سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

عزم جزم کادر فنی پرسپولیس برای عبور از بحران فعلی

به مشکلات واقفیم، درستش می‌کنیم و روی غلتک می‌افتیم

به مشکلات واقفیم، درستش می‌کنیم و روی غلتک می‌افتیم
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو خبرنگار

پرسپولیس به این تعداد بازی نبردن عادت ندارد. قهرمان 5 فصل اخیر فوتبال ایران همیشه جایی آن بالاها بوده و حال و هوای میانه جدول بهش نمی‌سازد. این تیم به قهرمانی و کسب جام خو کرده و بردن و همیشه بردن را مشق کرده است. این تیم رده هفتم و هشتم را اصلاً نمی‌شناسد و برایش افت دارد که سه هفته متوالی برنده نباشد و از قافله صدر عقب بماند.

به گزارش ایران ورزشی؛پرسپولیس به این تعداد بازی نبردن عادت ندارد. قهرمان 5 فصل اخیر فوتبال ایران همیشه جایی آن بالاها بوده و حال و هوای میانه جدول بهش نمی‌سازد. این تیم به قهرمانی و کسب جام خو کرده و بردن و همیشه بردن را مشق کرده است. این تیم رده هفتم و هشتم را اصلاً نمی‌شناسد و برایش افت دارد که سه هفته متوالی برنده نباشد و از قافله صدر عقب بماند.
این ماجرا البته برای تیم پیامدهای خوبی هم نداشته است. جو تیم مسموم و بحرانی نیست. بازیکنان و مربیان به شرایط فنی و مشکلات تیم اشراف دارند و اگر مشکلی باشد یا اشتباهی کرده باشند، می‌پذیرند. اینجا هیچ کس دنبال عذر و بهانه نیست و توجیه حتی با توسل به فکت‌های مستند و مورد استدلال برای مدت طولانی نمی‌تواند کارکرد داشته باشد.
پرسپولیس سال گذشته و بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا این شرایط را تجربه کرد و چند بازی نبرد تا دوباره از جا برخاست. اما این دوباره برخاستن یک عزم همگانی درون تیمی می‌خواهد به علاوه راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات فنی. این دومی هم فقط با تمرین، آنالیز دقیق و کار فنی بیشتر و جدی‌تر به نتیجه خواهد رسید و واکسن و دارویی ندارد که به سرعت همه چیز تغییر کند و بهتر شود.
البته با وجود تأکید اعضای تیم به عدم وجود بحران در تیم، فضای مجازی کماکان مثل خوره روح تیم را می‌خورد و باید مراقب این حوزه وسیع و خطرناک بود.
کادر فنی پرسپولیس نسبت به تمام مشکلات فنی بازیکنان، بحث سیستم و ناکارآمدی برخی تاکتیک‌ها آگاهی کامل دارد. برای آنها خیلی عجیب بود که مس سرچشمه با چندین برابر توان خود دنبال پیروزی می‌گشت و به آب و آتش می‌زد تا به نتیجه برسد. البته این برای پرسپولیس و تیم‌های بزرگ چیز عجیب و تازه‌ای نیست اما برای پرسپولیسی که 5 فصل متوالی قهرمان شده با دور بالاتری قابل لمس و مشاهده است. البته که از این مسأله هم نمی‌توان برای توجیه نبردن استفاده کرد همانطور که یحیی با ذکر این مهم در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با مس، سر آخر به این نکته اشاره داشت که باید بیشتر کار کنند و به ترمیم نقاط ضعف‌شان بپرد‌ازند.
پرسپولیسی‌ها اما حالا برای رهایی از این وضعیت مصمم و باانگیزه به نظر می‌رسند. بعد از بازی با مس رفسنجان، تیم جمعه شب به تهران رسید اما شنبه ساعت 8 صبح اعضای کادر فنی در ورزشگاه شهید کاظمی حضور داشتند تا مشکلات خود در بازی با مس را آنالیز کنند و با توجه به این نقاط ضعف برای بازی بعدی‌شان تصمیم بگیرند. مربیان پرسپولیس با در نظر گرفتن برخی مشکلات درون تیم مثل نارضایتی بازیکنان از شرایط مالی، مصمم هستند که وضعیت فنی تیم خود را درست کنند و برای این مهم تمام انرژی و انگیزه خود را وسط گذاشته‌اند. این کادر فنی قبل‌تر شایستگی‌هایش را اثبات کرده و یقین دارد که از این نیمچه بحران به وجود آمده هم می‌تواند عبور کند به شرطی که همه بازیکنان حتی آنهایی که در افت هستند یا با تیم جور نشده‌اند دل به کار بدهند و همراه باشند.
کادر فنی چاره‌ای جز تمرین، آنالیز و گوشزد کردن نکات فنی تازه و دستورالعمل‌های تاکتیکی برای بازیکنان ندارد. آنها می‌دانند که باید با همین نفرات کار کنند و نمی‌توانند از نفرات باکیفیت‌تر استفاده کنند. در عین حال بسته ماندن پنجره نقل و انتقالات همچنان بحث عدم استفاده از بازیکنان تاجیک را تبدیل به امری ناراحت‌کننده و مشکل‌ساز کرده است اما باید با این هم ساخت.
کادر فنی پرسپولیس اعتقاد دارد مشکلات این تیم آنقدرکه همه روی سیستم بازی پرسپولیس متمرکز شده‌اند یا روی پست بازیکنان اشاره می‌کنند، فنی نیست هر چند نقدهای درست را می‌شنوند و در صورت لزوم از آنها استفاده هم خواهند کرد. خوشبختانه کادر فنی پرسپولیس کادر لجبازی نیست و اگر ببیند که تغییر سیستم جواب نداده یا مثلاً در فاز دفاع منجر به مشکلاتی شده، از تصمیم خود عقب‌نشینی می‌کند و دنبال جا انداختن تغییراتش به هر قیمتی که شده نیست و این یک حسن به حساب می‌آید.
کادر فنی پرسپولیس به مشکلات فنی و جزییاتی که برخی از آنها به خاطر ملاحظات تیمی قابل باز شدن و اشاره کردن نیست، اشراف دارد و دوای این مشکل را هم تمرین و کار فنی بیشتر می‌داند نه دل دادن به بحث‌های بی‌خود در فضای مجازی و نسخه‌هایی که این و آن برایشان می‌پیچند.
فصل قبل و بعد از افت ناشی از شکست در فینال آسیا تیم با تمرین، آنالیز و کار فنی بیشتر و جدی‌تر از این نیمچه بحران عبور کرد و حالا هم باید همان نسخه را جلوی دستش بگذارد و همان گونه پیش برود.
مربیان پرسپولیس اعتقاد دارند بیشتر از اینکه جزییات و مشکلات فنی مانع نتیجه گرفتن آنها شده باشد، درگیری ذهنی بازیکنان با مسائل مالی است که باعث شده ذهن آنها روی کارشان متمرکز نباشد. البته که آنها بیراه هم نمی‌گویند. از ابتدای فصل برخی پیشکسوتان و کارشناسان به این نکته مهم اشاره کردند که بحث انگیزشی مهم‌ترین چالش کادر فنی پرسپولیس برای موفقیت دوباره است. بالاخره تیمی که 5 فصل متوالی قهرمان شده را به راحتی نمی‌توان برای قهرمانی بعدی هل داد و باید عوامل انگیزشی متفاوتی را امتحان کرد که این وسط پول همیشه حلال مشکلات است.
با وجود درک این شرایط، کادر فنی پرسپولیس قول داده که این وضعیت را درست کند. آنها معتقدند حالا که دیگر مشکل دیر رسیدن ملی‌پوشان را ندارند، در حضور هواداران‌شان در شش بازی متوالی در تهران می‌توانند وضعیت تیم خود را دگرگون کنند. آنها معتقدند این تیم فقط یک برد می‌خواهد و قرار است این برد همین چهارشنبه مقابل صنعت نفت به دست بیاید که اگر اینگونه شد، متوقف کردن پرسپولیس دیگر یک اتفاق معمولی نخواهد بود؛ درست مثل 5 فصل اخیر که آنها همواره کمترین گل خورده، کمترین باخت و بیشترین برد را داشتند و با بالاترین امتیاز و شکستن رکوردهای متوالی قهرمان می‌شدند.


