سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

آغاز دوران تازه لیگ قهرمانان آسیا

استقلال، بازیکنان خارجی و قانون 1+5

استقلال، بازیکنان خارجی و قانون 1+5
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب خبرنگار

کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً از قانون استفاده از 6 بازیکن خارجی در لیگ قهرمانان آسیا رونمایی کرده است. تصمیمی تازه که به تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا اجازه می‌دهد از 5 بازیکن غیر آسیایی و یک بازیکن آسیایی در ترکیب خود بهره بگیرند. این آئین‌نامه دست تیم‌های متمول را باز می‌گذارد تا هر آنچه لازمه قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا است را با جذب بازیکنان درجه یک خارجی فراهم کنند.

به گزارش ایران ورزشی؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً از قانون استفاده از 6 بازیکن خارجی در لیگ قهرمانان آسیا رونمایی کرده است. تصمیمی تازه که به تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا اجازه می‌دهد از 5 بازیکن غیر آسیایی و یک بازیکن آسیایی در ترکیب خود بهره بگیرند. این آئین‌نامه دست تیم‌های متمول را باز می‌گذارد تا هر آنچه لازمه قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا است را با جذب بازیکنان درجه یک خارجی فراهم کنند.
این قانون نه فقط محصور به تیم‌های متمول عربی بلکه برخی تیم‌های ثروتمند شرق آسیایی را نیز در شرایط بسیار مطلوبی قرار خواهد داد و بی‌شک سطح فوتبال قاره‌کهن را در رده باشگاهی ارتقا می‌دهد و جذابیت بیشتری را در این عرصه به وجود خواهد آورد.
کنفدراسیون فوتبال آسیا اهداف اقتصادی را نیز در تصویب این قانون مد‌ نظر قرار داده و به لحاظ مارکتینگ اجرای این قانون را به سود فوتبال قاره می‌داند. یکی از استدلال‌ها برای اجرای این شیوه جدید افزایش بیننده‌های فوتبال قاره آسیا است و تردیدی وجود ندارد که اگر بازیکنان بزرگی راهی تیم‌های آسیایی شوند، بر حجم بیننده‌های فوتبال باشگاهی در قاره افزوده خواهد شد. در واقع کنفدراسیون فوتبال آسیا با این اقدام به دنبال باز کردن دروازه‌های جدید به روی فوتبال آسیا است تا فارغ از حصارکشی‌های قاره‌ای، فوتبال در این قاره نیز در قاب دید افراد بیشتری در دنیا قرار بگیرد و متعاقباً منابع مالی بیشتری نصیب کنفدراسیون فوتبال آسیا شود.
حضور خارجی‌ها در تیم‌های باشگاهی فوتبال آسیا البته مربوط به زمان حال نیست و از دیرباز این سنت به اجرا گذاشته شده است اما در آن دوران نیز که تیم‌ها ظرفیت محدودی برای استفاده از این قبیل بازیکنان داشتند نیز فوتبال ایران قادر به بهره‌برداری حداکثری از این فرصت نبود و نمی‌توانست با جذب بازیکنان درجه یک دنیای فوتبال، با دیگر باشگاه‌ها که بهترین‌های قاره و حتی برخی چهره‌های مهم دنیای فوتبال را گرد هم می‌آوردند، رقابت کند.
در واقع پیش از آنکه محدودیت برای استفاده از بازیکنان خارجی کمتر شود، تیم‌های داخلی در رقابت ناکام می‌ماندند و حال اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا مجوز خود را ترفیع داده، دشواری‌های فوتبال ایران برای موفقیت در این میدان جذاب دشوارتر هم خواهد شد. هر چند که سرمایه‌های داخلی نیز در صورت حفظ شدن در باشگاه‌ها قابلیت رقابت با تیم‌های متمول را دارند اما بی‌تعارف فقدان بازیکنان بزرگ خارجی در ترکیب تیم‌های ایران همواره سبب شده دست آنها از رسیدن به جام قهرمانی کوتاه بماند.
این قانون درست در روزهایی به تصویب کنفدراسیون فوتبال آسیا رسیده که بحث تضامین بانکی به جهت صدور مجوز استفاده از بازیکنان خارجی در فوتبال ایران داغ شده و باشگاه استقلال نیز وارد یک چالش تازه شده است اما پر واضح است که اگر فوتبال ایران بخصوص تیم‌های بزرگی همچون استقلال که هواداران بی‌شماری دارند و ایضاً سال‌ها است طعم شیرین قهرمانی در آسیا را نچشیده‌اند، نتوانند برای استفاده حداکثری از این ظرفیت موانع را از پیش روی خود بردارند و همچنان در رقابت باشگاهی در سطح قاره ناکام بمانند و چه بسا با قانون جدید در آینده صعود از گروه نیز دشوار‌تر شود.
بسیاری از تیم‌های عربی که اغلب با استقلال همگروه شده‌اند بخشی از بازیکنان خارجی را با خود به لیگ قهرمانان نمی‌آوردند اما اکنون عرصه باز شده تا آنها بازیکنان خارجی بیشتری را با خود همراه کند که این وضعیت برای تیم‌های ایران مخاطره‌آمیز خواهد بود و حیات آنها در قاره را تهدید خواهد کرد.
به همین جهت لازم است مدیران باشگاه استقلال تلاشی دوچندان برای رفع موانع موجود را از خود به خرج دهند و مضاف بر آن منابع مالی مطلوب‌تری را برای جذب بازیکنان خارجی کسب کنند تا از قافله لیگ قهرمانان آسیا عقب نمانند. بدون شک باشگاه‌هایی که نتوانند در این آوردگاه عرض اندام کنند و حتی برای ارائه تضامین بانکی با مشکل مواجه باشند و پشت سر خود انبوهی از بدهکاری‌ها را ببینند در لیگ قهرمانان آسیا نیز محکوم به فنا و نابودی خواهند بود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.