سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

بررسی گزارش صورت‌های مالی و برنامه و بودجه فدراسیون فوتبال

جای خالی پرداختی به کی‌روش و ویلموتس در گزارش مالی

جای خالی پرداختی به کی‌روش و ویلموتس در گزارش مالی

فدراسیون فوتبال در مجمع، خود را یک نهاد سودده و درآمدزا معرفی می‌کند؟ آیا این معرفی با حذف بسیاری از هزینه‌هایی است که بر دوش فدراسیون فوتبال قرار دارد و فدراسیون آن‌ها را نادیده می‌گیرد؟

بررسی گزارش صورت‌های مالی و برنامه و بودجه فدراسیون فوتبال

جای خالی پرداختی به کی‌روش و ویلموتس در گزارش مالی

 

فدراسیون فوتبال دعوتنامه رسمی مجمع انتخاباتی پیش رو به همراه اساسنامه را برای اعضای مجمع فدراسیون فوتبال ارسال کرده است.

جدا از بحث اساسنامه که با تغییراتی اساسی قرار است در مجمع سالیانه فدراسیون فوتبال مورد بررسی قرار بگیرد و اقداماتی نظیر انتخاب ارکان قضایی مستقل که باید در مجمع دیگری انجام شود، بحث رسیدگی به حسابرسی مالی فدراسیون فوتبال در سال 97-98 و نگاهی به برنامه و بودجه این فدراسیون برای سال 98 – 99 است.

گزارش‌هایی که معمولاً در دقایق ابتدایی مجمع قرائت شده و به خصوص در مجمع انتخاباتی در میان هرج و مرج اعضای مجمع در گفتگو با کاندیداها گم می‌شود اما کمتر کسی درباره جزییات آن‌ها از فدراسیون فوتبال سوالی می‌چرسد و کادر مدیریتی فدراسیون فوتبال را بابت آن مورد بازخواست جدی قرار می‌دهد.

این همان موضوعی است که فیفا هم بارها به آن تأکید کرده و بر لزوم نظارت نهادی مستقل بر مراودات مالی فدراسیون فوتبال تأکید داشته است. با این حال اما طبق روال همیشه، این بار هم فدراسیون فوتبال صورت‌های مالی را برای ارائه در مجمع فدراسیون فوتبال آماده کرده است که تمام هزینه‌ها حتی کمتر از درآمدهای فدراسیون فوتبال هستند و هیچ خبری از بدهی‌های سنگین و عجیب فدراسیون فوتبال ورشکسته امروز در صورت‌های مالی فدراسیون دیده نمی‌شود.

براساس گزارش‌ صورت‌های مالی که فدراسیون فوتبال برای سال مالی 97 – 98 آماده کرده است، چند نکته حائز اهمیت وجود دارد که در آستانه برگزاری مجمع فدراسیون و انتخاباتی که پیش رو قرار دارد، به آن‌ها اشاره می‌کنیم. نکاتی که امیدواریم اعضای مجمع هم در روز برگزاری مجمع به آن توجه کنند و درباره‌شان از اعضای هیأت رییسه فدراسیون فوتبال سوال بپرسند.

 

صورت ریز اقلام ارائه نشد

در گزارش صورت‌های مالی سال مالی 97 – 98 به برخی ابهامات و کاستی‌ها اشاره شده و تیم حسابرس مسوولیت هرگونه تحریف یا تقلب و اشتباه را بر عهده هیأت رییسه فدراسیون فوتبال گذاشته است. در سرفصل مبانی اظهارنظر مشروط این گزارش آمده است:

«سرفصل حساب‌ها و اسناد دریافتنی موضوع یادداشت توضیحی 4 شامل مبلغ 19.9 میلیارد ریال مطالبات راکد و سنواتی و مبلغ 42.8 میلیارد ریال اسناد سنواتی سررسید گذشته می‌باشد که اقدامات لازم جهت وصول آن‌ها به عمل نیامده و از این بابت صرفا مبلغ 1.8 ریال ذخیره در حساب‌ها منظور گردیده است. همچنین موجودی مواد و کالا شامل مبلغ 5.5 میلیارد ریال اقلام ناباب و راکد می‌باشد که صورت ریز آن به این موسسه ارائه نگردیده است. ایجاد ذخایر دیگری از بابت موارد مزبور در حساب‌ها ضروری می‌باشد اما تعیین مبلغ دقیق آن در حال حاضر میسر نگردیده است.»

