب مدال شدند، سالم‌تر و پاک‌تر است و از همین زاویه می‌توان وارد میدان عمل شد و روس‌ها را برای گرفتن مدال طلای مشترک کنار زد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.