سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

علی خطیر: استقلال می‌تواند از سازمان لیگ به فیفا شکایت کند

علی خطیر: استقلال می‌تواند از سازمان لیگ به فیفا شکایت کند

علی خطیر معاون سابق باشگاه استقلال درباره اقدامات مصطفی آجورلو، فعالیت های رییس سازمان لیگ، شهاب عزیزی خادم و ... صحبت کرد.

به گزارش ایران ورزشی، علی خطیر در واکنش به کارشکنی‌های فدراسیون فوتبال در مسیر درآمدزایی باشگاه‌های لیگ برتری به ویژه باشگاه استقلال گفت:

امیدوارم سایر باشگاه‌ها نیز به واسطه دفاع از حقانیت خود مثل آجورلو وارد گود شوند تا بتوانیم شاهد رقابت مالی برابر در حوزه فوتبال باشیم. مگر می‌شود که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بر اساس قانونی که خودش آن را مصوب کرده و خودش مجری آن است باشگاه را از دسترسی به حقوق اولیه خود در امر درآمدزایی محروم کند؟
خطیر ادامه داد:

هیچ کجای دنیا جز فوتبال ایران چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و مطمئن هستم علی‌رغم مطالبه‌گری مدیرعامل استقلال در این حوزه، مسئولان فدراسیون فوتبال نه تنها در برابر این مطالبه‌گری کوتاه نمی‌آیند بلکه تا صد سال دیگر هم نخواهند پذیرفت که باید حق و حقوق باشگاه را پرداخت کنند.

حرف آجورلو به نفع تمام باشگاه‌های فوتبال است

معاون ورزشی سابق باشگاه لیگ برتری گفت:

در برهه کنونی آجورلو تنهاست و به جز هواداران استقلال کسی برای حمایت او به میدان نیامده، در حالی که حرف آجورلو به نفع تمام باشگاه‌های فوتبال ایران است. البته طبیعی است باشگاه‌های صنعتی وارد این معرکه نشوند، چون آن‌ها به پشتوانه پول‌های صنعتی که در اختیار دارند نیازی به این درآمد ندارند و از بیت‌المال ارتزاق می‌کنند، اما اگر مدیری در فوتبال ایران قدری بر اساس منطق مدیریتی حرکت کند، بدون شک پا به پای آجورلو برای دفاع از حقوق باشگاه استقلال قدم برمی دارد.
علی خطیر در ادامه با انتقاد از مدیریت فدراسیون فوتبال عنوان کرد:

متاسفانه همه مردم ایران از جمله خود من فریب خوردیم. من بابت معرفی عزیزی خادم به جامعه فوتبال و حمایتی که از او کردم از همه مردم ایران و اهالی فوتبال عذرخواهی کنم که برای پیروزی این آقا تلاش کردم. شهامت این کار را دارم و بابت این اتفاق تلخ رسما از همه عذرخواهی می‌کنم!
چرا رئیس سازمان لیگ غیرقانونی فعالیت می‌کند؟

معاون سابق دبیرکل فدراسیون فوتبال با انتقاد از شعارهایی که هرگز در فدراسیون عزیزی خادم عملی نشد گفت:

مگر قرار نبود اسپانسر هزار میلیاردی وارد فوتبال شود و فوتبال ایران بی نیاز شود، پس کجاست آن اسپانسر؟ چرا هر روز ما دست به دامن این و آن هستیم و از رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور، وزیر و وکیل خواهش و التماس می‌کنیم که به ما پول بدهند؟ مگر عزیزی خادم ادعا نکرد مشکلات فوتبال را با نسخه اقتصادی خود برطرف می‌کند؛ پس چه شد آن همه وعده؟ متأسفانه او خودش را به دروغ به عنوان مدیر اقتصادی معرفی کرد در حالی که هیچ تخصصی در این حوزه نداشته و ندارد. البته یقین دارم این حرف‌ها باعث احضار من به کمیته اخلاق خواهد شد و آن‌ها دست از سر من بر نمی‌دارند، اما بدون شک این آقایان باید پاسخگوی رفتار غیرمسئولانه خود در قبال فوتبال و اهالی فوتبال باشند.
خطیر در ادامه افزود:

