سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

5 نکته از یک برد نفسگیر و حیاتی

همه تفاوت‌های آقای ژاوی

همه تفاوت‌های آقای ژاوی
ریک شارما
ریک شارما خبرنگار میرر

ژاوی ارناندس، اسطوره بارسلونا با پیروزی سخت اما حیاتی یک بر صفر برابر اسپانیول مربیگری‌اش در این تیم بزرگ را آغاز کرد. کسی که بعد از لیونل مسی سابقه بیشترین بازی در تاریخ باشگاه را دارد، با وظیفه دشوار بازگرداندن غول کاتالان به روزهای باشکوه گذشته مواجه است. شروع دوباره ژاوی که با پنالتی سختگیرانه ممفیس دپای ختم بخیر شد، پنج نکته داشت.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از میرر؛  ژاوی ارناندس، اسطوره بارسلونا با پیروزی سخت اما حیاتی یک بر صفر برابر اسپانیول مربیگری‌اش در این تیم بزرگ را آغاز کرد. کسی که بعد از لیونل مسی سابقه بیشترین بازی در تاریخ باشگاه را دارد، با وظیفه دشوار بازگرداندن غول کاتالان به روزهای باشکوه گذشته مواجه است. شروع دوباره ژاوی که با پنالتی سختگیرانه ممفیس دپای ختم بخیر شد، پنج نکته داشت.

تاکتیک... بله تاکتیک واقعی
رونالد کومان، سلف ژاوی، رختکن تیم را آرام نگه داشته بود اما خیلی مورد انتقاد قرار می‌گرفت برای فوتبال کسالت‌آورش و اینکه نمی‌توانست از روی نیمکت تأثیری در تیم بگذارد. ژاوی اما به جزییات توجه دارد. او در آغاز بازی روی لبه منطقه مربیگری بود و تا پایان همانجا ماند. در توقف‌های بازی، جرارد پیکه، سرخیو بوسکتس و اریک گارسیا را صدا می‌کرد و به آنها دستوراتی می‌داد که برای خودشان بود یا باید به هم‌تیمی‌ها منتقل می‌کردند.
تیم عریض بازی می‌کرد، ایلیاس و خوردی آلبا از زمین نوکمپ برای به زحمت انداختن تیم همشهری بهره می‌گرفتند، بارسا مالکیت توپ را داشت و از جلو پرس می‌کرد. ژاوی کمی بیش از یک هفته مربی شده که بخشی از آن را بازیکنانش در اردوهای ملی سپری کرده‌اند اما اثرگذاری‌اش واضح است.
هافبک‌ها، فرانکی دیونگ و نیکو گونزالس مجوز حرکت به جلو داشتند تا باعث برتری عددی تیم در یک سوم دفاعی حریف شوند. نکته منفی تیم خستگی اواخر بازی بود و ژاوی باید روی آمادگی بدنی تیمش کار کند، خوش‌شانس بودند که با ضربات لاندری دیماتا و رائول دی توماس بازنده نشدند.

بازگشت هواداران
آمدن ژاوی هواداران را آشتی داده. متوسط تماشاگران بارسا در بازی‌های خانگی این فصل 40054 بوده که در 20 سال اخیر کمترین است اما برای نخستین بازی ژاوی 74418 نفر آمدند که دو برابر بازی خانگی قبلی مقابل آلاوس است و تا به حال تنها ال‌کلاسیکو تماشاگران بیشتری داشته.
هواداران باور دارند ژاوی می‌تواند پپ گواردیولای بعدی باشگاه باشد و شور فوق‌العاده‌ای در میانشان به وجود آمده. با توجه به شرایط اقتصادی وحشتناک تیم، پرکردن صندلی‌ها برای خریدهای تابستانی اهمیت زیادی دارد.

اعتماد به جوانان
ژاوی به ایلیاس آخوماک، بال 17 ساله فرصت داد تا در کنار دو نوجوان دیگر، گاوی و نیکو گونزالس در ترکیب باشد.
خودش محصول لاماسیا است و نمونه عینی تأثیرگذاری ستاره‌های محصول آکادمی بنابراین نباید در اعتمادش به جوانان تردید کرد. ژاوی به محض انتصاب بازی تیم ب را تماشا کرد و ایلیاس دو گل زد که باعث شد در ترکیب اصلی تیم اول باشگاه باشد. ایلیاس پرتحرک و باانگیزه بود و بین دو نیمه جای خود را به عبدالصمد الزلزولی داد که به عبده مشهور است و خوش‌شانس نبود که گل دوم را بزند. در ترکیب اصلی فقط مارک آندره ‌تر اشتگن، فرانکی دیونگ و ممفیس دپای از آکادمی نیامده بودند.

قدیمی‌های تأثیرگذار
سرخیو بوسکتس در چند سال اخیر سایه‌ای از خودش بود اما در تیم ملی همچنان می‌درخشید. در نهایت سرانجام ورژن ملی او در رده باشگاهی هم به دست آمد و بوسکتس بسیار راحت و مطمئن با توپ کار می‌کرد. از ژاوی پرسیده بودند مربیگری هم‌تیمی‌های سابق چطور است و او به شدت استقبال کرده بود، بازی بوسکتس این را تأیید کرد و البته پیکه در دفاع مستحکم بود. او ملتزم است تیم را به موفقیت برساند و به احترام قوانین جدید ژاوی برنامه‌های رسانه‌ای خود را لغو کرده و روی بازی‌اش متمرکز است.

شروع دوباره
در هفته‌های گذشته وقتی فیلیپ کوتینیو به بازی می‌آمد، هواداران هو می‌کردند و سوت می‌کشیدند اما در نیمه دوم که جای گاوی را گرفت، هیچ واکنش منفی نبود. با توجه به اینکه پولی برای خرج کردن ندارند، ژاوی نمی‌تواند هیچ بازیکنی را نادیده بگیرد حتی امثال کوتینیو و ساموئل اومتیتی. او همچنین به عثمان دمبله همیشه مصدوم هم اعتماد دارد و گفته او می‌تواند بهترین بال جهان شود. ژاوی می‌خواهد خریدهای ناکام بارسا را احیا کند و به کوتینیو فرصت داد. پیکی رویگ که توسط کومان کنار گذاشته شده بود، در 15 دقیقه آخر فرصت بازی پیدا کرد هرچند هنوز به فرم خوبش برنگشته.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.