سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

نیاز کشتی تهران به خون تازه

دبیر چرا از عزیزی حمایت می‌کند؟!

دبیر چرا از عزیزی حمایت می‌کند؟!
ناصر انصافی مقدم
ناصر انصافی مقدم خبرنگار

چرخ‌های کشتی پایتخت سال‌های زیادی است به خوبی نمی‌چرخد و نیاز به صیقل و به اصطلاح «روغن کاری» و تعمیر اساسی دارد.

ایران ورزشی - چرخ‌های کشتی پایتخت سال‌های زیادی است به خوبی نمی‌چرخد و نیاز به صیقل و به اصطلاح «روغن کاری» و تعمیر اساسی دارد. به خاطر همین ایرادهای اساسی بود که رسول خادم به دنبال عبدالله عزیزی رفت و او را بعد از مدت‌ها خانه‌نشینی به هیأت کشتی تهران رساند اما ظاهراً معایب کشتی تهران نه تنها رفع نشده بلکه مشکلات بیشتر هم شده و به همین دلیل خیلی‌ها به حضور عزیزی معترض و خواهان کنار رفتن او هستند. اگرچه بسیاری از اهالی کشتی تهران که بیشترین آنها را مربیان سازنده، زحمتکش و دلسوز تشکیل می‌دهند، بر این اعتقادند که چرخ‌های کشتی پایتخت و یا همان تهران به طور کل مدت‌های طولانی است که از حرکت ایستاده اما همچنان عزیزی به خاطر حمایت‌هایی که در پشت خود دارد، به کارش ادامه می‌دهد.
در سال‌های نه چندان دور اکثر نفرات تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران در مسابقه‌های جهانی، اهل تهران بودند. بر کسی پوشیده نیست که کشتی تهران همیشه قهرمانان بزرگی را به کشتی جهان و ایران معرفی کرده؛ از جهان پهلوان غلامرضا تختی، پهلوان عباس زندی، محمدعلی صنعتکاران، محمدابراهیم سیف‌پور، منصور مهدی‌زاده، منصور برزگر، محسن فرح وشی، محمدرضا نوایی و امثال آنها در سال‌های دور گرفته تا چهره‌هایی همچون محمد بزم‌آور، محمد رضایی، محمد بنا، اکبر فلاح، عباس جدیدی، علیرضا دبیر، حسن حمیدی، محسن کاوه، برادران اکبرنژاد، محمود کدخدایی و این اواخر هم حمید سوریان و فرشاد علیزاده و خیلی‌های دیگر در دهه‌های اخیر اما حالا وضعیت بسیار اسفناک است. شرایط امروز کاملاً با گذشته عوض شده، طوری که در اغلب مسابقه‌های جهانی سال‌های اخیر و حتی بازی‌های المپیک به جز «مصطفی حسین‌خانی» هیچ کشتی‌گیر تهرانی دیگری حضور نداشته است!
به قول اکبر فلاح قهرمان سابق جهان و یکی از مربیان سازنده، قدرت کشتی استان تهران در مسابقه‌های قهرمانی ایران در سال‌های گذشته آنقدر بالا بود که مسئولان فدراسیون کشتی امتیازات تیم‌های تهران و توابع استان تهران را جدا از هم محاسبه می‌کردند؛ تعجب‌آور اینکه اکنون کار به جایی رسیده که استان‌های دیگر که همیشه زیر یوغ و بیرق کشتی تهران و پایتخت بودند، حالا باید به کشتی این استان و خود تهران رحم کنند!
ولی در سال‌های اخیر بخصوص هفت و هشت سال گذشته که عبدالله عزیزی رئیس سابق هیأت کشتی سنندج، ریاست هیأت کشتی استان تهران را برعهده گرفته، کشتی پایتخت خالی از قهرمانان بزرگ و افتخارآفرین شده و در این سال‌ها اوضاع و احوال و شرایط خوبی ندارد.
تیم‌های تهران در 20 و 30 سال گذشته در همه رده‌های سنی قهرمانی کشور به مقام قهرمانی می‌رسید و اغلب نفرات تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ایران را کشتی‌گیران تهرانی تشکیل می‌دادند.
در هفت و هشت سال اخیر که هیأت کشتی استان تهران توسط عبدالله عزیزی اداره می‌شود، هیچ‌یک از مربیان کشتی این استان از کار و عملکردش رضایت ندارند و جملگی خواستار برکناری او هستند و همیشه اعتقاد داشتند که در تهران 12 میلیونی فردی از اهالی کشتی که کاربلد و خبره و آگاه به مسائل ریز و درشت کشتی باشد، پیدا نمی‌شود که امور کار را به عزیزی سپردند؟ با توجه به تمامی انتقادهایی که در چند سال اخیر از عبدالله عزیزی رئیس هیأت کشتی استان تهران می‌‌شود، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی به حمایت از او پرداخته و چند روز پیش هم در جلسه‌ای با حضور جمعی از مربیان و پیشکسوتان کشتی تهران علیرضا دبیر حضور یافت و با گفتن این جمله که «عزیزی شاهرگش را هم برای کشتی تهران می‌‌دهد» حمایتش از عزیزی را به اوج خود رساند.
مشخص نیست که علیرضا دبیر براساس چه معیار و ملاکی این حرف را زده و بدون در نظر گرفتن انتقادات مربیان سازنده و زحمتکش تهرانی به حمایت از عبدالله عزیزی پرداخته است. دبیر باید به عنوان رئیس فدراسیون کشتی به صورت منطقی به تحقیق و تفحص درباره عقب‌ماندگی و عقب افتادن کشتی استان تهران از سایر استان‌ها بپردازد.
البته در این جلسه علیرضا دبیر از همه مربیان خواست که با اتفاق نظر خود به کمک هیأت کشتی استان تهران بیایند، نه اینکه تمام تقصیرها را به گردن هیأت کشتی تهران بیندازند اما واقعیت این است که وقتی به نظرات افراد احترام گذاشته نشود، کسی انگیزه کار کردن را پیدا نمی‌کند. با جوی که در کشتی تهران به راه افتاده تا زمانی که رئیس هیأت کشتی استان تهران برکنار نشود و فرد دیگری مسئولیت را در اختیار نگیرد، بعید است که کسی انگیزه کار کردن داشته باشد. کشتی استان تهران و پایتخت نیاز به جریان خونی تازه در شاهرگ‌های خود دارد و آن مقدور نیست مگر با عوض شدن رئیس فعلی که نزدیک به هشت سال است روی صندلی ریاست این هیأت نشسته است و هرگز نتوانسته همدلی را در کشتی تهران به وجود بیاورد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.