چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

مؤثر و سرسخت و جنگنده

«شجاع» هنوز به حقش نرسیده

«شجاع» هنوز به حقش نرسیده

وصال روحانی/ حسین کلانی، شجاع خلیل‌زاده را یک پرسپولیسی اصیل و مردی دانسته است که از هر جهت برای تیمش مفید واقع شده و بنا‌بر این سزاوار تحسین است و او البته تنها سرخپوش سابق نیست که این مدافع وسط سرسخت را به سبب تلاش‌های همه‌جانبه‌اش ستوده است.
با این اوصاف جای تعجب دارد که چرا پرسپولیسی‌ها در بستن قراردادی بهتر با «شجاع» که حق مطلب را درباره وی ادا کند، کوتاهی داشته و حتی پس‌ از بالا گرفتن اعتراضات این بازیکن به این امر باز هم دست روی دست گذاشته و کار مؤثری را در این باب انجام نداده‌اند. مبلغ قرارداد فعلی خلیل‌زاده با سرخ‌ها او را به رده‌ای پایین‌تر از پانزدهم در جمع نفرات تیم تنزل داده و این در حالی شکل گرفته که پس از انتقال سه سال پیش وی از سپاهان به پرسپولیس او شاید یکی از هفت، هشت بازیکن مفید و برتر این تیم بوده باشد. شاید این خرده را همچنان به وی بگیرند که چرا این همه دعوایی است و با پیچیدن به پر و پای این و آن، تولید بحران می‌کند اما شکی نیست که خلیل‌زاده با حضور مؤثرش در مانورهای دفاعی و ستیزه‌های فیزیکی بر عیار خط دفاع قرمز‌ها افزوده است. خطی که طی چهار پنج سال اخیر، عنوان برترین خط دفاعی فصل را کسب کرده و کمترین گل خورده را داشته است.
 
نیاز به «او» بیش از هر زمانی است
«شجاع» البته در زمینه‌های «ملی» نیز لطف لازم را ندیده است و در شرایطی توسط کارلوس کی‌روش و سپس جانشین کوتاه‌مدت وی مارک ویلموتس نادیده گرفته شد که شاید از برخی دعوت شدگان در فهرست‌های متعدد 9 سال گذشته این دو مربی (که 8 سال آن کی‌روشی بود و باقی‌اش ویلموتسی) سطح بالاتری داشته باشد. شجاع که نهایت کارآیی‌اش در پست مدافع وسط یارکوب است، در وقت نیاز دفاع راست و چپ هم بازی کرده و معمولاً کم نیاورده است و با این اوصاف بدیهی است که توقع داشته باشد که اگر رقمی بیشتر از سایرین نمی‌گیرد کمتر از آنها را هم دریافت نکند و اگر هم کمتر می‌گیرد، فاصله در حدی نباشد که اینک هست. این در حالی است که یحیی گل‌محمدی سرمربی سرخ‌ها که نظر چندان مساعدی به سیدجلال حسینی ندارد، در صورت ابقا در این تیم و رفتن یا بازنشستگی سیدجلال به هر نفر و نیروی ممکن و حاضر در تیم محتاج‌ است تا ترکیب‌های دفاعی‌ را بچیند که بهترین آرایش ممکن باشد. آرایش‌هایی که باید پرسپولیس را هم از معبر دو جام داخلی عبور بدهد و هم از جام باشگاه‌های آسیا که سرخ‌ها حتی اگر در دوره معوقه و فعلی آن حذف بشوند، به لطف قهرمانی مجدد‌شان در لیگ برتر از حالا شرکت کننده قطعی دوره بعدی آن به‌شمار می‌آیند.
 
اسباب و وسیله گلزنی
خلیل‌زاده چه در روزهای پرشماری که دفاع وسط پرسپولیس را کنار سیدجلال شکل داده و چه در روزهایی که زوج حسین کنعانی‌زادگان بوده، پرتلاش و دونده ظاهر شده و در اکثر درگیری‌های فیزیکی که رویدادی اجتناب‌ناپذیر در رشته‌هایی مثل فوتبال است، دست پیش را داشته است. «شجاع» در بازیخوانی و تشخیص محل فرود ضربات حریفان نیز ماهرانه عمل کرده و سرعت انتقال و جاگیری‌اش درون محوطه جریمه خودی اسباب رضایت و حتی مباهات سرخ‌ها بوده است و در نهایت هر بار که خلیل‌زاده برای سرزنی و تبدیل کردن سانترها از جناحین به گل‌هایی حساس، به روی دروازه رقبا رفته اگر هم به مقصود نرسیده باشد، شجاعت و برخوردهای فیزیکی و مؤثرش حریف را آزرده و خسته کرده و این خستگی پس از گذشت دقایقی بیشتر از مسابقه در نهایت اسباب تسخیر دروازه رقبا و پیروزی پرسپولیس حتی در روزهای سخت و در مقابله با حریفان قوی بوده است.
 
بهترین توصیف
خلیل‌زاده بی‌عیب نیست و برخی حساسیت‌ها و جنگ‌های عصبی با این و آن داوران را روی او حساس کرده و همین مسأله و احتیاط حاصل از آن سبب شده «شجاع» گاهی چیزی نباشد که از او انتظار می‌رود و درصد موفقیتش در بعضی مسابقات کمتر از سایر موارد باشد اما او تحت هر شرایطی همان مدافع محکم و خوش روحیه و آماده برای نبرد است که هیچ چیز کم نمی‌گذارد و به قول فوتبالی‌ها اگر لازم باشد سرش را هم مقابل توپ می‌گذارد و در عصری که همه‌چیز به مادی‌گرایی منحصر شده و قهر و آشتی‌های برخاسته از آن بر ورزش حکم می‌راند، فداکاری‌های «خلیل‌زاده»‌ای یادآور از ‌جان گذشتگی‌های علی انصاریان است و این بهترین توصیفی است که می‌توان از یک مدافع عالی که البته هنوز به حقش نرسیده است، ارائه کرد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.