سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

صحت نامه داوران به رئیس‌جمهوری تأیید شد

بنیادی‌فر: داوران در شهرهای مختلف بودند، چطور امضا می‌گرفتیم؟

بنیادی‌فر: داوران در شهرهای مختلف بودند، چطور امضا می‌گرفتیم؟
مهدیه دریابیگی
مهدیه دریابیگی خبرنگار

چند روز پیش نامه‌ای تحت عنوان (نامه داوران به رئیس‌جمهوری) منتشر شد که بهانه آن ورود سیستم VAR به فوتبال بود. نامه‌ای که نه امضایی پای آن خورده بود و نه اسم داوری در آن مندرج شده بود!

ایران ورزشی - چند روز پیش نامه‌ای تحت عنوان (نامه داوران به رئیس‌جمهوری) منتشر شد که بهانه آن ورود سیستم VAR به فوتبال بود. نامه‌ای که نه امضایی پای آن خورده بود و نه اسم داوری در آن مندرج شده بود! همین مسأله شک و شبهه‌ای را به وجود آورد که این نامه در اصل کذب بوده و وجاهت قانونی ندارد. همین موقع بود که انگشت اتهام به طرف فدراسیون فوتبال نشانه رفت و اینطور گفته شد که روح داوران از این نامه بدون اسم و امضا و تاریخ هم خبردار نیست و افرادی در فدراسیون تحت عنوان نام داوری خواسته‌اند شویی راه بیندازند و خودی نشان دهند و شاید منافع آنها به این نامه گره خورده است! وقتی این ابهامات پررنگ‌تر شد که دو پیشکسوت داوری یعنی عسگری و خسروی هم وجاهت این نامه را زیر سؤال بردند و به این نکته اشاره کردند که چطور می‌شود پای این نامه نه امضایی باشد و نه نام و نشانی! این همه ابهام در انتشار این نامه پر حرف و حدیث باعث شد تا در این خصوص تحقیق بیشتری بکنیم. در گام اول این جست‌وجو متوجه شدیم که در غیاب علیرضا فغانی که نفر اول لیست بین‌المللی است، موعود بنیادی‌فر که نفر دوم است و فعلاً به لحاظ غیبت فغانی نفر اول محسوب می‌شود به نوع بانی این کار شده تا با رضایت گرفتن از داوران این نامه را برای شخص رئیس‌جمهوری بفرستند. در گام بعدی این جست‌وجو مشخص شد که داوران بین‌المللی و داوران ملی دو دسته شدند و در این میان بین‌المللی‌ها با فرستادن این نامه موافق هستند و داوران دیگر یا نظر خاصی ندارند و یا اینکه ته دل زیاد رغبتی به ارسال این نامه نداشتند. داوران ملی معتقد بودند که اگر قرار بود کاری انجام شود باید امضا جمع می‌کردند اما داوران بین‌المللی معتقد بودند که جمع کردن امضا از تمام داوران به دلیل حضور در شهرهای مختلف مقدور نبود. به همین دلیل برای اینکه علت این کار از سوی داوران مشخص شود به سراغ شخص اولی رفتیم که خودش با ارسال این نامه موافق بوده و در اصل بانی این کار شده است. موعود بنیادی‌فر همان داوری است که پاسخ سؤالات ما را داد. نامه‌ای چند روز پیش از طرف داوران برای رئیس‌جمهوری ارسال شد که نه اسم داوری پای آن خورده بود و نه امضایی داشت. به نظر می‌رسید این نامه جعلی باشد! در این خصوص توضیح می‌دهید؟ بنیادی‌فر در این خصوص می‌گوید: «این نامه صحت داشت و توسط داوران به رئیس‌جمهوری ارسال شد. همه داوران تصمیم گرفتند این کار را انجام دهند و در صحت آن هیچ شکی نیست.»
چطور شد که شما تصمیم گرفتید به شخص رئیس‌جمهور مستقیماً نامه بنویسید. یعنی از وزارت ورزش و یا فدراسیون اینقدر نا امید شده بودید؟ این داور در پاسخ می‌گوید: «اصلاً بحث ناامیدی از وزارت ورزش و یا فدراسیون نبود. فقط می‌خواستیم چون کار بزرگ است از شخص اول مملکت یعنی آقای رئیس‌جمهور بخواهیم در این زمینه به داوران کمک کند.»
