پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

سیگارت را زمین بگذار!

سیگارت را زمین بگذار!
احسان محمدی
احسان محمدی خبرنگار

عوامل برنامه «فوتبال برتر» از دیروز در حال سرزنش شدن هستند. انتشار تصویر چند جوان هوادار استقلال در حال سیگار کشیدن روی سکوهای ورزشگاه آزادی موجی از انتقادها را برانگیخت. اینکه با آبروی افراد بازی شده و چه بسا آن جوان/نوجوان دزدانه سیگاری دود کرده و نباید این تصویر او را در تیراژ میلیونی منتشر می‌کردند. بخشی از این نقدها البته ریشه در علاقه به عادل فردوسی‌پور و برنامه نود دارد.

به گزارش ایران وررزشی؛ عوامل برنامه «فوتبال برتر» از دیروز در حال سرزنش شدن هستند. انتشار تصویر چند جوان هوادار استقلال در حال سیگار کشیدن روی سکوهای ورزشگاه آزادی موجی از انتقادها را برانگیخت. اینکه با آبروی افراد بازی شده و چه بسا آن جوان/نوجوان دزدانه سیگاری دود کرده و نباید این تصویر او را در تیراژ میلیونی منتشر می‌کردند. بخشی از این نقدها البته ریشه در علاقه به عادل فردوسی‌پور و برنامه نود دارد. اینکه هوادارانی بر این باورند که محمدحسین میثاقی برنامه و صندلی او را غصب کرده و ... چه بسا اگر همین تصاویر در برنامه نود به نمایش در می‌آمد این همه واکنش‌های منفی برنمی‌انگیخت.
من هم در زمره کسانی قرار دارم که مخالف انتشار این ویدئو از تلویزیون بودم. همیشه خطاپوشی‌هایی از این دست را ترجیح می‌دهم. می‌شد چهره‌ها را مخدوش کرد و به نقد این رفتار نشست. البته که آگاهم استادیوم حریم خصوصی نیست و وقتی شما در جایی قرار گرفته‌اید که ده‌ها دوربین تلویزیونی و هزاران موبایل و صدها عکاس وجود دارد نباید گله‌مند شوید که عکس و ویدئوی سیگار دود کردن‌تان منتشر شده است. با این همه خوشحالم که افکار عمومی تا این اندازه نسبت به حفظ آبروی افراد واکنش نشان می‌دهد و امیدوارم روزی برسد که در همه ابعاد تا این اندازه حرمت نگه‌داریم نه فقط وقتی که دعوایمان «فوتبال برتر»- « نود » و «عادل-میثاقی» است.
جهان بدون دود رویای شیرینی است. منع و ملامت‌ها برای مصرف دخانیات در ورزشگاه‌ها هم ستودنی است اما مثل بسیاری از اقدامات دیگر به جای برخورد سلبی و شلاقی لازم است گام به گام پیش برویم. هواداران مصرف سیگار اعتقاد دارند که این یک انتخاب است و اکثریت حق ندارد آنها را از لذت دود کردن سیگار محروم کنند. برای همین گاهی کمپین‌هایی راه می‌اندازند که ضمن درک حساسیت دیگران باید این انتخاب آنها به رسمیت شناخته شود و فضایی اختصاصی داشته باشند تا سیگار دود کنند.
تصور اینکه پلیس بتواند در ورودی‌ها «همه» سیگارها را کشف کند رویاپردازانه است. همیشه رندانی پیدا می‌شوند که از این گذرگاه‌ها بگریزند. همانطور که توزیع هزاران کیلو مواد مخدر در شهرها نشان می‌دهد قاچاقچیان توانسته‌اند از مرزها «جنس» را عبور دهند. از طرف دیگر «پلیس ورزشگاه» و همیاران هوادار قادر نیستند با ذره‌بین هزاران نفر را روی سکوها رصد کنند که یواشکی سیگار می‎‌کشند. برای همین شاید یکی از این اقدامات اختصاص اتاق سیگار باشد. چیزی شبیه آن‌چه که در فرودگاه‌ها ساخته‌اند.
اینکه اهل دخانیات مجبور شوند برای سیگار کشیدن به آن اتاق بروند و همین اجبار در ترک صندلی و شاید از دست دادن چند دقیقه بازی باعث شود مصرف را کمتر کنند و بعد دست بکشند و ... این ایده در ورزشگاه‌هایی که هنوز بسیاری از آنها با مشکل اتاق تست دوپینگ، پزشکی، کنفرانس مطبوعاتی و ... روبه‌رو هستند البته که چالش‌های خاص خودش را دارد اما راه‌حلی بهتر از زوم کردن روی چهره جوان‌ها و افشای آنهاست!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.