سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰


مشکلات سخت‌افزاری و مالی از سر و روی تیم‌ها بالا می‌رود

این لیگ نه حرفه‌ای است، نه برتر

این لیگ نه حرفه‌ای است، نه برتر
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

اوضاع اکثر تیم‌ها در هفته‌های نخست لیگ بیست‌و‌یکم چندان خوب نیست. بازیکنان نفت مسجدسلیمان چند روزی است که در اعتراض به شرایط ناگوار مالی این تیم تمرین نمی‌کنند. صنعت‌نفت آبادان که به‌سبب وابستگی‌اش به وزارت نفت همان مشکلات نفت مسجدسلیمان را دارد، به گفته سرپرستش فاصله‌ای اندک با نابودی (شما بخوانید تعطیلی) دارد.

به گزارش ایران ورزشی؛ اوضاع اکثر تیم‌ها در هفته‌های نخست لیگ بیست‌و‌یکم چندان خوب نیست. بازیکنان نفت مسجدسلیمان چند روزی است که در اعتراض به شرایط ناگوار مالی این تیم تمرین نمی‌کنند. صنعت‌نفت آبادان که به‌سبب وابستگی‌اش به وزارت نفت همان مشکلات نفت مسجدسلیمان را دارد، به گفته سرپرستش فاصله‌ای اندک با نابودی (شما بخوانید تعطیلی) دارد. «پدیده» که کاملاً دور از جنوب کشور و در شهر مشهد در استان خراسان مستقر است، در پی دعواهای مالکیتی‌اش هیچ تضمینی حتی برای «امروز» خود ندارد چه برسد برای آینده‌اش و پیکان که معمولاً مشکلات مالی نداشته، از زمین مناسب بی‌بهره است و برای انجام دیدارهای خانگی‌اش در فصل جاری لیگ برتر فوتبال کشور مجبور به استفاده از ورزشگاه انقلاب کرج شده است و ذوب‌آهنی‌ها که هفته گذشته در این مکان با پیکان مسابقه دادند، می‌گویند آب فاضلاب در راهروهای این ورزشگاه جاری بوده و حتی نمی‌شد از سرویس‌های بهداشتی آنجا استفاده کرد. این پایان قصه نیست و نساجی هم با وجود استقرار در قائمشهر که مثل سایر نقاط مازندران سرسبز و سرشار از چمن و محیط سالم و فضایی فرحبخش در هر نقطه خود است، زمین مناسبی برای انجام تمرینات خود پیدا نکرده و صحبت از کوچش به تهران برای تأمین این نیازها و احتمال تمرین کردنش در ورزشگاه کارگران در میان است. مس رفسنجان هم بعد از ایرادات فراوانی که به زمین چمن مصنوعی ورزشگاهش در استان کرمان گرفته شد، دیدار اواخر هفته جاری‌اش با پرسپولیس را به سرچشمه منتقل کرده که ارتفاع زیادش از سطح دریا چند روزی است صدای سرخ‌های تهرانی را درآورده و آنها را نگران نمایشی کرده است که باید عصر روز جمعه ارائه بدهند و این بیم وجود دارد که آنها به‌سبب آشنا نبودن با این شرایط اقلیمی دشوار، نتوانند هرچه در چنته دارند عرضه کنند.

اگر ورزشگاه «آزادی» نبود
اینها فقط شمه‌ای از مشکلات مالی این تیم‌ها و کمبودهای سخت‌افزاری رایج در لیگ است و به‌رسم همیشگی دو تیم پرطرفدار پایتخت هم با همان معضلات آشنای خود دست به گریبان هستند. پرسپولیس البته ورزشگاه شهید کاظمی را برای تمرینات و انجام دیدارهای تدارکاتی‌اش در اختیار دارد اما این نیز هدیه‌ای از سوی وزارت ورزش به سرخ‌ها بود که 6، 7 سال پیش به آنها اهدا شد و استقلال در آرزوی چنین مکان و زمینی برای خود است و برای پیدا کردن زمینی که بتواند تمرینات خود را انجام دهد، با دغدغه‌ای دائمی مواجه است و هر روز آواره اینجا و آنجا می‌شود، بدون اینکه یک راه‌حل دائمی برای این قضیه بیابد. البته هر دو تیم سرخ و آبی اگر ورزشگاه آزادی را برای برگزاری مسابقات خانگی خود نداشتند، معلوم نبود کارشان به کجا کشیده می‌شد.

