شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰

به برکناری‌ام از تیم جوانان هیچ اعتراضی نکردم

حمید باوفا: نتایج نروژ، حال کشتی را خوب کرد

حمید باوفا: نتایج نروژ، حال کشتی را خوب کرد
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

تیم ملی کشتی فرنگی با هدایت حمید باوفا موفقیت بسیار خوبی را در سال‌های اخیر کسب کرد. قهرمانی جهان در رده‌سنی جوانان اتفاق کمی نبود اما با این‌حال توسط حمید باوفا و شاگردانش رخ داد.

به گزارش ایران ورزشی؛  تیم ملی کشتی فرنگی با هدایت حمید باوفا موفقیت بسیار خوبی را در سال‌های اخیر کسب کرد. قهرمانی جهان در رده‌سنی جوانان اتفاق کمی نبود اما با این‌حال توسط حمید باوفا و شاگردانش رخ داد. بعد از این دو اتفاق مهم به دلیل تغییرات مدیریتی در فدراسیون کشتی، حمید باوفا کنار رفت و حالا بعد از دو سال او به کادرفنی تیم ملی جوانان برگشته و قرار است در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان این تیم را هدایت کند. کاری بسیار سخت و دشوار که باید دید آیا باز هم او می‌تواند به تیم ملی کشتی فرنگی جوانان کمک کند یا نه؟ تیمی که به دلیل درگیر شدن با کرونا و لغو مسابقات و همچنین تعطیلی باشگاه‌ها با مشکل پشتوانه روبه‌رو شده و در این دو سال اخیر به شدت ضعیف شده اما با این‌ حال حمید باوفا برای کار کردن در این تیم امید زیادی دارد: «تیم پنجم دنیا رو تحویل می‌گیرم اما برای رسیدن به رده نخست تمام تلاش خود را می‌کنم.»

بازگشت به تیم ملی کشتی فرنگی جوانان بعد از 2 سال؛ به نظر تصمیم سختی بوده!
نه خیلی هم سخت نبود. به هر حال نیتم کمک به کشتی است و جایگاه خیلی مهم نیست. بلکه مهم تلاش برای رسیدن به موفقیت است و اینکه تجربیاتم و هر آنچه بلدم را در اختیار جوانان کشتی‌فرنگی قرار بدهم. چند باری از سوی حمید سوریان پیشنهاد شد و در نهایت هم دیداری با آقای دبیر و سوریان که از دوستان خوبم است داشتم و در نهایت قرار شد دوباره به تیم ملی جوانان برگردم.
ولی دو سال پیش تیم را قهرمان دنیا کردی اما برکنار شدی و حالا دوباره برای همان پست انتخاب شدی. ظاهراً رفت و برگشت بی‌فایده‌ای شده... 
خدا را شاهد می‌گیرم که از رفتن هرگز ناراحت نشدم و هرگز هم مصاحبه نکردم و حرفی درباره مشکل به وجود آمده نزدم. گفتم شاید مدیر وقت تیم‌های ملی احساس کرده که با رفتن من به تیم جوانان به موفقیت بیشتری می‌رسد و همین هم برای من کافی است. هدفم از حضور در کشتی رساندن تیم جوانان به طراز طلای جهانی است و حالا که برگشتم، تلاش می‌کنم این کار به خوبی انجام شود. البته در 20 سال گذشته معمولاً تیم‌های نوجوانان و جوانان خوبی را داشتیم که در بعضی از مواقع این تیم‌های خوب نتوانستند در بزرگسالان هم تشکیل شوند اما در برخی از مواقع هم درخشش از نوجوانان شروع شده و تا جوانان و بزرگسالان هم ادامه پیدا کرده.
ولی به هر حال این حس در هر فردی که توانسته دو موفقیت بزرگ جهانی را به دست بیاورد، به وجود می‌آید که حقم این بود در تیم بمانم.
مهم اثرگذاری در تیم است. یعنی من مربی در هر تایمی و در هر جایی که هستم باید به کشتی فرنگی کمک کنم. گاهی اوقات این کمک کردن با رفتن است و گاهی اوقات هم با ماندن و ساختن یک تیم رقم می‌خورد. وقتی که بودم با تمام وجود تلاش کردم و در سال‌های 2017، 2018 و 2019 مدال‌های طلای بسیار خوبی را گرفتیم که الان باید دید آنها کجا هستند؟ هادی ساروی، امین کاویانی نژاد، علیرضا نجاتی و امین میرزازاده، همه در این مدت در تیم ملی بودند و حالا در جهانی بزرگسالان می‌درخشند. از مصاحبه‌های من هم مشخص است که هیچ ناراحتی از تصمیم دو سال پیش فدراسیون نداشتم چون حتی یک کلمه هم حرف نزدم.
حالا این بار به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شدی و به نظر کمی توقعات با گذشته که به‌عنوان سرمربی همین تیم انتخاب شده بودی، فرق کرده. سری قبل برای نخستین بار سرمربی شدی بدون کارنامه ولی حالا با عنوان سرمربی که دوبار تیمش قهرمان جهان شده، برگشتی...
بله این مسائل هست ولی واقعیت اینکه من الان تیم پنجم دنیا را تحویل گرفته‌ام. ضمن اینکه به دلیل شرایطی که کرونا به وجود آورد پشتوانه خوبی هم وجود ندارد. با این‌حال برای ساختن یک تیم خوب آماده هستیم. همانطور که تیم نونهالان و نوجوانان پشتوانه جوانان می‌شوند، کشتی‌گیران رده جوانان هم پشتوانه بزرگسالان هستند و ما باید تلاش کنیم که تیم خوبی را برای بزرگسالان بسازیم. هر چند که در رده نونهالان و نوجوانان کار مهم‌تر است؛ چرا که کشتی‌گیران در اختیار سرمربی هستند و سرمربی می‌تواند خیلی خوب آنها را آماده کند.
الان برنامه مشخصی را برای تیم جوانان دارید؟
خب هنوز به آن شکل برنامه‌ریزی نکردم و سعی می‌کنم که در این هفته در دیداری با آقای سوریان و آقای دبیر این برنامه‌ها را ارائه بدهم. تمام سعی و تلاشم این است که بتوانم تیم را برای مسابقات جهانی به بهترین شرایط برسانم. الان هم برای من مهم نفرات دوم و سوم تیم جوانان است. نفراتی که به جهانی اعزام شدند را همه می‌شناسند ولی در اردوی تیم ملی نفراتی بودند که به‌عنوان نفرات دوم و سوم در کنار تیم بودند و حالا قرار است که آینده تیم را بسازند.
نفرات دوم و سوم که معمولاً دیده نمی‌شوند و با توجه به کاهش علاقه‌مندی به کشتی این ماجرا به ضرر کشتی است.
این نفرات برای من خیلی مهم هستند. البته باید به این نکته اشاره کنم که با نتایجی که کشتی در نروژ کسب کرد روح تازه‌ای به کشتی دمیده شد. حال کشتی با این نتایج خوب شد و باید این حال خوب را حفظ و برای ارتقای آن تلاش کرد. وقتی حال کشتی خوب است، حال مردم هم خوب می‌شود. مدل طلای حسن یزدانی و محمدرضا گرایی در نروژ به شدت دیده شد و غرور ملی را افزایش داد و این افزایش غرور ملی به کشتی کمک می‌کند و من مطمئن هستم که باز هم سالن‌های کشتی پر می‌شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.