این بند از گزارش نشان از بدهی‌ها و صورت‌های مبهم اقلامی است که در صورت‌های مالی فدراسیون فوتبال هیچ توضیح درستی درباره آن‌ها بیان نشده است. موضوعی که باید درباره‌شان از فدراسیون فوتبال سوال کرد.

 

صورت‌های مالی سازمان لیگ کجاست؟

سازمان لیگ فدراسیون فوتبال که هر بار مدعی شفافیت مالی بوده و همیشه اصرار داشته که به زودی گزارش مالی‌اش را همراه با همه جزییات منتشر می‌کند، حتی در گزارش صورت‌های مالی که قرار است در مجمع فدراسیون فوتبال ارائه شود هم گزارش مالی خود را ارائه نداده است.

در بند 5 این گزارش آمده است: «با وجود کنترل فدراسیون بر موسسه لیگ برتر(سازمان لیگ فوتبال)، برخلاف استانداردهای حسابداری صورت‌های مالی موسسه مزبور در صورت‌های مالی گروه تلفیق نشده است.»

این در حالی است سازمان لیگ فوتبال، با توجه به مزایده‌هایی که در طول این مدت برگزار کرده و مراودات مالی پرتعدادی که داشته است، اتفاقاً یکی از محل‌هایی است که ارائه گزارش صورت‌های مالی‌اش در مجمع فدراسیون فوتبال در کنار گزارش صورت‌های مالی فدراسیون فوتبال از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اتفاقات است. اگر گزارش مالی و جزییات مراودات مالی سازمان لیگ در مجمع فدراسیون فوتبال مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار نگیرد، پس چه زمانی قرار است مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرد؟

 

مشکلات مالیاتی همچنان پابرجاست

با اینکه فدراسیون فوتبال در آستانه انتخابات و تغییرات اساسنامه قرار دارد اما هنوز مشکلات عمده و ریشه‌ای مالیاتی آن پابرجاست. این بدهی‌های مالیاتی، جدا از مشکلات مالیاتی هستند که سازمان لیگ با آن رو به روست.

در گزارش صورت‌های مالی سال 97 – 98 فدراسیون فوتبال آمده است: «براساس برگ‌های قطعی، مالیات عملکرد سال‌های 1388 الی 1390 و 1392 الی 1394 بابت اصل و جرایم به ترتیب جمعاً مبالغ 211.7 و 396 میلیارد ریال و به موجب برگ‌های تشخیص، مالیات عملکرد سال‌های 1395 و 1396 جمعاً به مبلغ 54.77 میلیارد ریال و مالیات حقوق، تکلیفی و جرایم ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم سال‌های 1388 الی 1397 به ترتیب مبالغ 30.3، 103 و 89.8 میلیارد ریال مطالبه گردیده که به دلیل اعتراض، ذخیره‌ای از بابت آن‌ها در حساب‌ها منظور نگردیده است. ضمن اینکه بابت مالیات عملکرد سال مالی 1397 و سال مالی مورد گزارش نیز ذخیره‌ای در حساب‌ها منظور نگردیده است. همچنین با توجه به عدم رسیدگی به وضعیت مالیات بر ارزش افزوده فدراسیون تاکنون، قابلیت بازیافت مبلغ 18 میلیارد ریال اعتبار مالیاتی منعکس در یادداشت توضیحی 5-4 برای این موسسه محرز نگردیده است. با توجه به موارد بالا، انجام تعدیلاتی بر صورت‌های مالی ضروری می‌باشد اما تعیین میزان دقیق آن منوط به اظهارنظر نهایی مراجع مالیاتی می‌باشد.»