مهلتی که سال‌ها از آن می‌گذرد
همه این موارد زمانی عجیب‌تر و موجب تأسف افزون‌تر می‌شود که در نظر بگیریم در آیین‌نامه اولیه لیگ برتر در سال 1381 تصریح و تأکید شده بود که شرایط الزامی برای حضور تیم‌ها در این لیگ، داشتن استادیومی اختصاصی برای برگزاری مسابقات‌شان و مکانی مشخص برای تمرین است و به باشگاه‌ها فرصت داده شده بود حداکثر تا زمان پایان لیگ سوم این نیازها را تأمین کنند و در پایان این مهلت اگر این کار صورت نمی‌گرفت، از حضور آنها در ادوار بعدی لیگ جلوگیری می‌شد. اینک سال‌ها از آن قضایا و مهلت‌ها و حرف‌ها می‌گذرد و هیچ یک از باشگاه‌ها به‌خاطر این نقض از لیگ اخراج نشده‌اند؛ بجز سپاهان که به‌گونه‌ای و البته با درصدی ناقص در مالکیت ورزشگاه «نقش‌جهان» شریک است و ذوب‌آهن که فولادشهر را خانه خود می‌انگارد و فولاد خوزستان که واقعاً مالک ورزشگاه «فولاد آره‌نا»ی اهواز است و گل‌گهر که مالکیت استادیوم خود در سیرجان را برعهده دارد، هیچ‌یک از تیم‌های این لیگ استادیومی مختص به خود ندارند. زمین آلومینیوم در اراک متعلق به شهرداری این شهر است و فجرسپاسی نیز سهم و حق تملکی بر ورزشگاه‌های شهر شیراز ندارد. تراکتور هم در ورزشگاه یادگار امام شهر تبریز بیش از آنکه یک میزبان و مالک به حساب آید، چیزی در حد یک میهمان است و «هوادار» که تازه به لیگ برتر آمده، حتی چیزهای بسیار بدوی‌تر و ارزان‌تر از یک استادیوم و زمین را هم ندارد چه برسد به مسائل سخت‌افزاری که برای تیم‌های ما تبدیل به یک نیاز مهم اما درجه چندم شده و برای باشگاه‌های خارجی نیازی است که اگر تأمین نشود، مانع شرکت‌شان در مسابقات لیگ می‌شود اما برای تیم‌های ما اصلاً چنین الزام و پیامدی را سبب نشده است.

فرجام باری به هر جهت بودن
پس از چند سال مجادله و درخواست و اصرار از سوی تیم‌های نفتی لیگ و پرهیز وزارت نفت از تدوین و ارائه طرح و بودجه‌ای مشخص در این زمینه، صنعت‌نفت آبادان و نفت مسجدسلیمان هنوز نمی‌دانند سهمی از بودجه کلان این وزارتخانه برای‌شان متصور است یا خیر و «پدیده» نمی‌داند مالکش کیست و آیا گروه حمیداوی این باشگاه را می‌چرخانند یا هیأت فوتبال خراسان که در چند نوبت قیمومیت این باشگاه به آنها سپرده و سپس اخذ شد و در این فرآیند حتی نام این باشگاه هم ثباتی نداشته و بین واژگان «پدیده» و «شهرخودرو» در حال تغییر و نوسان دائمی بوده است. باری به هر جهت بودن در این زمینه‌ها سبب شد چندی پیش «AFC» کاری را انجام بدهد که وظیفه سران ورزش ما بود و به آن وقعی نمی‌گذاشتند. این کنفدراسیون آسیایی به ایران هشدار داد وزارت ورزش نمی‌تواند و نباید به‌‌طور همزمان هم مالک پرسپولیس به حساب آید و هم صاحب استقلال و باید هرچه زودتر با یکی از آنها قطع ارتباط مالی و اتمام پیوند کاری کند. با این بساط، چه امیدی هست که طرح سال‌ها اعلام‌شده اما به اجرا درنیامده انتقال مالکیت سرخابی‌ها به بخش خصوصی و استادیوم‌دار شدن سایر تیم‌ها تحقق یابد و لیگ ما نه‌فقط به حرف بلکه به عمل نیز با آیین‌های حرفه‌ای و کنش‌های استاندارد به اجرا درآید و مثل امروز نباشد که هر چیزی هست الا حرفه‌ای و برتر.


رئیس هیأت فوتبال البرز: نمی‌دانم باشگاه ذوب‌آهن عکس‌ها را از کجا آورده بود
منصور بیک‌وردی رئیس هیأت فوتبال البرز درباره درخواست باشگاه پیکان برای برگزاری بازی با فجرسپاسی در ورزشگاه انقلاب کرج می‌گوید: «برای برگزاری این بازی در ورزشگاه انقلاب کرج شرایط خاصی وجود دارد. ابتدا باید هیأت فوتبال تهران با این موضوع موافقت کند. بحث دوم موافقت سازمان لیگ است و در مرحله سوم اگر این موافقت‌ها جلب شود، باید بین مسئولان استان البرز و باشگاه پیکان هم توافق صورت بگیرد. اگر همه این توافقات حاصل شود، دیدار پیکان و فجرسپاسی را هم در ورزشگاه انقلاب کرج برگزار می‌کنیم.» او درخصوص گلایه‌های باشگاه ذوب‌آهن از وضعیت این ورزشگاه اینطور می‌گوید: «استادیوم انقلاب یکی از بهترین و مجهز‌ترین ورزشگاه‌های کشورمان است که حتی کارلوس کی‌روش با آن همه سختگیری، همیشه دنبال این بود مسابقات دوستانه تیم ملی پس از ورزشگاه آزادی در کرج انجام شود. رختکن و امکانات این مجموعه تجهیز شده و ایرادی وجود ندارد. پیش از بازی پیکان و ذوب‌آهن روی زمین کاور کشیدیم اما از ساعت 12 ظهر که کاورها جمع‌آوری شد، با توجه به بارش شدید باران شرایط زمین تغییر کرد که این موضوع هم طبیعی است و در هر استان و ورزشگاهی امکان دارد چنین اتفاقی بیفتد. البته برگزارکننده بازی‌ها هستیم و طبق توافقی که باشگاه پیکان با اداره کل ورزش و جوانان البرز داشته است، این باشگاه توضیحات خود را هم ارائه داد. نمی‌دانم باشگاه ذوب‌آهن عکس‌ها را از کجا آورده اما برای اطمینان از مناسب بودن وضعیت ورزشگاه انقلاب کرج بهتر است با مسئولان تیم زنان سپاهان که شنبه و حدود 16 ساعت پس از دیدار پیکان و ذوب‌آهن در این مجموعه بازی کردند هم صحبت کنید.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.