سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

پیشرفت فنی سرخ‌ها مقدور و محسوس است اما...

ابهام‌های ماندگار در مکانیسم پرسپولیس

ابهام‌های ماندگار در مکانیسم پرسپولیس
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

حمید مطهری، دستیار اول یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس جمعه شب در برنامه‌ای تلویزیونی از اندیشه‌های کادر فنی سرخ‌ها برای حل مشکلات فنی آنها سخن گفت اما به طور صریح و مستدل نگفت که این معضلات به طور ریشه‌ای رفع شدنی هستند یا خیر.

به گزارش ایران ورزشی؛ حمید مطهری، دستیار اول یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس جمعه شب در برنامه‌ای تلویزیونی از اندیشه‌های کادر فنی سرخ‌ها برای حل مشکلات فنی آنها سخن گفت اما به طور صریح و مستدل نگفت که این معضلات به طور ریشه‌ای رفع شدنی هستند یا خیر.
مطهری که بسیاری از طرح‌های فنی و پیشنهادات تاکتیکی مورد اجرا در پرسپولیس را به گل‌محمدی ارائه می‌دهد، ضمن قبول این نقیصه که ‌هافبک‌های وسط فعلی این تیم به اندازه کافی خلاق نیستند، گفت کمبود پلی‌میکر در این تیم فقط با استقرار چنین بازیکنی در این منطقه حل و رفع نمی‌شود و می‌توان پلی‌میکرها را در دو سمت میدان هم مستقر کرد.
او نام فرد خاصی را در این ارتباط نیاورد ولی مشخص بود که روی وحید امیری در سمت چپ برای ایجاد گشایش در بازی و انجام وظایف یک پلی‌میکر حساب می‌کند و اگر لازم باشد، مهدی ترابی را که تخصصش در همین منطقه است، به سمت راست خواهد برد تا گره‌های این منطقه را هم باز کند و این کاری بود که چهارشنبه گذشته طی بازی خانگی سرخ‌ها با صنعت نفت در تهران هم انجام شد. طبق این فرضیه، بازیسازی از امثال امید عالیشاه و احسان پهلوان هم (که البته دومی آسیب دیده و دو سه هفته بازی نمی‌کند) برمی‌آید زیرا آنها هم نفراتی خوشفکر و قادر به حمل توپ و کار فنی با آن و ارسال‌های مؤثر در عمق خط دفاعی حریفان هستند.
با این حال این سؤال پاسخ گفته نشد که اگر مربیان تیم سرخپوش به این نتیجه رسیده‌اند که رضا اسدی مرد مناسبی برای بازیسازی از مرکز خط میانی نیست (که کنار گذاشتن او از دیدار برابر صنعت نفت گویای چنین نگرشی بود) چرا راه حل را در رویکرد به جناحین و ارسال‌های صورت گرفته از این مناطق دانسته‌اند و به چه سبب در اندیشه‌ها و روش‌های خود برای پیدا کردن یک یا دو ‌هافبک وسط بازیساز تجدید نظر و این پروسه را به شکلی بهتر اجرا نمی‌کنند.
مطهری حتی نمونه‌ای از تیم‌های اروپایی را آورد که پلی‌میکرهای آنان نیز به ادعای وی در لب خط‌های طولی کنار زمین انجام وظیفه می‌کنند ولی اشاره‌ای به این مسأله نکرد که با وجود اشتباه آشکار داور در محاسبه نکردن گل محرز مهدی عبدی، چرا فرصت‌های گلزنی خلق شده توسط قرمزها طی دیدار با تیم علیرضا منصوریان اینقدر کم بود و آیا این مسأله ارتباط مستقیم با فقدان یک پلی‌میکر در مرکز خط میانی نداشت؟ مطهری به این نکته نیز به طور اساسی اشاره نکرد که اگر زوج تازه تشکیل شده علی نعمتی و فرشاد فرجی برای بخشیدن قوام و قدرت به مرکز خط دفاعی قرمزها کفایت می‌کنند، چرا پرسپولیس در 20 دقیقه پایانی که صنعت نفت برای جبران تک گل خورده‌اش سراپا هجومی شد، بارها لرزید و مدافعانش نتوانستند تیم را جمع کنند و صنعت نفت حداقل سه فرصت صد درصد گلزنی داشت که اولی روی یک کرنر و با ضربه سر مدافع پیش‌تاخته نفت و اشتباه بزرگ لک در خروج از دروازه پیش آمد و دومی هم با عبور یک توپ ارسال شده به سمت 18 قدم خودی از زیر پای لک پایه‌گذاری شد که سرخ‌ها فقط با خوش‌اقبالی محض از خوردن گل نجات یافتند. البته روی فرصت سوم این لک بود که دو اشتباه قبلی خود را جبران کرد و یک «تک به تک» را از مهاجم تیم آبادانی گرفت اما هواداران پرسپولیس روی این فرصت‌ها و خطرات جان به لب شدند.
اینها ابهام‌هایی است که در کار سرخ‌های تهرانی با وجود توضیحات مطهری و البته تلاش‌های شبانه روزی او و گل‌محمدی و همت فراوان بازیکنان تیم همچنان مشاهده می‌شود و این ایده را که می‌توان بازیسازی را از لب خط‌ها انجام داد و از‌ هافبک‌های وسط چیزهای بزرگی را در این ارتباط نطلبید، به چالش می‌کشد.
پرسپولیس این توان را دارد که در هفته‌های بعدی لیگ بسیار بهتر از این ظاهر شود و حتی پیشرفتش در دیدار با صنعت نفت در قیاس با سه بازی قبلی‌اش محسوس نشان می‌داد اما شکی نیست که بعضی نیازهای فنی این تیم از طرقی حاصل می‌آید که شاید در اظهارات پریشب مطهری فاقد اهمیت اساسی توصیف شده باشند و تا چنان روش‌ها و طرقی مورد رسیدگی قرار نگیرند و تأمین نشوند و مکانیسم پرسپولیس کم‌نقص‌تر نشود، مشکلات و سختی‌های در راه نیز کاهش اساسی نخواهند یافت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.