فدراسیون فوتبال به خاطر اعتراضی که نسبت به مالیات‌های در نظر گرفته شده و جرایم آن‌ها اعلام کرده، هیچ یک از بدهی‌های مالیاتی خود را در صورت‌های مالی لحاظ نکرده است. این چنین است فدراسیونی که در گزارش مالی سالیانه، ترازهای مالی‌اش مثبت بوده و همه جزییات مالی بدون هیچ مشکلی ارائه شده است، یکباره حساب‌هایش مسدود می‌شود و با مشکلات مالی مواجه می‌شود. در حالی که اعتراض به جرایم و مالیات‌ها، دلیل بر حذف کامل آن‌ها نیست!

 

نه حرفی از پول کی‌روش است و نه ویلموتس

همه می‌دانیم که یکی از پربحث‌‌ترین ماجراهای مالی فدراسیون فوتبال در سال اخیر، پرداخت پاداش کی‌روش و پول ویلموتس بوده است. درست دو موضوع پرابهام و بحث‌برانگیزی که همه منتظر بودند تا ببینند فدراسیون فوتبال در گزارش مالی خود که قرار است به اعضای مجمع ارائه دهد، چه توضیحی درباره این دو مورد ارائه خواهد داد. نتیجه اما این است که در گزارش صورت‌های مالی هیچ خبری از این دو پرداخت پر ابهام وجود ندارد.

در بند 7 و 8 این گزارش آمده است:

«7- بابت اقامه دعوی آقای کی‌روش مبنی بر مطالبه پاداش مقام سومی جام‌ملت‌های آسیا سال 2019 و قرارداد منعقده با ایشان(حدود 200 هزار دلار) ذخیره‌ای در حساب‌ها ایجاد نشده است. همچنین با توجه به شروع قرارداد آقای ویلموتس بابت حق‌الزحمه از 20 خرداد ماه 1398 تا پایان سال مورد گزارش در حدود 253 هزار یورو دخیره‌ای در حساب‌ها منظور نگردیده است. در صورت انجام تعدیلات مورد لزوم سود خالص سال مالی مورد گزارش و حساب‌های پرداختنی در حدود مبلغ 62 میلیارد ریال به ترتیب کاهش و افزایش می‌یابد.

8- پاسخ تأییدیه‌های درخواستی در خصوص مبلغ 61 میلیارد ریال دریافتنی از وزارت امور خارجه و پدیده مبین ایرانیان و مبلغ 23 میلیارد ریال بدهی به هتل المپیک، تاکنون واصل نگردیده و همچنین صورت تطبیق حساب‌های سازمان لیگ یا فدراسیون فوتبال نیز به این موسسه ارائه نشده است. همچنین تأییدیه‌های دریافتی از شرکت نفت پارس و مجموعه ورزشی آزادی دارای مغایرت مساعد به ترتیب به مبالغ 37 و 4 میلیارد ریال و آژانس هواپیمایی سهند مغایرت نامساعد با دفاتر مبلغ 7.4 میلیارد ریال می‌باشد. این موسسه از طریق سایر روش‌های حسابرسی نیز نتوانسته آثار احتمالی ناشی از دریافت تأییدیه‌ها و رفع مغایرت مزبور بر صورت‌های مالی را تعیین نماید.»

 

رشد 2.5 برابری درآمد فدراسیون فوتبال!

ترازنامه سال 97، 98 که در ادامه گزارش صورت‌های مالی فدراسیون فوتبال آمده است، از رشد 2.5 برابری درآمد فدراسیون فوتبال از سال 97 تا 98 خبر داده است.

