یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰

حضور در انتخابات جهانی وزنه‌برداری با ترکیب تکراری

پافشاری روی مهره‌های سوخته!

پافشاری روی مهره‌های سوخته!
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

شنیده‌ها حاکی از آن است که رئیس فدراسیون وزنه‌برداری چون می‌داند که توفیقی در کسب کرسی‌های ریاست، نایب رئیسی و دبیرکلی ندارد، تمرکزش را بیشتر روی هیأت‌ اجرایی شدن در سیستم جهانی متمرکز کرده است. موقعیتی که سال‌ها قبل علی مرادی بهتر از آن را در عرصه تصمیم‌سازی بین‌المللی چه در قاره آسیا و چه در سیستم بین‌المللی در اختیار داشته است

ایران ورزشی - دغدغه حضوری پررنگ در مجمع انتخاباتی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری(IWF)  و کسب یک کرسی تأثیرگذار بین‌المللی در این رشته المپیکی برای ورزش ایران و اهالی وزنه‌برداری، همواره یکی از مطالبات و آرزوهایی بوده که سوای ارزش و اهمیتی که برای ما داشته و دارد، همیشه قبل و بعدش حساسیت‌های زیادی حول و حوشش داشته که در اغلب موارد به جز ناکامی و تأسف بابت از دست رفتن کرسی‌های ارزشمند و درجه یک بین‌المللی حاصل و نتیجه‌ای برای وز‌نه‌برداری ایران به دنبال نداشته است. مخصوصاً در شرایط فعلی که قرار است بعد از نیم قرن سلطه «تاماش آیان» رئیس کهنه‌کار و پیشین فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، شاکله و استخوان‌بندی اصلی مجموعه تصمیم‌ساز جهانی تغییر اساسی کند باز هم مدیریت فدراسیون وزنه‌برداری ایران با استفاده دوباره از مهره‌های تکراری، سوخته و امتحان پس‌داده‌ای که چهار سال پیش جز ناکامی عایدی برای ورزش ایران نداشتند، می‌خواهد عازم ازبکستان محل برگزاری انتخابات جهانی در سال 2021  شود و برای وزنه‌برداری و ورزش کشور کرسی درجه یک بین‌المللی دشت کند!

حضور در دوئل جهانی با نامزدهای دست و پا بسته!
چهار سال پیش وقتی هنوز تاماش آیان در رأس هرم قدرت وزنه‌برداری جهان قرار داشت، علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه‌برداری ایران برای حضور در مجمع انتخاباتی جهانی ابتدا با دعوت از آیان و برخی چهره‌های شاخص فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در نخستین دوره مسابقات بین‌المللی فجرکاپ در تهران، ابتدا سعی کرد بدین شکل رابطه سرد و تیره و تار شده خود و رئیس کهنه‌کار فدراسیون جهانی وزنه‌برداری را التیام بخشیده و دوباره قوام ببخشد! اما بعد از کلی هزینه و حاتم‌بخشی از جیب بیت‌المال برای به دست آوردن دل آیان، مرادی به یکباره قبل از برگزاری انتخابات جهانی موضعش را مجدداً در قبال تاماش آیان تغییر داد و با پشت کردن به پیرمرد سیاستمدار مجارستانی روی مهره‌ای سوخته و نخ‌نما شده به نام «آنتونیو اورسو» رئیس پیشین کنفدراسیون قاره اروپا که از همان ابتدا معلوم بود حرفی مقابل پدرخوانده وزنه‌برداری برای گفتن ندارد برای تصاحب کرسی ریاست فدراسیون جهانی شرط‌بندی کرد! اشتباه بزرگ تاکتیکی و فنی که در پایان مجمع انتخاباتی جهانی کار دست او داد و با شکست اورسوی ایتالیایی مقابل آیان بار دیگر به جز ناکامی و از دست رفتن کرسی‌های مهم و ارزشمند جهانی سود و عایدی برای او و همراهانش در پی نداشت.
علی مرادی چهار سال پیش با معرفی خودش برای به دست آوردن کرسی‌های ریاست، دبیرکلی، نایب رئیسی و هیأت اجرایی، داود باقری برای کرسی کمیته پزشکی جهانی، محسن بیرانوند برای کرسی کمیته مربیان و تحقیقات جهانی و نهایتاً سیدعلیرضا قریشی برای کسب کرسی کمیته فنی اینطور فکر می‌کرد که با شکست آیان می‌تواند کرسی‌های حداکثری برای وزنه‌برداری به دست آورد اما او به واسطه تاکتیک و استراتژی غلطی که در پیش گرفته بود، به جز یک کرسی نه چندان دندانگیر (انتخاب محسن بیرانوند در کمیته مربیان) هیچ موفقیت دیگری به دست نیاورد و دست خالی به کشور بازگشت. استراتژی اشتباه و غلطی که احساس می‌شود بار دیگر در آستانه انتخابات جدید فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در سال 2021 و در کشور ازبکستان در دستور کار رئیس فدراسیون وزنه‌برداری قرار گرفته است، زیرا مرادی باز هم با معرفی همان چهار عضو و نامزد قبلی که چهار سال پیش در انتخابات جهانی تایلند دست از پا درازتر با ناکامی و بدون کسب کرسی به ایران بازگشته بودند، همان مسیر گذشته را برای حضور در مجمع انتخاباتی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در دستور کار قرار داده است. استراتژی نخ‌نما شده و تکراری که یک بار با ناکامی و شکست آن را به تلخی تجربه کرده است، ولی باز هم همان را انتخاب کرده و به هیچ وجه خیال تغییری هم در این ترکیب ندارد.

