شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

وحید طالب لو: در آمریکا، استقلالی تر شدم/ تیم مجیدی سه گلر خوب دارد

وحید طالب لو: در آمریکا، استقلالی تر شدم/ تیم مجیدی سه گلر خوب دارد

وحید طالب لو که اکنون مشغول مربیگری در تیم های پایه آمریکاست، درباره این روزهای استقلال گفتگویی جالب انجام داده است.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از خبر ورزشی، مصاحبه وحید طالب لو را می خوانید:

حضور علیرضا رضایی در چارچوب دروازه استقلال مقابل نساجی، طرفداران این تیم و اغلب آنهایی که با شرایط ظهور شما در فوتبال باشگاهی ایران آشنایی داشتند را به یاد زمانی انداخت که ۱۸ سال پیش امیر قلعه‌نویی چنین فرصتی را در اختیارتان قرار داد. آن زمان در حضور برومند و قاسمی و این بار در حضور مظاهری و حسینی. نظرتان در این باره و البته شرایط این روزهای تیم استقلال چیست؟ راستی مسابقات استقلال را دنبال می کنید؟

اول باید بگویم که به رغم دوری از ایران، هرچه از دوران حضورم در استقلال بیشتر می گذرد ظاهراً طرفداری ام از این تیم تقویت می شود. وقتی استقلال بازی دارد به ساعت شهری که من در آن زندگی می کنم حدود ۶ یا ۷ صبح از خواب بیدار میشوم و با دقت مسابقات استقلال را دنبال می کنم. بنابراین خیلی خوب از شرایط این تیم و اتفاقات مربوط به آن خبر دارم.
با این وجود از حضور علیرضا رضایی درون دروازه استقلال تعجب نکردید؟

واقعیت این است که من هم مثل بقیه از این موضوع تعجب کردم و اصلا نمی‌دانم که چرا چنین تصمیمی گرفته شد. البته قطعاً نمی دانم چه اتفاقاتی در این زمینه باعث شده که تصمیم کادرفنی این گونه باشد. اما هر چه بوده باید به آن احترام گذاشت. نکته مهم این است با بازی که رضایی در دیدار مقابل نساجی انجام داد مشخص شد استقلال ۳ دروازه بان خوب دارد.
رضایی را چطور دیدید؟

رضایی هنوز کار دارد. او در ابتدای راه طولانی است که تازه شروع شده. در واقع هرچقدر تا امروز زحمت کشیده تا به اینجا برسد باید بداند برای ادامه این مسیر باید تلاشش را بیشتر کند و چند برابر قبل زحمت بکشد. هرچه تا به اینجا تلاش کرده مثل مقدمه کتابی بوده که از اینجا به بعد پیش رویش است. درباره شکل بازی رضایی باید بگویم او تا حدی در جریان بازی هیجان داشت اما سعی می‌کرد با زبان بدنش یا همان بادی لنگوئیج بگوید که آرامش دارد و می خواست این را به کادر فنی، هواداران داخل استادیوم و بیننده تلویزیونی القا کند که من هیجانی ندارم. این خیلی خوب است ولی امیدوارم در صورت تداوم حضورش درون دروازه استقلال بتواند این انرژی را روی تمرکز بیشترش معطوف کند. درکل مشخص بود که آقا بهزاد (غلامپور) با رضایی خوب کار کرده است. رضایی هم فیزیک مناسبی دارد و هم برای بازی اول چند موقعیت خوب را از حریف گرفت. امیدوارم این رقابت سالم بین سه دروازه بان استقلال تداوم داشته باشد.
فکر می کنید چرا مجیدی چنین تصمیمی گرفته؟

