سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

محمد رئیسی و معرفی سبک نا آشنا سوپرساباکی

محمد رئیسی و معرفی سبک نا آشنا سوپرساباکی

از آقای محمد رئیسی زاده ی ۲۵ شهریور ۱۳۷۱ در تهران با فعالیت های ورزشی در رشته های کونگ فو و کاراته شاخه سوپرساباکی کای کان دو  با مدال طلای کشوری 1386، نقره کشوری کاتای انفرادی 1387 ، نقره شاخه استایل لوکیک جوانان ۱۳۹۳ و مدال طلا کشوری سال های ۱۳۹۴و 1396 ، مقام دوم اوراسیا در رشته بادی کنتاک 2016 و قهرمانی آسیایی استایل هنرهای چوب ۲۰۱۸ و نقره سمی کنتاک بین المللی و جهانی لوکیک 2019 که اورا با بازیگری در  فیلم تئاترهای" آینه های روبرو "و" مجلس ضربت زدن"  و سریال "روزگارجوانی" می شناسیم دعوت کردیم تا ما را با سبک کمتر شناخته شده سوپر ساباکی آشنا فرمایند.

قهرمانی محمد رییسی در سوپرساباکی

- سلام آقای رییسی ، ممنون که دعوت ما را جهت معرفی سبکتان یعنی سوپرساباکی پذیرفتید، برای سوال اول لطفا بفرمایید که بنیانگذار سبک سوپر ساباکی چه کسی بوده است؟  آیا واقعیت دارد که ایشان ایرانی هستند؟

بله، کانچو روح پرور بنیانگذار سبک سوپر ساباکی هستند، که ورزش رزمی را در سال 1347 آغاز نموده و در سال 1354 در رشته کیوکوشین کای کاراته فعالیت خود را ادامه دادند. ایشان مربیگری را از سال 1355 در راستای پرورش جوانان و هنرجویان شروع نمودند و در رشته رزمی نامی شناخته شده برای قهرمانان و اهالی ورزش می باشند ، چرا که شاگردان ایشان در این سال های متمادی مدالهای رنگارنگی در میادین داخلی و بین المللی کسب کرده اند.

- در حال حاضر ایشان چه مسئولیتی دارند؟

آقای روح پرور سال ها رییس هیئت کاراته شهر ری و عضو کمیته فنی فدراسیون کاراته بوده و در حال حاضر عضو کمیته فنی و سرمربی تیم ملی فدراسیون ورزشهای رزمی ایران می باشند.

- از کارنامه و موفقیت هایشان بفرمایید؟

ارتقاء درجه فنی و اخذ کمربند ، شرکت در استاژ فنی و کلاس مربیگری بین المللی در کشور هلند در سال 1987 ، حضور و کسب مقام سومی در مسابقات کیوکوشین (ژاپن - 1992)، حضور درباشگاههای مرکزی کیوکوشین و آشی هارا ژاپن به مدت 2 سال متوالی و اخذ نمایندگی سبک آشی هارا کاراته، کسب مقام نایب قهرمانی در مسابقات بین المللی کی وان (یوکوهاما ژاپن - 1993) در کارنامه ایشان دیده می شود .

- برگردیم به سبک سوپر ساباکی، در چه سالی پایه ریزی شد، چه سالی به رسمیت شناخته شد؟

سبک سوپر ساباکی  در سال 1380 پایه ریزی شد و درسال 1384 رسمیت این سبک توسط فدراسیون ورزشهای رزمی به ثبت رسید و اعلام گردید.

 

عکس در مورد سبک کاراته سوپرساباکی و ورزشکاران و محمد رئیسی

- روش های مبارزاتی سوپر ساباکی چگونه هستند؟

سبک سوپر ساباکی دارای سه روش مبارزاتی می باشد: سمی کنتاکت ، بادی کنتاکت و لایت کنتاکت

دفاع شخصی پیشرفته سوپر ساباکی و روش نوین علمی کاربردی مبارزات آزاد و رینگی بصورت سمی کنتاکت و فول کنتاکت در این سبک ارائه می گردد . این سبک از نظر فنی برای مقابله با هرگونه تهاجم راهکاری ارائه می دهد و به ساده ترین شکل طراحی گردیده که هر فرد با هر میزان قدرت فیزیکی قادر به دفاع از خود می باشد.

