شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰

بی‌علاقگی سیاسیون برای ورود به انتخابات کمیته؟!

سکـوت در سئـول

سکـوت در سئـول
آزاده پیراکوه
آزاده پیراکوه خبرنگار

دوره چهارساله مدیریت کمیته ملی المپیک 30 دی ماه به پایان می‌رسد و این زمان کوتاه، تا سی ام دی ماه به معنای شروع برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری مجمع انتخاباتی است.

ایران ورزشی -  دوره چهارساله مدیریت کمیته ملی المپیک 30 دی ماه به پایان می‌رسد و این زمان کوتاه، تا سی ام دی ماه به معنای شروع برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری مجمع انتخاباتی است. پیش از این و در دوره‌های قبلی که بحث انتخابات کمیته ملی المپیک مطرح بود، در فاصله چند ماه مانده به مجمع، حرف و حدیث‌ها شروع می‌شد و کاندیداها به شکل‌های مختلف علاقه خود را نشان می‌دادند اما اتفاق عجیب و متفاوتی که افتاده، این است که در این دوره، همه چیز مبهم است و با وجود اینکه کمتر از دو ماه به انتخابات مانده، نمی‌توان خیلی شفاف صحبت کرد.
چند ماه از شروع کار دولت جدید می‌گذرد و از آنجایی که معمولاً دولت‌ها به انتخابات کمیته ملی المپیک، علاقه نشان داده‌اند و در بیشتر موارد، مردانی از دولت مسیر کمیته را پیش گرفته‌‎اند، ابهام‌های بیشتری مطرح است با این محور که بالاخره چه کسانی کاندیداهای اصلی می‌شوند و آیا از سوی دولت، کاندیدایی وارد انتخابات می‌شود؟
البته شرایط انتخابات کمیته با دیگر بخش‌های ورزش متفاوت است و طبق اساسنامه فقط کسانی می‌توانند برای ریاست و سایر پست‌های هیأت رئیسه کاندیدا شوند که عضو مجمع باشند. در مورد هیأت اجرایی هم که تکلیف روشن است و رؤسای فدراسیون‌ها رقابت می‌کنند تا اعضای این بخش انتخاب شوند.
عضویت در مجمع هم خیلی پیچیدگی ندارد. افراد به واسطه پست‌شان دعوت می‌شوند و اگر یک رئیس فدراسیون بخواهد، می‌تواند فردی را از هیأت رئیسه به‌عنوان عضو مجمع به جای خودش معرفی کند که با این حساب رؤسای فدراسیون‌ها نمی‌توانند از بیرون فردی را به جای خود به مجمع بفرستند. با این حساب فقط یک راه برای ورود افرادی که رئیس فدراسیون، عضو هیأت رئیسه یا نماینده یکی از بخش‌ها مثل ورزشکاران و ... نیستند، وجود دارد. اینکه به‌عنوان کارشناس خبره معرفی شوند. البته قرار گرفتن در جمع پنج نفره کارشناسان خبره هم شرایط خاصی دارد. یعنی فردی باید معرفی شود که در ورزش شناخته شده باشد و کارنامه قابل دفاعی در حوزه رشته‌های المپیکی داشته باشد اما از آنجایی که در دوره قبل فردی با مشخصات رضا صالحی امیری، به‌عنوان کارشناس خبره معرفی شد، می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که اگر توصیه‌ای شود، می‌توان از این طریق راه را برای ورود افرادی خارج از ورزش باز کرد که البته کار ساده‌ای نیست.
طبق زمانبندی که می‌توان برای انتخابات کمیته ملی المپیک در نظر گرفت، حداکثر دو هفته آینده و در نشست بعدی هیأت اجرایی باید اعضای مجمع کمیته مشخص شوند و دعوتنامه‌ها برای حضور در انتخابات ارسال شود که در همین راستا کارشناسان خبره هم معرفی می‌شوند. پس اگر قرار به تلاش برای ورود فردی از جمع سیاسیون به ورزش است، باید حداکثر ظرف چند روز آینده، به هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک این موضوع گفته شود؛ اتفاقی که تا حالا نیفتاده و برخی مدیران حاضر در این بخش می‌گویند، بعید است که چنین چیزی رقم بخورد.
حمید سجادی هم به‌عنوان وزیر ورزش، هیچ واکنشی به مجمع پیش روی کمیته ملی المپیک نداشته و حتی مدیران نزدیک به او در وزارت ورزش هم می‌گویند، هیچ اظهارنظری درباره انتخابات کمیته نداشته است. حالا مشخص نیست که آیا بعد از معرفی اعضای مجمع؛ او به تکاپو می‌افتد یا خیر و یا در دو هفته پیش رو، توصیه‌ای برای ورود فرد خاصی به مجمع دارد یا اینکه شرایط به همین منوال دنبال می‌شود؟ به هر حال سکوت فعلی که در ساختمان سئول وجود دارد، چیزی است که در دوره‌های قبلی انتخابات کمیته دیده نشده است.
چیزی که از شرایط فعلی می‌توان فهمید این است که وزیر ورزش تاکنون ورودی به انتخابات نداشته است و با این شرایط احتمال کاندیداتوری رضا صالحی امیری، پررنگ‌تر از قبل می‌شود. بخصوص اینکه در جمع برخی از مدیران کمیته و رؤسای فدراسیون‌ها اینطور شنیده می‌شود که خطر تعلیق برای ورزش ایران وجود دارد و صالحی امیری توانایی به تأخیر انداختن این تهدید را دارد.
موضوع دیگری که در آستانه انجام مقدمات برگزاری مجمع کمیته می‌توان در نظر گرفت، علاقه‌مندی برخی از مدیران ورزش برای حضور در این رقابت است؛ مثل مجید شایسته و مهدی علی‌نژاد که البته حضور هر دو، منوط به کاندیدا نشدن یا انصراف صالحی امیری در روزهای منتهی به مجمع است؛ اتفاقی که بعید است بیفتد؛ ضمن اینکه هر دو در حال حاضر عضو مجمع نیستند اما برای ورود راه دارند. علی‌نژاد می‌تواند به‌عنوان عضو هیأت رئیسه فدراسیون ووشو در مجمع حاضر شود و شایسته هم می‌تواند به‌عنوان کارشناس خبره از سوی هیأت اجرایی معرفی شود که این مسأله زمانی اتفاق می‌افتد که صالحی امیری قصد ورود نداشته باشد!
چیزی که می‌توان با اطمینان درباره‌اش صحبت کرد، این است که سیاسیون تا اینجای کار علاقه‌ای برای ورود به انتخابات کمیته نشان نداده‌اند و همین موضوع صالحی امیری را برای ورود به انتخابات مطمئن‌تر کرده است و این را می‌توان از اظهارنظرهای اخیر رئیس کمیته ملی المپیک فهمید. البته در فاصله کمتر از دو هفته دیگر و بعد از معرفی فهرست مجمع کمیته از سوی هیأت اجرایی، با دید بهتری می‌توان حال و هوای انتخابات کمیته ملی المپیک را پیش‌بینی کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.