هر دلیلی داشته کار سختی بوده. چون با وجود دو دروازه‌بان بزرگ چنین تصمیمی دشوار است. به هرحال شاید فرهاد مجیدی حسینی را به خاطر اشتباهی که در بازی مقابل فجر داشت بازی نداده است. جایی که پای سیّد سُر خورد. ممکن است در آن هوای بارانی و زمین لغزان این اتفاق برای هر دروازه‌بانی رخ بدهد. نباید فراموش کنیم که همین حسینی در خیلی از مسابقات استقلال را نجات داده است. از طرفی رشید مظاهری هم سال گذشته خیلی خوب کار کرد و این رقابت قطعاً برای کادرفنی جذاب است. بخش بعدی به روحیه و شرایط یک بازیکن برمی‌گردد که حتماً یکی از این‌ها باعث شده تا فرهاد مجیدی رضایی را در این دیدار به میدان بفرستد.
اوضاع و احوال استقلال در پایان هفته پنجم را چطور تحلیل می‌کنید؟ حتما می‌دانید که استقلال این فصل با ۱۱ بازیکن تازه وارد و 6 بازیکن خروجی لیگ را شروع کرد. با این همه تغییرات، استقلال خوب بازی می کند؟

تغییرات برای تیمی مثل استقلال همیشه باعث می شود تا هماهنگی کمی دیرتر ایجاد شود. اما در واقع باید گفت مهمترین یا بهترین یارگیری استقلال تغییر مدیرعاملی بود. مدیر عاملی به استقلال آمد که همه او را قبول دارند. رزومه قوی دارد و تا همین چند وقت پیش نیز کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال بود. همیشه در این سالها همه ما می گفتیم استقلال مدیری می خواهد که تنش ها را کم کند در حالی که مدیران قبلی نه‌تنها تنش را از بین نمی بردند بلکه آن را بیشتر می کردند اما الان آقای آجورلو آمده و در مهمترین اقداماتش کمپ ناصر حجازی و زمین تمرین استقلال را سر و سامان بخشیده. اینها یعنی کار مدیریتی و گرنه پول همیشه در این باشگاه آمده و از جای دیگر خارج شده. اگر قرار بر پول خرج کردن است باشگاه حسابدار دارد ولی اینکه چطور پول هزینه شود خیلی مهم است. شنیدم که پیشکسوتان استقلال به تازگی دور هم جمع شده بودند. این ایجاد اتحاد قطعاً یکی از مهمترین کارهاست. دومین اتفاق مهم در استقلال این فصل عدم تغییر در کادر فنی و ثبات در نیمکت بود. به هرحال مجیدی در سه سال گذشته به صورت موقتی روی نیمکت می نشست اما همین که این بار خودش استارت کار را زد خیلی خوب بود. درباره بازیکنان هم باید بگویم استقلال نفرات خوبی را از دست داد ولی در عوض نفرات خوبی را هم گرفت. در واقع یک ترکیب با تجربه و جوان همیشه برای یک تیم فوتبالی ترکیب ایده آل تر است.
چطور؟

جوانان انگیزه دارند که خودی نشان بدهند و یاد بگیرند، با تجربه ها هزم که تکلیفشان روشن است. دو بازیکن خارجی هم جذب استقلال شدند که با رزومه خوبی آمدند ولی به هر حال هنوز اوایل حضورشان در استقلال است و البته نمایش بدی هم نداشتند، ولی قطعاً با گذشت زمان روز به روز بهتر هم می شوند.
استقلال در دو بازی اخیر ۴ امتیاز از دست. این مشکلی برای تیم ایجاد نمی کند؟

بله و چه وقت بدی! واقعا حیف شد که این چهار امتیاز در دو بازی قبل از دست رفت آن هم در روزهایی که بقیه نتیجه نگرفتند. اوایل لیگ امتیازات خیلی حیاتی و مهم هستند و در پایان مسابقات ارزش آنها مشخص می شود. کادر فنی استقلال باید تفکر قهرمانی را بین نفرات تیم جا بیندازد.
منظورتان از تفکر حرفه ای چیست؟

به یاد دارم زمانی که در استقلال بودم هر زمان قرار بود در تورنمنتی شرکت کنیم حالا چه لیگ برتر بود، چه جام حذفی و یا حتی یک تورنمنت  چهارجانبه دوستانه ما فقط می‌رفتیم که اول شویم. برای نباختن وارد تورنمنت نمی‌شدیم. شاید هم می رفتیم و می باختیم ولی تفکرمان "نباختن" نبود بلکه برای اولی وارد می شدیم. کادر فنی استقلال باید این موضوع را برای جوانان تیم جا بیاندازند تا در نهایت کارنامه قابل قبولی از خودشان برجای بگذارند. مربیان استقلال باید تفکر حرفه‌ای را برای جوان‌ترها شرح بدهند. باید از نظر اخلاقی مراقبشان باشند تا رفتار حرفه‌ای با هوادار، رفتار حرفه‌ای با داور و رفتار حرفه‌ای با بازیکنان حریف را یاد بگیرند. اینها ذاتی نیستند بلکه باید به آنها آموخت.

