پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

سؤالات رئیسی‌کیا از سازمان لیگی که مقابل بهینه‌سازی مقاومت می‌کند:

سازمان لیگ حساب مستقل دارد؟ مسائل مالیاتی‌اش را حل کرد؟

سازمان لیگ حساب مستقل دارد؟ مسائل مالیاتی‌اش را حل کرد؟
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

چرا بابت خسارت‌های پرونده‌های تبلیغات محیطی قبل، خسارتی به باشگاه‌ها پرداخت نشد؟

ایران ورزشی - تشکیل کارگروه بهینه‌سازی و چابک‌سازی لیگ، یکی از نخستین اقداماتی بود که شهاب عزیزی‌خادم در جهت عمل به وعده‌هایش انجام داد. حمیدرضا گرشاسبی به عنوان رئیس، بهرام رضاییان، مهرداد سراجی، غلامرضا رفیعی، حسین آل‌اسحاق، احمدرضا براتی و صادق رئیسی‌کیا به عنوان اعضای کارگروه تخصصی این مصوبه منصوب شدند. تنها یکی دو ماه بعد از تشکیل این کارگروه اما گرشاسبی به عنوان رئیس کمیته که متوجه شده بود بستری برای فعالیت آن فراهم نیست، کاملاً بی‌سروصدا استعفا داد.
حالا اما بعد از گذشت حدود 9 ماه از تشکیل کارگروه، صادق رئیسی‌کیا، همراه با استعفایش، توضیحات کاملی درباره لزوم تشکیل آن و موانعی که بر سر راهش بود را در گفت‌وگو با خبرنگار ایران‌ورزشی مطرح کرده است که در ادامه می‌خوانید.

در کارگروه بهینه‌سازی سازمان لیگ، چه گذشت؟
صادق رئیسی‌کیا معتقد است که بهینه‌سازی سازمان لیگ باید 10 سال پیش استارت می‌خورد. او می‌گوید: «سال‌هاست تنظیم روابط سازمان لیگ با باشگاه‌ها اشتباه است. چقدر مطلب در این رابطه نوشتیم. حتی در دو جلسه‌ای که کارگروه بهینه‌سازی و چابک‌سازی لیگ برگزار شد، همین بحث را مطرح کردیم که روابط سازمان لیگ با باشگاه‌ها باید تنظیم شود.»
او توضیح می‌دهد: «بحثی که در این کارگروه مطرح شد این بود که سازمان لیگ در مدیریت و مالکیت باشگاه‌ها باشد و براساس قوانین فدراسیون اداره شود. شکل حقوقی و اساسنامه سازمان لیگ باید متناسب با این شیوه مدیریتی تنظیم شود. سازمان لیگ اما در حال حاضر کاملاً مستقل از منافع باشگاه‌ها حرکت می‌کند. در حالی که سازمان لیگ باید در جهت تحقق منافع فوتبالی و اقتصادی باشگاه‌ها حرکت کند. مسئولان سازمان لیگ این را نمی‌خواهند. به عنوان مثال اگر سازمان لیگ امروز 80 میلیارد درآمد داشته باشد، 40 میلیارد را در ابتدا صرف هزینه‌های خود می‌کند و اگر در پایان مبلغی باقی ماند، آن را میان باشگاه‌ها تقسیم می‌کند. سازمان لیگ در این سیستم به باشگاه‌ها به چشم طفل‌های نابالغی نگاه می‌کند که ته‌مانده درآمدها بین آنها تقسیم می‌شود.»

سازمان لیگ بهینه‌سازی شده، چگونه است؟
ساز و کار سازمان لیگ بعد از بهینه‌سازی به چه شکل خواهد شد؟ اساس این تصمیم و فعالیت کارگروه قرار بود به کجا برسد؟ رئیسی‌کیا به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «سازمان لیگ در وضعیت بهینه‌سازی شده، در مالکیت و کنترل باشگاه‌هاست. هر زمان بخواهد قراردادی برای تبلیغات محیطی یا سایر مسائل منعقد کند، باید این قرارداد را کاملاً براساس منویات باشگاه‌ها ببندد. نه که قراردادی ببندد که میلیاردها تومان زیان بدهد، تضامین لازم را دریافت نکند و مجبور شود برای رسیدگی به این پرونده‌ها هزینه‌های داوری بپردازد، در انتها با افتخار بگوید از 100 میلیارد قراردادی که بسته بودیم، موفق شدیم 60 میلیارد آن‌ را بگیریم. تکلیف خسارت 40 میلیاردی چه می‌شود؟ این خسارت به واسطه اشکال سازمان لیگ در مسیر اجرا و انعقاد قرارداد به باشگاه‌ها تحمیل شده است و سازمان لیگ بانی این خسارت است. آیا حاضر است در این رابطه به باشگاه‌ها پاسخ بدهد؟»
او تأکید می‌کند: «سازمان لیگی که تحت تابعیت باشگاه‌هاست، تنها با نظر باشگاه‌ها برای عریض و طویل شدن سیستم خود تصمیم می‌گیرد و حتی 2 درصد افزایش هزینه‌اش هم باید در گرو موافقت باشگاه‌ها باشد. در حالی که امروز سازمان لیگ مدام عریض و طویل‌تر می‌شود، بدون اینکه توضیحی در این رابطه بدهد. سازمان لیگ فوتبال ایران بهینه نیست و این در حالی است که در ژاپن، کره جنوبی، لیگ‌های حاشیه خلیج فارس و حتی لیگ هند، مدلی رو به ترقی را در سازمان لیگ فوتبال خود پیاده کرده‌اند. سازمان لیگ فوتبال ایران اما از تمام این کشورها عقب افتاده است. اساسنامه این سازمان برای 7، 8 سال پیش است. ترکیب مدیریت این سازمان را ببینید. چند سال است که تغییر مدیریتی نداشته؟»

