سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

تصمیم شجاعانه و منطقی یحیی

بازگشت به اصل خویش

بازگشت به اصل خویش
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: صنعت نفت را می‌توان مناسب‌ترین رقیب برای قرمزپوشان پایتخت در آستانه شهرآورد ۹۷ دانست؛ برای عادت دوباره به برد با سیستمی که سال‌ها به آن عادت کرده‌اند. «بازگشت به اصل خویش»، شجاعانه‌ترین و در عین حال منطقی‌ترین تصمیمی بود که یحیی گل‌محمدی توانست بگیرد تا بالاخره پرسپولیس را از شوک شکست مقابل الهلال خارج‌ سازد.

پرسپولیس در نخستین میزبانی رسمی خود از هواداران خودی در ورزشگاه آزادی پس از ۲۲ ماه، توانست خروج از بحران را جشن بگیرد؛ به گونه‌ای که زیبایی آن شیرین‌تر و فراتر از آنچه روی کاغذ به تصویر کشیده می‌شد، بود. شکستن نوار نبردن پس از ۳ هفته و ثبت نخستین کلین‌شیت فصل، نه صرفاً دو رکورد امیدبخش به هواداران سرخ، بلکه معلول آرامش و تسلطی بود که پس از مدت‌ها به بازی تیمی شاگردان گل‌محمدی بازگشت.

صنعت نفت مانند اغلب تیم‌های گذشته علیرضا منصوریان و به‌ویژه در مصاف با رقبای سرسختی همچون پرسپولیس، بیشتر روی عقب‌نشستن و بهره‌وری از ضدحملات تمرکز می‌کند اما این از ارزش بازی مالکانه‌ای که جز آن از ارتش سرخ انتظار نمی‌رود، نمی‌کاهد. آمار ۶۶۷ پاس با دقت ۸۷ درصد، حتی با مقیاس‌های سطح اول فوتبال جهان نشانگر شدیداً مطلوبی از حاکمیت بر توپ و میدان است. پرسپولیس از مالکیت ۶۹ درصدی خود به‌خوبی توانست برای خلق موقعیت روی دروازه برزیل وطنی، چه از جناحین و چه با هدف گرفتن قلب خط دفاع رقیب استفاده کند.

نقطه عطف نبرد ششم پرسپولیس در لیگ ۲۱، لحظه‌ای بود که توپ به میلاد سرلک رسید تا وی با ضربه‌ای فنی و مهندسی‌ شده، هرچند با اندکی خوش‌اقبالی، توپ را دور از دستان احمد گوهری به تور دروازه نفتی‌ها برساند. پرسپولیس در فصل جاری خلأ احمد نوراللهی، آچار فرانسه‌ای که حتی توان کشیدن جور مهاجمان هدف تیم را هم داشت، به‌خوبی حس‌کرد. میلاد سرلک با ۸ بازپس‌گیری توپ و دقت پاس ۹۶درصدی، نشان‌ داد که در کنار یک هافبک دفاعی تخریبی نظیر کمال کامیابی‌نیا که تعویض اجباری خط میانی سرخ‌ها بود، می‌تواند نقش نوراللهی را به عنوان یک عنصر فعال در دفاع و حمله با شایستگی بر عهده بگیرد.

جدال با نفت مسجدسلیمان، یک پیش‌شهرآورد مناسب برای پرسپولیس است تا ادامه دهد به تمرین بازی مالکانه و باطمأنینه همراه با خلق موقعیت‌های متنوع و دست‌کشیدن از ترکیب سه‌دفاعه نه‌چندان پرثمر هفته‌های قبل؛ یک تمرین ایده‌آل، برای بازگشت به اصل خویش.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.