سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

بازی با چهار دفاع از هر نظر بهتر است

منافی: پرسپولیس باید مسجد سلیمان را شکست دهد و با برد وارد دربی شود

منافی: پرسپولیس باید مسجد سلیمان را شکست دهد و با برد وارد دربی شود
ناصرقراگزلو
ناصرقراگزلو خبرنگار

جواد منافی بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی از تغییر شرایط پرسپولیس بعد از پیروزی مقابل صنعت نفت آبادان صحبت می‌کند‌. پیشکسوت پرسپولیس برد و حضور تماشاگران بعد از چیزی نزدیک به دو سال را نقطه عطف بازی می‌داند‌. در رابطه با تأثیر شرایط روحی برد بعد از چند تساوی دقایقی با پیشکسوت پرسپولیس به گفت و گو پرداختیم‌.

به گزارش ایران ورزشی؛ جواد منافی بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی از تغییر شرایط پرسپولیس بعد از پیروزی مقابل صنعت نفت آبادان صحبت می‌کند‌. پیشکسوت پرسپولیس برد و حضور تماشاگران بعد از چیزی نزدیک به دو سال را نقطه عطف بازی می‌داند‌. در رابطه با تأثیر شرایط روحی برد بعد از چند تساوی دقایقی با پیشکسوت پرسپولیس به گفت و گو پرداختیم‌.

حضور تماشاگر پرسپولیس بعد از مدت‌ها چه تأثیری روی عملکرد پرسپولیس داشت؟
من فکر می‌کنم حضور هواداران پرسپولیس بعد از چیزی نزدیک به دو سال انگیزه بازیکنان را صد برابر ساخته بود، به شکلی که آنها با شور و هیجانی که تماشاگران به تیم محبوب‌شان می‌دادند نسبت به بازی‌های قبلی‌شان واقعاً بهتر بازی کردند، هر چند هنوز انتظارات از مدافع عنوان قهرمانی به شکل صددرصد برآورده نشده است.
چه مواردی از خواسته‌های‌تان برآورده نشد؟
منظورم این بود که پرسپولیس باید برای تیم‌هایی که بازی را از جلو می‌بندند و پرس می‌کنند طرح و برنامه‌های تاکتیکی متنوعی داشته باشد. مهدی عبدی گلی زیبا را به ثمر رساند اما با اشتباه کادر داوری یک گل صددرصد سالم عبدی قبول نشد و یک پنالتی هم روی ترابی نادیده گرفته شد و معلوم نبود اگر گل میلاد سرلک نبود چه شرایطی برای امتیاز گرفتن بازیکنان پیش می‌آمد. متأسفانه نقطه تاریک بازی باز هم استفاده نکردن از VAR و بی‌استفاده بودن این تکنولوژی بود که در همه کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود تا حقی از تیمی در داوری ضایع نشود. دقیقاً همان بلایی که نزدیک بود به خاطر اشتباه داوری و VAR سر پرسپولیس بیاید اما این مسأله با گل زیبای میلاد سر لک بی‌اثر ماند وگرنه مشخص نبود چه کسی می‌خواست تاوان اشتباه داور و نبودن VAR را بدهد . برای من جای سؤال بود که چطور کمک داور و داور کنار، گل به آن واضحی را ندیدند.
رقابت امتیازی برای رسیدن به صدر خیلی جدی و فشرده شده، پرسپولیس قادر است به صدر برگردد؟
با حضور تماشاگردان و بازی‌های آینده پرسپولیس که در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد پرسپولیس بهترین فرصت برای رسیدن به صدر جدول را دارد. پرسپولیس با حضور هوادارانش و پیروزی‌ای که مقابل صنعت نفت آبادان کسب کرد به لحاظ روحی بازگشت. اتفاق خوبی که می‌تواند در بازی‌های بعدی سرخ‌پوشان با توجه به میزبانی پرسپولیس ادامه داشته باشد.
منظورتان این است که پرسپولیس بیشتر مشکل روحی داشت؟
من فکر می‌کنم نداشتن تمرکز و آرامش لازم موجب شده بود که بازیکنان پرسپولیس به شکل خوبی همدیگر را در زمین پیدا نکنند. نکته‌ای که در بازی مقابل صنعت آبادان کمتر در پرسپولیس دیده شد. هر چه که بود برد مقابل صنعت نفت، پرسپولیس را به جدول باز گرداند.
چرا ترابی هنوز نتوانسته خودش را پیدا کند؟
ترابی هنوز نتوانسته خودش را پیدا کند و به لحاظ روحی روانی مشکل دارد چون در تیم ملی بازی نکرده و از او استفاده لازم نشده است. بازیکنی که هر بار در اوج بوده موفق شده برای پرسپولیس در نقش بازیکنی گره‌گشا ظاهر شود. قطعاً صحبت با ترابی از سوی کادر فنی می‌تواند این بازیکن را به شرایط ایده‌آل برساند و موجب شود با تمرکز بیشتر بازی کرده و به شکل عصبی در بازی‌های تیمش ظاهر نشود.
فکر نمی‌کنید چیدمان پرسپولیس در خط میانی و خط حمله هنوز ایده‌آل نیست؟
پرسپولیس مقابل صنعت نفت با دو هافبک دفاعی به نام‌های سرلک و احسان پهلوان بازی کرد که بعد از مصدومیت پهلوان، کامیابی‌نیا جایگزینش شد. در این رابطه به نظر می‌رسد حضور دو هافبک دفاعی در خط میانی در بازی خانگی ضرورتی نداشت، هر چند که اگر کمال به شرایط خوب خودش برسد قادر است بخشی از مشکلات خط میانی پرسپولیس را حل کند. در رابطه با چیدمان خط حمله هم به نظرم حضور عبدی در تمامی بازی‌های پرسپولیس لازم است چون هر بار که عبدی در کنار آل‌کثیر بازی کرده شرایط بهتری برای خط حمله پرسپولیس و شانس‌های گلزنی بیشتر ایجاد شده است.
دیدار پرسپولیس مقابل نفت مسجد‌سلیمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بازی‌های قبل از دربی همیشه حساسیت خاص خودش را دارد و بازیکنان سرخابی طوری بازی می‌کنند که کارت نگیرند اما پرسپولیس باید بازی‌های خانگی‌اش را ببرد و سعی کند با برد و شرایط خوب وارد دربی شود و به گونه‌ای راه خودش را برای رسیدن به صدر هموار سازد.
اما همچنان نداشتن هافبک میانی و نداشتن پلی‌میکر حلقه مفقوده پرسپولیس است. بازیکنان تاجیکستانی پرسپولیس می‌توانند این ایراد پرسپولیس را برطرف سازند؟
کادر فنی برای اینکه ضعف تیم در خط میانی را برطرف کند از همه بازیکنانش مانند امیری، ترابی، سرلک و پهلوان استفاده می‌کرده و همه داشته‌هایش را رو کرده است. بازیکنان تاجیکستانی هم بازیکنان توانایی در خط میانی و خط دفاع هستند که می‌توانند در فاز هجومی برای پرسپولیس مفید واقع شوند.
در بین روش‌هایی که کادر فنی برای پرسپولیس استفاده کرده کدام سیستم را برای پرسپولیس بهتر می‌دانید؟
بازی با روش چهار دفاعه از هر نظر بهتر است چون چندین سال پرسپولیس با این روش بازی کرده است و به شکل خوبی می‌تواند در این روش بازی کند، این در حالی است که بازی با روش سه دفاعه نیاز به تمرین بیشتر و ابزاری دارد که به نظر پرسپولیس در این روش شرایط خیلی خوبی ندارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.