سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

گمنام‌ها برتر از ستاره‌ها

کیفیت فدای قانـــون

کیفیت فدای قانـــون
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: در بازی بزرگ هفته ششم لیگ، حواشی به‌قدری بر متن چربیدند که گویی نتیجه این رویارویی نه درون مستطیل سبز و بی‌جان ورزشگاه شهید سلیمانی، بلکه در اطراف آن رخ‌ داده، جایی که مسئولان سازمان لیگ، بر اساس تبصره‌هایی نه‌چندان شفاف و مدون از مجموعه قوانینی که تنها در کشور ما حتی به تصویب آن فکر می‌شود، مجوز بازی دو مهاجم استقلال را که از کارنامه‌دارترین خارجی‌های فوتبال باشگاهی ما محسوب می‌شوند، موقت خوانده و باطل ‌نمودند؛ تا کوین یامگا و رودی ژستد با سابقه حضور در سری آ ایتالیا و لیگ جزیره انگلستان، با اشک به سمت جایگاه ویژه ورزشگاه هدایت ‌شوند.

نکته جالب و البته حیرت‌آور در تقابل استقلال و گل‌گهر اما رفتار دوگانه سازمان لیگ در مورد دو خارجی آبی‌پوش و بازیکن خارجی سیرجانی‌هاست؛ بازیکنی که کادر فنی گل‌گهر وی را «مهاجم جوان تیم‌ملی المپیک گابن» می‌خواندند؛ ولی سایت‌های معتبر فوتبالی تنها «گابنی» بودن این شخص را تأیید می‌کنند. اریک بابوئه بانیاما بوکوم، گمنام‌ترین بازیکن خارجی چند فصل اخیر فوتبال ایران است که با حضور در اردوی تدارکاتی گل‌گهر در ترکیه و درخشش در بازی دوستانه برای آلانیا اسپور، نظر مثبت امیر قلعه‌نویی را جلب‌ کرد و تا با برچسب «مهاجم و بال هجومی ۲۲ساله» قرارداد بلندمدتی با تیم کرمانی ببندد.

ابهام بزرگ در مورد این مهاجم اما تا زمان شعله‌ور شدن تنش‌ها و حواشی بیرون زمین بازی استقلال و گل‌گهر در رسانه‌های کشور پررنگ نشد. پایگاه‌های داده معتبر فوتبال جهان نظیر transfermarkt و footballcritic، اریک بوکوم را به‌عنوان یک هافبک-مدافع که در آستانه ۲۶ سالگی قرار دارد، می‌شناسند. به عبارتی دیگر، او نمی‌تواند مهاجم تیم‌ملی المپیک گابن باشد و اطلاعات وی با آنچه گل‌گهری‌ها در مورد وی ادعا می‌کنند، همخوانی ندارد. این تناقض با قانون جدید سازمان لیگ مشکل‌ساز می‌شود؛ قانونی که برای جلوگیری از ورود بازیکنان بی‌کیفیت و بی‌کارنامه از ورای مرزها به ایران، جذب فوتبالیست‌های اهل کشورهای آفریقایی نظیر گابن را منوط به سابقه ۴ بازی ملی در رده بزرگسالان می‌کند.

با وجود این‌که گل‌گهر نامه‌ای از فدراسیون فوتبال گابن تهیه ‌کرده که گواه می‌دهد اریک بوکوم در سال گذشته در چهار بازی ملی دوستانه برای گابن به میدان رفته اما پایگاه‌های داده‌ فوتبالی که طبیعتاً ترکیب تمام بازی‌های تیمی که پیر امریک اوبامیانگ مهاجم هدف آن است را پوشش می‌دهند، در هیچ‌یک از بازی‌های ملی نام اریک را در ترکیب پلنگ‌های آفریقا نیاورده‌اند؛ اتفاقی که حتی صحت نامه منتشر شده را زیر سؤال می‌برد.

آنچه در مورد حواشی زشت چهارشنبه عصر در سیرجان جای افسوس دارد، این است که در شرایطی که وضعیت اقتصادی اسفبار کشور، خود محدودیتی برای جذب خارجی‌های باکیفیت توسط باشگاه‌های ایرانی است، قوانینی که اسماً برای کنترل کیفیت خارجی‌های لیگ وضع شده‌اند، به گونه‌ای اجرا می‌شوند که برای آقای گل فرانسوی لیگ و مهاجمی که سابقه گلزنی به منچستریونایتد دغدغه‌آفرین می‌شوند؛ ولی مانعی برای حضور یک فوتبالیست گابنی گمنام ایجاد نمی‌کنند. در این برهه، حتی گروهی از هواداران استقلال معتقد شده‌اند که آینده کاری یامگا و ژستد در ایران، قربانی دعوای استقلال و سازمان لیگ بر سر تبلیغات محیطی شده ‌است.

تاکنون بر کسی آشکار نیست که یامگا و ژستد چگونه طبق قانون مورد رأفت سازمان لیگ واقع شده‌اند و بر طبق چه قانون دیگری این رأفت از آنان سلب‌ شد؛ تنها چیزی که می‌توان بر آن اذعان داشت این است که وقتی کیفیت فدای قانون می‌شود و خود قانون قربانی بی‌کیفیتی، هم تصویب قانون و هم اجرای آن باید مورد بازنگری قرار گیرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.