براساس ترازنامه ارائه شده در این گزارش، دارایی‌های فدراسیون فوتبال در سال 97 برابر بوده با 395،197،568،417 ریال که این دارایی در سال 98 با رشدی 2.5 برابری به رقم 744،909،937،599 ریال رسیده است.

با اینکه شاید در بررسی‌های مالی بهتر بود از صورتحساب سود و زیال مالی فدراسیون فوتبال استفاده می‌شد اما در این گزارش صورتحساب هزینه – درآمد استفاده شده است که در این صورت هزینه‌ها حتی رشدی به مراتب کمتر از درآمدها(رشد 1.5 برابری) داشته است که در مجموع این موضوع خبر از افزایش درآمد و سود فدراسیون فوتبال دارد!

فدراسیون فوتبال در شرایطی بر اساس گزارش مالی ارائه شده، یک موسسه سودده و درآمدزا تلقی می‌شود که این بارها و بارها در سال‌های اخیر اخبار واقعی شنیده شده از این فدراسیون از مشکلات شدید و جدی مالی این موسسه خبر می‌دهد. تا جایی که همین چندی پیش بود فدراسیون فوتبال به خاطر مشکلات مالی و ناتوانی در پرداخت هزینه بلیت هواپیمای کاروان تیم ملی فوتسال زنان برای حضور در جام جهانی کوچک برزیل، برای این سفر و حضور زنان در این مسابقات مانع‌تراشی می‌کرد.

حتی خبرهایی که هر بار درباره پرداخت نشدن حقوق پرسنل فدراسیون فوتبال به گوش می‌رسد هم به خوبی گویای شرایط نامناسب مالی فدراسیون است. از همه این‌ها که بگذریم، حتی اگر مسوولان فدراسیون هم فراموش کرده باشند، ما هنوز به یاد داریم که فدراسیون پاداش تیم‌های ملی‌اش را هنوز پرداخت نکرده و بدهی‌های زیادی به نهادها مختلف دارد.

مشکلات مالی فدراسیون فوتبال حتی تا جایی پیش رفته که وضعیت مالی مربیان تیم‌های ملی به جز تیم ملی فوتبال بزرگسالان به شدت اسفناک و نامساعد است تا جایی که آن‌ها به دلیل اینکه قرارداد مناسبی با فدراسیون فوتبال ندارند، تیم‌های باشگاهی را به ملی ترجیح می‌دهند. این موضوع و بی‌میلی مربیان برای نشستن روی نیمکت تیم‌های ملی، زمان پیدا کردن مربی برای تیم‌های پایه فوتبال به خوبی برای همه عیان شد.

با همه این‌ها اما فدراسیون فوتبال در مجمع، خود را یک نهاد سودده و درآمدزا معرفی می‌کند؟ آیا این معرفی با حذف بسیاری از هزینه‌هایی است که بر دوش فدراسیون فوتبال قرار دارد و فدراسیون آن‌ها را نادیده می‌گیرد؟

 

محل درآمدهای فدراسیون فوتبال

در کنار گزارش صورت‌های مالی فدراسیون فوتبال در سال مالی 1397 - 1398، گزارش برنامه و بودجه سال مالی 1398 - 1399 فدراسیون فوتبال هم ارائه می‌شود. درست است که تا زمان برگزاری مجمع تقریباً به پایان سال 1399 نزدیک می‌شویم اما به هرحال این مجمع قرار بود سال گذشته تشکیل شود و این گزارش‌ها که در مجمع قبل ارائه نشده‌اند، حالا باید در مجمع به تأیید اعضای مجمع برسند.

در برآوردهایی که فدراسیون فوتبال در گزارش برنامه و بودجه سال مالی 1398 – 1399 ارائه داده است، درآمدهای خود را از چند منبع زیر برآورد کرده است:

1- کمک‌های دریافتی براساس کمک دریافتی از وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک در قالب بودجه مصوب جهت توسعه ورزش‌های پایه‌ای فوتبال و کمک به هیأت‌های استانی و برنامه‌های برون‌مرزی و کمک‌های دریافتی از فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش‎بینی شده است.