بازی با گل گهر سیرجان و تیم امیر قلعه نویی را چطور پیش بینی می کنید؟

همواره بازی مقابل تیم هایی که امیر قلعه‌نویی سرمربی آن است سخت بوده و هست. گل گهر سال گذشته تازه به لیگ برتر آمده بود و هنوز آن شخصیت که تلاش می کرد تا به لیگ دسته پایین‌تر نیافتد را با خودش همراه داشت. تنها در اواخر فصل شخصیت برنده بودن و لیگ حرفه‌ای را متوجه شده بودند. اما حالا مشخص است که تفکرات امیر قلعه‌نویی کاملا در این تیم وارد شده و توانسته بازیکنان گل گهر را به شکل دیگری به لیگ برتر بیست و یکم بیاورد. حالا آن ها نه تنها به نیفتادن فکر نمی‌کنند بلکه دنبال کسب رتبه و مقام در خور توجهی هستند. گرچه این تیم در سه بازی اخیر مساوی کرده ولی فکر می کنم گل گهر تیمی نیست که به سادگی به کسی امتیاز می‌دهد. آن هم استقلال. البته استقلال هم خیلی خوب بازی می کند.
ولی مجیدی از بازی آخر تیمش رضایت نداشت؟

شاید فرهادمجیدی به لحاظ نتیجه‌ ای این حرف را زده باشد. من هم شنیدم که گفت از بازی تیم راضی نبودم. اتفاقاً بازی استقلال و نساجی فوق‌العاده جذاب بود و تا لحظه آخر شما احساس می کردید که هر لحظه ممکن است گلی بین دو تیم رد و بدل شود. به نظرم بازی خوبی بود ولی به لحاظ نتیجه چیزی نبود که مجیدی انتظارش را داشت. طبیعی است چون هنوز بازیکنان استقلال شناخت لازم را از هم ندارند اما رفته رفته این آگاهی و شناخت بیشتر می شود و مطمئن هستم مقابل گل گهر یک بازی زیبا را از این تیم شاهد خواهیم بود.
اوضاع تیم ملی پس از برد مقابل سوریه را چطور می بینید؟ خبر دارید که همچنان عده ای معتقدند این تیم ملی به واسطه بازیکنان که شاگرد کی روش بودند نتیجه می‌گیرد و همان گروه، اسکوچیچ را در حد تیم ملی ایران نمی‌دانند؟

من خیلی وارد این قضایا نمی شوم. کی‌روش یا اسکوچیچ فرقی ندارد، ما طرفدار تیم ملی هستیم و هر کسی در رأس باشد برای ما قابل احترام است. فعلاً که از نظر نتیجه گیری تیم ملی خوب کار کرده است. از طرفی اسکوچیچ در تیم ملی تنها نیست. وحید هاشمیان هم او را همراهی می‌کند که تمام مدارج مربیگری را در آلمان سپری کرده و خودش از ملی پوشان با سابقه ایران است. کنار او کریم باقری هم حضور دارد که قطعاً می‌تواند کمک حال اسکوچیچ باشد. شنیدم این اواخر اصغر قربانعلی ‎پور هم به عنوان بدنساز به مجموعه اضافه شده که مشخص می کند کادر فعلی، کادر بدی نیست. ولی باید دید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و برای جام جهانی چه تصمیماتی در نظر گرفته خواهد شد و این خیلی مهم است. در رابطه با صعود به جام جهانی، من هم فکر می‌کنم ما ۹۹ درصد راه را رفته ایم و انشاالله با یک برد دیگر صعودمان قطعی می‎شود. فارغ از همه این مسائل شخصاً خوشحالم در این روزهایی که خبر خوب در کشورمان کم است لااقل تیم ملی هرازگاهی دل مردم را شاد می‎کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.