با این سبک و سیاق که نمی‌توانیم فوتبال را مدیریت کنیم؛ مگر همه چیز با خوبان عالم اداره می‌شود؟ مردم نیاز به شفافیت دارند، مردم نیاز به تحقق وعده‌ها دارند، مردم و هواداران فوتبال می‌خواهند برابر آنچه عزیزی خادم شعارش را داد عمل کند. چرا امروز کسی به حق و حقوق باشگاه‌ها توجهی نمی‌کند؟ چرا بعد از گذشت این همه مدت از حضور هیئت رئیسه جدید فدراسیون فوتبال، تکلیف سرپرست‌ها روشن نمی‌شود؟ مگر عزیزی خادم ادعا نکرد من رفتار غیرقانونی انجام نمی‌دهم، پس الان در حال حاضر چرا متولی برگزاری مسابقات فوتبال باشگاهی و رئیس سازمان لیگ به صورت غیرقانونی در حال فعالیت است؟
تا چه زمانی باید شاهد حضور افراد غیرقانونی در رأس فدراسیون فوتبال باشیم؟

علی خطیر در بخش دیگری از سخنان خود گفت:

چرا یک نفر از اعضای مجمع از رئیس فدراسیون فوتبال سوال نمی‌کند که تا چه زمانی باید شاهد حضور افراد غیرقانونی در راس کمیته‌ها، دپارتمان‌ها و سازمان‌ها باشیم؟ بهاروند در جریان برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال رد صلاحیت شد، اما در اوج ناباوری به عنوان سرپرست سازمان لیگ منصوب شد. طبق قانون سرپرست فقط سه ماه می‌تواند در رأس کار باشد و در اساسنامه به صراحت به این مساله اشاره شده، اما می‌بینیم هیچ خبری نمی‌شود و صدا از کسی در نمی‌آید؟ مگر می‌توان این فضا را واقعی دانست؟ درباره خداداد افشاریان هم همین است. درباره ارکان قضایی فدراسیون فوتبال نیز همین روال شکل می‌گیرد و جای تعجب دارد چرا و به چه علت اعضای مجمع فدراسیون فوتبال هیچ واکنشی به این شرایط ندارند، در حالی که می‌بینیم در برابر مطالبه گری درست یک باشگاه همین دوستان قد علم می‌کنند و نمی‌گذارند روال قانونی و طبیعی پیش برود.
معاون سابق دبیرکل فدراسیون فوتبال در واکنش به اتفاقاتی که منجر به جلوگیری از حضور یامگا و ژستد در جریان بازی هفته ششم استقلال برابر گل‌گهر رقم خورد، نیز گفت:

من در این ارتباط به صراحت اعلام کردم که سازمان لیگ به عنوان متولی برگزاری مسابقات به هیچ عنوان حق چنین کاری را نداشته است، شما دقت کنید، ما در قانون چیزی به عنوان مجوز مشروط نداریم. شما یا کارت بازی برای یک بازیکن صادر نمی‌کنید یا اگر صادر کردید تنها مرجعی که حق ایجاد محدودیت برای وی در حوزه فوتبال را دارد ارکان قضایی فوتبال هستند. اصلا نه بهاروند و نه سایر زیر مجموعه او برابر قانون دارای چنین قدرتی نیستند که بتوانند جلوی بازی یک بازیکن را بگیرند. باشگاه استقلال می‌تواند بابت این رفتار غیرمسئولانه از مجموعه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال به واسطه خسارتی که به آن‌ها زده شده است شکایت کنند و چنانچه این اتفاق به نتیجه نرسید می‌تواند از طریق نهادهای بین‌المللی در حوزه فوتبال این شکایت را پیگیری کنند، چون به هر طریق فدراسیون فوتبال و زیر مجموعه این فدراسیون به استقلال ضرر و زیان وارد کرده است.
دستگاه‌های نظارتی درباره اتفاقات امروز فدراسیون فوتبال سکوت نخواهند کرد

علی خطیر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه قانون مصوب از سوی فدراسیون فوتبال بابت ورود بازیکنان خارجی یک قانون خوب است گفت:

من خودم یکی از طراحان و نویسندگان پیش نویس این قانون بودم، اما باید به این اشاره کنم که این آئین نامه و قوانین به بدترین شکل ممکن از سوی سازمان لیگ در حال اجرا است و گرنه ما می‌توانیم با اجرای صحیح و اصولی و منطبق بر مفاد قانونی به بهترین نحو ممکن آن را به اجرا در بیاوریم، اما متاسفانه دوستان مثل همیشه بدون مشورت این کار را به اجرا در آورند و حالا به یکی از پر چالش‌ترین اتفاقات ممکن تبدیل شده است.
خطیر در پایان سخنان خود توضیح داد:

شاید مسئولان فدراسیون فوتبال امروز تصور کنند نیاز نیست به هیچ کسی و هیچ فردی بابت عملکرد خود توضیحی ارائه کنند، اما این تکروی‌ها سرنوشت خوشایندی در پی نخواهد داشت. مطمئنا دستگاه‌های نظارتی، سازمان‌ها و نهادهای ناظر بر دستگاه‌های اجرایی در خصوص اتفاقات امروز سکوت نخواهند کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.