سازمان لیگ باید مجری اقتصادی باشگاه‌ها باشد
رئیسی‌کیا نقش باشگاه‌ها، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را اینطور شرح می‌دهد: «تداخل نقش‌های فدراسیون فوتبال با سازمان لیگ، یکی دیگر از ایرادات اساسی است که سیستم فوتبال ما وارد می‎شود. تدوینگر مقررات فوتبال در داخل کشور، فدراسیون فوتبال است و در خارج از کشور فیفا.
فدراسیون همچنین باید بر اجرای صحیح این مقررات نظارت داشته باشد. کارخانه‌های سازنده و سرمایه‌گذار هم در این سیستم باشگاه‌ها هستند. سازمان لیگ باید بازوی کمکی باشگاه‌ها برای رسیدن به درآمد باشد، مجری اقتصادی باشگاه‌ها. سازمان لیگ در واقع سازمان اقتصادی باشگاه‌هاست که تحت نظارت و با رعایت مقررات فدراسیون فوتبال اداره می‌شود. همه این موارد نباید در سازمان لیگ مجتمع شود. باید این تفکیک‌ها به درستی انجام شود. نه اینکه سازمان لیگ رأساً و بدون مشارکت باشگاه‌ها درباره منبع درآمد آنها تصمیم بگیرد. سازمان لیگ باید متعلق به باشگاه‌ها باشد.»
چرا طرح بهینه‌سازی به جایی نرسید؟
کارگروه بهینه‌سازی سازمان لیگ نتوانسته مأموریت خود را به درستی پیش ببرد. چرا؟ چون مسئولان سازمان لیگ موافق این طرح نیستند. رئیسی‌کیا در این رابطه توضیح می‌دهد: «بارها این حرف‌ها را مطرح کرده‌ایم اما دوستان ما در سازمان لیگ هنوز به این باور نرسیده‌اند. نمی‌خواهند باور کنند که سازمان لیگ در حال حاضر بهینه نیست.
امروز سازمان لیگ درباره بازیکنان خارجی استقلال و تضامین بانکی آنها نظر می‌دهد چون می‌گوید وظیفه‌اش نظارت بر مسابقات و اعمال مقررات فوتبالی است. سؤالی که باید از مسئولان سازمان لیگ پرسید اما این است که آیا به وظایف اصلی‌ات هم همین‌قدر سریع و به موقع رسیدگی کرده‌ای؟ مسائل مالیاتی‌ات را حل کرده‌ای؟ سازمان لیگ حساب بانکی مستقلی دارد که تراکنش‌های مالی‌اش را از طریق آن حساب بانکی انجام دهد؟ شکل حقوقی‌اش به گونه‌ای هست که باشگاه‌ها بتوانند در تصمیم‌گیری‌هایش مشارکت داشته باشند؟ ساختار به گونه‌ای هست که بتوانند اساسنامه را به روز کنند؟ به گونه‌ای هست که هر دو سال یک بار مجمعی تشکیل بدهند و درباره اساسنامه و اعضای هیأت رئیسه‌اش تصمیم‌گیری کنند؟ آیا سازمان لیگ پشتوانه باشگاه‌ها را دارد که اگر در مسائل درآمدزایی با شرکت‌های بزرگ وارد مذاکره شد، بتواند سازمان باشکوهی را به تصویر بکشد که پشتوانه همه باشگاه‌ها را دارد و می‌تواند به این واسطه منفعت بیشتری کسب کند؟ در تمام این سال‌ها مسئولان سازمان لیگ را به این شکل درنیاورده‌اند.
در مواردی که فلسفه وجودی‌شان است کاهل هستند اما در مسائلی که جزو مأموریت اصلی‌شان نیست، سریع واکنش نشان می‌دهند. برای اصلاح همه این موارد، درهای سازمان لیگ به روی کارگروه بهینه‌سازی و چابک‌سازی لیگ باز نبود تا حداقل این کارگروه مطالعاتش را انجام بدهد. این کارگروه ایجاد شد اما مورد حمایت قرار نگرفت. برای حمایت از این کارگروه، سازمان لیگ باید می‌خواست. این کارگروه، برگی از یک نوشته بود، سخنی بود برای بیان اما کاری برای انجام نبود، برنامه نبود.»

رئیسی که زیر بار مسئولیت‌ها نمی‌رود
عضو سابق کارگروه بهینه‌سازی سازمان لیگ می‌گوید: «من به عنوان رئیسی‌کیا نباید در جایی قرار بگیرم که در عین حال که رئیسم، مسئولیتی هم در برابر هیچ مشکلی نپذیرم و پاسخگو نباشم. تا مشکل مالیاتی پیش می‌آید، بگویم اسم من در آگهی نیامده و به سراغ کسانی بروید که نام‌شان به عنوان اعضای هیأت رئیسه سازمان لیگ در روزنامه رسمی آگهی شده است. این ظلم به فوتبال است. همین می‌شود که منافع باشگاه‌ها از دست می‌رود و مفلوک می‌شوند. اینقدر منافع باشگاه‌ها نادیده گرفته شد که وضعیت اینطور شده که می‌بینید. هر چه دیرتر تنظیم روابط را سر و سامان بدهید، باشگاه‌ها را بیشتر از این از بین می‌بریم. همانطور که در طول 20 سال گذشته، باشگاه‌ها از بین رفته‌اند. به همین خاطر من از عضویت در کارگروه چابک‌سازی و بهینه‌سازی لیگ استعفا دادم، بلکه استعفای من تلنگری باشد برای سایرین.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.