سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱

الهلال - پوهانگ استیلرز،کدام تیم به چهارمین قهرمانی آسیا می‌رسد؟

جدال تاریخ‌ساز در ریاض

جدال تاریخ‌ساز در ریاض
رسول مجیدی
رسول مجیدی خبرنگار

در فوتبال آسیا فقط ۲ تیم هستند که صاحب سه عنوان در مهم‌ترین رقابت‌های باشگاهی قاره‌اند؛ الهلال عربستان و پوهانگ استیلرز کره‌جنوبی. اما امشب این گزاره دستخوش تغییر می‌شود چون یکی از ۲ تیم یاد شده صاحب چهارمین عنوان قهرمانی خود خواهد شد. امشب و از ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه به وقت تهران، فینال لیگ قهرمانان آسیا در ریاض عربستان برگزار خواهد شد و الهلال و پوهانگ استیلرز به مصاف هم می‌روند. دو قدرت سنتی رقابت‌های باشگاهی قاره کهن که به دنبال تاریخ‌سازی هستند.

به گزارش ایران ورزشی؛ در فوتبال آسیا فقط ۲ تیم هستند که صاحب سه عنوان در مهم‌ترین رقابت‌های باشگاهی قاره‌اند؛ الهلال عربستان و پوهانگ استیلرز کره‌جنوبی. اما امشب این گزاره دستخوش تغییر می‌شود چون یکی از ۲ تیم یاد شده صاحب چهارمین عنوان قهرمانی خود خواهد شد.
امشب و از ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه به وقت تهران، فینال لیگ قهرمانان آسیا در ریاض عربستان برگزار خواهد شد و الهلال و پوهانگ استیلرز به مصاف هم می‌روند. دو قدرت سنتی رقابت‌های باشگاهی قاره کهن که به دنبال تاریخ‌سازی هستند.
نماینده عربستان تا پیش از این دوره از مسابقات ۷ بار به فینال -لیگ قهرمانان و پیش‌تر جام ‌باشگاه‌های آسیا- رسیده. آنها در سال‌های ۱۹۹۱، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۹ جام قهرمانی را بالای سر بردند. پوهانگ اما تنها ۳ بار فینالیست بوده و جالب اینکه هر سه باری که به فینال راه یافته به عنوان فاتح از زمین خارج شده: ۱۹۹۷، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۹.
هر دو تیم در دور گروهی به عنوان تیم دوم به مرحله حذفی رسیدند. الهلال یک باخت بد جلوی استقلال تاجیکستان داشت و در دوشنبه ۴-۱ به این تیم باخت. در آخر این تیم تاجیکی بود که صدرنشین گروه شد و الهلالی‌ها به لطف پیروزی در بازی آخر مقابل الاهلی امارات جواز حضور در دور یک هشتم نهایی را یافتند. جایی که استقلال ایران را با ۲ گل از پیش‌رو برداشتند. رقیب یک‌چهارم نهایی آنها هم باز یک تیم ایرانی بود؛ پرسپولیس که در یک بازی پر اشتباه با ۳ گل مغلوب آبی‌های ریاض شد. الهلال در نیمه‌نهایی دربی ریاض را پیش‌رو داشت و در یک بازی زیبا ۲-۱ النصر را برد تا به دیدار فینال برسد.
در آن سو پوهانگ هم که در گروه بسیار آسانی قرار داشت و رقبایی از مالزی و تایلند را در گروه خود می‌دید نتوانست از سد ناگویای ژاپن بگذرد و با ۵ امتیاز کمتر نسبت به این تیم به عنوان تیم دوم راهی مرحله یک‌هشتم نهایی شد. جایی که ابتدا با یک گل اوزاکای ژاپن را برداشت و بعد انتقام شکست دور گروهی را از ناگویا گرفت و در بازی یک‌چهارم نهایی ۳-صفر این تیم را شکست داد. پوهانگ هم درست مثل الهلال در بازی نیمه‌نهایی باید به مصاف رقیبی هموطن می‌رفت. بازی آنها با اولسان هیوندای اوج هیجان بود. نتیجه ۱-۱ شد و بعد پوهانگی‌ها در ضیافت پنالتی‌ها موفق شدند جواز حضور در فینال را به دست بیاورند.
روی کاغذ نماینده عربستان دست بالا را برای قهرمانی دارد. بازی فینال در ورزشگاه خانگی‌شان برگزار می‌شود و مجوز بلیت فروشی کل ورزشگاه را هم در دست دارند. ۶۰ هزار بلیت تنها در ۵ دقیقه فروش رفت و به نظر شب سختی در انتظار نماینده کره‌جنوبی باشد.
به غیر از این دو مصدوم مهم الهلال هم برای این بازی بهبود پیدا کرده‌اند؛ یاسر الشهرانی که در پست دفاع چپ بازی می‌کند و جانگ هیون سو که در پست دفاع مرکزی به میدان می‌رود.
الهلال ۱۷ بازی پشت سر هم است که هیچ شکستی نداشته و در لیگ این فصل عربستان هرگز باختی نداشته. آنها در حال حاضر در رده چهارم هستند اما باتوجه به ۳ بازی معوقه‌شان و اینکه فقط ۵ امتیاز تا صدر فاصله دارند باید آنها را این فصل هم مدعی اول قهرمانی در عربستان دانست.
در آن سو پوهانگ اصلاً در رقابت‌های داخلی وضعیت خوبی ندارد. هیچ شانسی برای قهرمانی این تیم وجود ندارد. آنها به طرز عجیبی در ۹ بازی گذشته‌شان متحمل ۷ شکست شده‌اند. بدتر اینکه لی سونگ‌ مو مهاجم گلزن‌شان را هم به دلیل گذراندن خدمت سربازی در اختیار نخواهند داشت!
با این همه تیم کره‌ای دلخوش به آخرین خاطره‌اش از فینال لیگ قهرمانان آسیاست. جایی که در سال ۲۰۰۹ باید رو به روی دیگر غول عربستانی یعنی الاتحاد قرار می‌گرفت و در نهایت به مقام قهرمانی رسید. این بازی را شبکه ورزش از ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه به صورت زنده پخش می‌کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.