2- از محل حق پخش تلویزیونی با توجه به عدم پایبندی به توافقات فی مابین توسط صدا و سیما، درآمدی پیش‌بینی نشده است. علیهذا پیش‌بینی سال آینده با توجه به عملکرد سال مالی 97 – 98 صورت گرفته است.

3- درآمد حاصل از تبلیغات و اسپانسرها براساس قرارداد منعقده با اسپانسرها و عملکرد سال قبل پیش‌بینی شده است.

4- درآمد حاصل از حق ثبت‌نام کلاس‌های فوتبال و عضوگیری کلاس‌های مربی‌گری و سایر درآمد خدمات با توجه به عملکرد سال مالی 97 – 98 و با توجه به روند سنوات پیش‌بینی شده است.

5- با توجه به منفک شدن کمیته‌های ساخلی و فوتیال از فدراسیون حق شرکت در مسابقات توسط سازمان‌های مربوط دریافت می‌شود. لذا هیچگونه درآمدی نوسط شناسایی نخواهد شد.

 

هزینه‌های فدراسیون فوتبال چه برآورد شده بود؟

در این بین جالب است بدانیم که هزینه‌هایی که فدراسیون فوتبال برای سال 98- 99 برآورد کرده بوده هم شامل چه هزینه‌هایی می‌شود؟

براساس آنچه در گزارش برنامه و بودجه فدراسیون فوتبال آمده، هزینه‌های برآورد شده به شرح زیر است:

1- هزینه‌های عملیاتی برگزاری مسابقات و اردوهای داخلی و خارجی و فعالیت‌های بین‌المللی با توجه به اعزام تیم‌های ملی، خصوصاً تیم ملی فوتبال بزرگسالان به جهت مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 و جام ملت‌‌های آسیا 2018 و برنامه زمانبندی اعزام آن‌ها برآورد شده است.

2- سایر هزینه‌های عملیاتی و عمومی اداری و با اعمال تأثیر نرخ تورم حدودا 18 درصد نسبت به عملکرد سال مالی 96، 97 برآورد شده است.

3- با توجه به روند افزایش هزینه‌های حقوق و دستمزد طی سال‌های اخیر و نرخ افزایش اعلام شده توسط دولت؛ افزایش در هزینه‌های حقوق و دستمزد کارکنان به میزان 20 درصد نسبت به عملکرد سال 96 – 97 پیش‌بینی و ملاک محاسبه قرار گرفته است.

 

مازاد کمک‌ها بر هزینه 162 میلیارد ریال است؟

فدراسیون فوتبال طبق برآوردهایی که از دریافت کمک‌های دریافتی و هزینه‌های عملیاتی داشته است، برآورد کرده است که ما به التفاوت این مبلغ 161،715،000،000 ریال خواهد بود که باید درباره اینکه چقدر در واقعیت به این رقم نزدیک شده‌اند از اعضای هیأت رییسه در مجمع سوال کرد.

نکته جالب اینکه فدراسیون فوتبال در گزارش برنامه و بودجه خود، به بودجه‌ای که از وزارت ورزش و جوانان دریافت کرده است هم اشاره داشته و در مقدمه این گزارش، گزارش برنامه و بودجه را براساس اساسنامه قبلی اعلام کرده است که بدون شک براساس اساسنامه جدید بعید است فدراسیون فوتبال بتواند از این بودجه هم در ردیف کمک‌های دریافتی خود بهره ببرد.

به هرحال در گزارش برنامه و بودجه فدراسیون هم همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، همه نمودارها و جداول گویای وضعیت مناسب مالی فدراسیون فوتبال و پیش‌بینی دقیق همه هزینه‌ها مطابق با درآمد فدراسیون فوتبال است. سوال اما اینجاست که با این برنامه‌ریزی‌های دقیق، این حجم از بدهی و مشکلات مالی از کجا می‌آید؟

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.