جامعه داوری این همه مشکل دارد چطور شد در نامه به این مهمی شما فقط بحث VAR را مطرح کردید، در حالی که داوران چه از نظر حقوقی و چه از لحاظ دیگر با مشکلات زیادی مواجه هستند! بنیادی‌فر در این خصوص اینطور توضیح می‌دهد: «اشتباه نشود ما تمام مشکلات داوری را در این نامه مطرح کردیم اما به نظر می‌رسد بحث VAR بزرگنمایی شد. وگرنه ما بحث حق‌الزحمه داوری که دو سال است پرداخت نشده، نداشتن هدست و حتی البسه را هم مطرح کردیم. تمام مشکلات داوری در این نامه گنجانده شد.»
یکی از بزرگترین مشکلات این نامه که وجاهت قانونی آن را زیر سؤال برد، نداشتن اسم و امضای داوران در پایین نامه بود، حتی اینطور مطرح شد که شاید داوران از اینکه اسم و امضای خود را پای این نامه بزنند ترسیده بودند! بنیادی‌فر در این خصوص اینطور توضیح می‌دهد: «اصلاً بحث ترس نبود. ما کار اشتباهی نکردیم که بخواهیم بترسیم. علت اینکه اسم و امضا پای نامه‌ها نبود به خاطر این است که هفتاد، هشتاد داور داریم که در شهرهای مختلف حضور دارند. چطور می‌توانستیم امضای آنها را بگیریم. اما آنها از ارسال این نامه رضایت داشتند. ما در کمال آرامش فقط حق خود را از این فوتبال خواستیم.»
چرا داوران در بازی‌ها هدست ندارند، در حالی که حدود 10 هدست در اختیار کمیته داوران بود؟ این داور لیگ در پاسخ می‌گوید: «به مرور زمان هدست‌ها خراب شده و چون تحریم هستیم نمی‌توانیم در اختیار شرکت مورد نظر قرار دهیم تا آنها را درست کند.»
به نظرتان در چنین شرایطی برای سیستم VAR هزینه می‌شود؟ یا شخص رئیس‌جمهور پاسخ نامه شما را می‌دهد؟ بنیادی‌فر در پاسخ می‌گوید: «امیدواریم این اتفاق بیفتد. البته باشگاه‌ها باید ورزشگاه‌های خود را مجهز به این سیستم کنند که در لا‌به‌لای هزینه‌های میلیاردی فکر نمی‌کنم این هزینه بالایی باشد. هدف ما از آوردن VAR برقراری عدالت است که باشگاه‌ها نیز از آن سود می‌برند.»
همانطور که پیش از این هم گفته شد داوران بین‌المللی در جریان نامه به رئیس‌جمهوری رضایت بیشتری داشتند و داوران ملی چندان موافق نبودند و یا اینکه ابراز بی‌طرفی می‌کردند. باید دید در نهایت تکلیف این نامه پر حرف و حدیث چه می‌شود؟!


کاظمی: به سلامت کاری مخالفان VAR باید شک کرد
وحید کاظمی یکی از هفت داور بین‌المللی کشورمان است که موافق صددرصد نامه به رئیس‌جمهوری و ورود VAR به داوری است و در این خصوص می‌گوید: «ورود سیستم رادیویی به ایران به نفع لیگ برتر است. باور کنید ما داوران از این سیستم استقبال می‌کنیم. بعضی‌ها گفته بودند داوران نمی‌خواهند این سیستم به ایران بیاید. با این نامه ثابت کردیم ما پیش‌قدم هستیم. اصلاً این را بگویم مخالفان ورود این سیستم به ایران افراد سالمی (از نظر سلامت کاری) نیستند. باور کنید اگر این تکنولوژی به ایران بیاید ما و تمام تیم‌ها راحت می‌شویم و این همه هجمه علیه داوری نخواهد بود. در حال حاضر نه پرچم ویبره، نه هدست و نه سیستم داریم و از این بابت اذیت می‌شویم.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.