«فرصت‌سوزی» با نادیده گرفتن «برندهای داخلی»
علی مرادی رئیس فدراسیون، محسن بیراوند دبیر فدراسیون، داود باقری نایب رئیس فدراسیون و رئیس کمیته پزشکی و رفیق گرمابه و گلستان خود را به همراه سیدعلیرضا قریشی رئیس هیأت وزنه‌برداری خوزستان به عنوان نامزدهای انتخاباتی حاضر در مجمع انتخاباتی جهانی در تاشکند ازبکستان معرفی کرده و قرار است با همین نفرات در یکی از سرنوشت‌سازترین مجامع انتخاباتی اخیر بین‌المللی وزنه‌برداری برای کسب کرسی‌های ریاست، دبیر کلی، نایب رئیس اول، نواب رئیس، هیأت اجرایی کمیته مربیان و تحقیقات، کمیته پزشکی و نهایتاً کمیته فنی عازم شهر تاشکند ازبکستان میزبان برگزاری مجمع انتخاباتی جدید فدراسیون جهانی وزنه‌برداری شود. قطعاً علی مرادی خودش بهتر می‌داند که او و سایر نامزدهای اعزامی به این مجمع انتخاباتی چه پروسه سخت و دشواری برای رسیدن به کرسی‌های ارزشمند جهانی در پست‌های ذکر شده پیش رو دارند. مسیری ناهموار و پر از مانع که از بخت بد هیچ استراتژی مشخص و روشن و کارآمدی هم برای کسب موفقیت در آن وجود ندارد! اینکه فکر کنیم رقبای قدرتمند و کارکشته جهانی کرسی‌های بزرگ و ارزشمندی مثل کرسی ریاست، دبیرکلی یا حتی نایب رئیسی جهانی و هیأت اجرایی را برای ما گذاشتند تا ما به راحتی آب خوردن صاحب یکی از آنها شویم، حقیقتاً خیالی باطل و خام است، زیرا نه تنها سیستم مدیریتی فعلی وزنه‌برداری برای رسیدن به مقاصد و منافع شخصی خود به دفعات ثابت کرده که دست به هر فرصت‌سوزی زده و چشمش را روی سرمایه‌های ناب و نامدار وزنه‌برداری بسته است، بلکه سوابق سیاه و ناکامی‌ها و تجربیات تلخ گذشته حضور این نفرات در مجامع انتخاباتی داخلی و بین‌المللی ثابت می‌کند که هیچ استراتژی کارآمد و موثری برای رسیدن به هدف معین پیش روی آنها وجود نداشته و فعالیتی برای به دست آوردن اهدافی که پیش روی آنها وجود دارد نیز آنطوری که برای موفقیت در مجمع انتخاباتی جهانی نیاز است رؤیت نشده و وجود نداشته است. حالا با چه شرایط و برنامه‌ای قرار است علی مرادی و همراهانش در مجمع انتخاباتی پیش روی جهانی در رشته وزنه‌برداری حاضر شوند برای کسب کرسی‌های مهم و سرنوشت‌ساز بین‌المللی هیچ اطلاعات درست و شفافی وجود ندارد! تنها حقیقت موجود در این خصوص، کارزار سخت و دشواری است که بعید به نظر می‌رسد با این وضعیت اسفباری که ما داریم بشود از آن سهمی برای وزنه‌برداری ایران در مجمع انتخاباتی 2021 فدراسیون جهانی وزنه‌برداری قائل بود. به هر روی شنیده‌ها حاکی از آن است که رئیس فدراسیون وزنه‌برداری چون می‌داند که توفیقی در کسب کرسی‌های ریاست، نایب رئیسی و دبیرکلی ندارد، تمرکزش را بیشتر روی هیأت‌ اجرایی شدن در سیستم جهانی متمرکز کرده است. موقعیتی که سال‌ها قبل علی مرادی بهتر از آن را در عرصه تصمیم‌سازی بین‌المللی چه در قاره آسیا و چه در سیستم بین‌المللی در اختیار داشته است اما نهایتاً هیچ سود و فایده‌ای برای وزنه‌برداری ایران از آن حاصل نشد و خیلی خروجی چشمگیری برای ما به دنبال نداشت. بنابراین به نظر می‌رسد باز هم در مسیر پیش رو منافع فردی و شخصی بر منافع ملی و عمومی ارجحیت و اولویت دارد. در هر حال باید منتظر ماند و دید که نهایتاً در تاشکند ازبکستان و مجمع انتخاباتی جهانی چه سرنوشتی در انتظار نماینده‌های وزنه‌برداری ایران خواهد بود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.