هشدار درباره صفحات هواداری رقبا و عملیات تخریبی تازه
مربیان و بازیکنان پرسپولیس را به جان هم می‌اندازند
نتیجه نگرفتن پرسپولیس در هر مسابقه غیر از اینکه باعث می‌شود تا همه درباره مسائل و مشکلات فنی این تیم اظهارنظر کنند، حواشی زیادی هم در پی دارد. هر بار که پرسپولیس برنده نمی‌شود، عده‌ای از هواداران خودی به مربیان و بازیکنان فحاشی می‌کنند و آنها را به خاطر اشتباهات‌شان سرزنش که نه، تخریب می‌کنند! اخیراً کادر فنی و مدیریتی پرسپولیس به این مهم پی برده که این مشکلات و فحاشی‌های هواداران ریشه در توطئه‌افکنی برخی از صفحات هواداری رفقیب و حتی برخی از عوامل باشگاه‌های رقیب‌شان دارد. ظاهراً تاکتیک جدید این صفحات هواداری یا اشخاصی که به آنها اشاره شد، این است که با ورود به برخی مسائل درون تیمی پرسپولیس و مطرح کردن آنها در فضای مجازی، هواد‌اران را به جان کادر فنی و بازیکنان تیم محبوب‌شان بیندازند. در عین حال آنها اخیراً به برخی مطالب کاملاً کذب و بی پایه و اساس اشاره کرده‌اند که می‌تواند باعث اختلافات درون تیمی و مشکلات بین مربیان و بازیکنان پرسپولیس با یکدیگر شود. البته مربیان و بازیکنان پرسپولیس می‌گویند دقیقاً این فضا و ریشه‌های این توطئه‌ها را می‌شناسند و مطرح کردن این مسائل باعث نفاق در تیم و از بین رفتن اتحاد‌شان نمی‌شود اما برای هواداران جوان و نوجوان‌شان نگرانند چون می‌دانند که آنها تحت تأثیر شایعات بی‌پایه فضای مجازی برای تیم محبوب خود مشکل‌ساز می‌شوند و باید خیلی بیشتر از این مراقب و باهوش باشند که فریب این شایعات و جوسازی‌ها را نخورند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.