- ویژگی های منحصر به فرد سبک سوپرساباکی را چه چیزی می دانید؟

اجرای حرکات ساباکی (جابجایی ) در مبارزات بصورت کاربردی و در زوایای مختلف می باشد. ساباکی با بهره گیری از تفکر و سرعت - قدرت می باشد و در ساباکی زمان تعیین کننده می باشد و سرعت عمل فرد اجرا کننده تکنیک در کنار کیفیت انجام کار حائز اهمیت است.

 

- با اینکه می دانیم که دستاوردهای بسیاری وجود داشته، لطفا در حدی که به یاد دارید، چند مورد از افتخارات هموطنان گرامی ما در این سبک را بازگو کنید؟

فعالیتهای ورزشی کانچو اکبر روح پرور پس از ابداع روشهای نوین درقالب ورزش رزمی سوپر ساباکی با پرورش ورزشکاران با اصول و متد جدید ادامه یافت . عناوینی که تیم های سبک سوپر ساباکی در مسابقات جهانی و بین المللی تاکنون کسب نمودند شامل مقام سومی مسابقات دانمارک، نایب قهرمانی کاپ آزاد مسکو، مقام اول مسابقات ابوظبی، مقام سوم پیشکسوتان تورنمنت دانمارک، مقام اول مسابقات بین المللی مراکش، مقام اول مسابقات کاپ آزاد ترکیه، مقام سوم مسابقات کاپ آزاد مجارستان، مقام سوم مسابقات بین المللی ایتالیا و ... می باشد.

- آقای رییسی!  شما  از چه زمانی مشغول به این سبک شده اید؟

من ازسال۸۲ نزد استاد نادرمعصومی و ازسال ۸۶ نزد اکبرروح پرور ورزش رزمی رو شروع کردم.

- سوپرساباکی  با چه مشکلات و چالش هایی روبه رو می باشد؟

دربعضی کشورها ازجمله ایران دررابطه با فدراسیون های ورزشی و تعدد و حتی گاهی اوقات شباهت های آنها بایکدیگر برای هر کدام فدراسیون جدا تشکیل نمی شود و عموما کمیته و یا سبک باقی می مانند که این بعضا باعث میشود که استعدادهای فراوانی بدون اطلاع ازاین موضوعات مثل نبود تبلیغات خوب و ناشناخته ماندن محاسن آن سبک مسابقات خارج از المپیک و جهانی حرفه ای تر و کمبود امکانات سرکوب بشن و این اساسی ترین علت بی میل بودن جوانان به پیوستن به این ورزش هاست.

- چه راهکار و چشم اندازی  برای آینده پیشبینی می کنید؟

خب خوشبختانه فضای مجازی به طبع بهتر ازقبل توانسته این نوع ورزش ها و سبک ها را به عموم مردم نشان دهد و این بستر بحمدالله فراهم شده تا حتی به مقدارکم زیبایی های این سبک زیبای ورزشی کمی شناسانده تر بشود. فضای مجازی مخصوصا برنامه ای همچون اینستاگرام الان خیلی از ورزش ها را شناسایی کرده و نمایش داده است و مردم به وسیله این فضا با ورزش ها و سبک های مختلف آشنا می شوند و می ‌تواند کمک شایانی به بیشتر و بهتر شناخته شدن این رشته همچنین سایر رشته ها کند.

- برای آشنایی بیشتر با این سبک از چه طریق می توانیم پیگیر اخبار آن باشیم؟

جهت آشنایی بیشتر با سبک سوپرساباکی می توانید برگه اینستاگرام من به نشانی https://www.instagram.com/Mohamad_raesi7 و وبلاگ محمد رییسی  http://mohammadraesi.blogfa.com  مراجعه فرمایید.

مسابقات انتخابی تیم ملی کاراته سوپرساباکی محمد رییسی

- با سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، آرزوی پیروزی و سربلندی در عرصه ورزش و بازیگری برای شما آرزو داریم.

-

انجام تحقیق و مصاحبه توسط پروژه سرا اوج دانش

کپی
نظرات
نظرات | 1 نظر
پیروز
1400/9/2 - 17:39
سربلند و پیروز باشند
rateup 1
 ratedown 0

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.