شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰

اخبار حاشیه‌ای، انگیزه داوران مردودی را تشدید کرد

برمی‌گردند تا شایعه محرومیتشان را تکذیب کنند

برمی‌گردند تا شایعه محرومیتشان را تکذیب کنند
مهدیه دریابیگی
مهدیه دریابیگی خبرنگار

«اشکان خورشیدی، مهدی سیدعلی، حمید حاج‌ملک، محمدحسین زاهدی‌فر و رضا عادل» پنج داوری بودند که در تست اولیه لیگ برتر رد شدند و نتوانستند در هفت بازی ابتدایی لیگ حضور داشته باشند. به این پنج داور باید چند کمک‌داور (مهدی عالیقدر، سعید علی‌نژادیان، حسن انتظاری» را اضافه کرد که به دلیل مصدومیت یا ابتلا به بیماری منحوس کرونا نتوانستند در تست داوری شرکت کنند!

ایران ورزشی - «اشکان خورشیدی، مهدی سیدعلی، حمید حاج‌ملک، محمدحسین زاهدی‌فر و رضا عادل» پنج داوری بودند که در تست اولیه لیگ برتر رد شدند و نتوانستند در هفت بازی ابتدایی لیگ حضور داشته باشند. به این پنج داور باید چند کمک‌داور (مهدی عالیقدر، سعید علی‌نژادیان، حسن انتظاری» را اضافه کرد که به دلیل مصدومیت یا ابتلا به بیماری منحوس کرونا نتوانستند در تست داوری شرکت کنند! یک نفر دیگر را نیز باید به جمع این داوران اضافه کرد و آن کسی نیست غیر از رضا کرمانشاهی که قبل از تست بر اثر سانحه تصادف دچار مصدومیت شدید شد و نتوانست در روز تست حضور داشته باشد اما حالا شرایط برای این 9 داور کاملاً فرق کرده است و فردا قرار است از این داوران به غیر کرمانشاهی تست گرفته شود. کرمانشاهی دو روزی است که تمرینات خود را شروع کرده اما نمی‌تواند تا نیم‌فصل تست بدهد. البته این صورت ماجرا است و در این میان اتفاقاتی افتاده است که بعضی از این داوران بسیار ناراحت و گله‌مند هستند و به همین دلیل هم هست که تمام سعی خود را می‌کنند تا بتوانند به لیگ برگردند. فصل جدید با اتفاقات حاشیه‌ای برای داوران لیگ برتر شروع شد. داوری که از لیست داوران کنار گذاشته شده بود تصمیم گرفت به نوعی افشاگری کند و این افشاگری جامعه داوری را بیش از گذشته تحت فشار قرار داد، هرچند که داور مورد نظر نتوانست در کمیته اخلاق ادعاهای خود را ثابت کند اما تأثیر منفی خود را روی شرایط لیگ برتر گذاشت. مثل زمانی که ماجرای غش کردن داور سمت تیم خاصی تا مدت‌ها جامعه فوتبال را به هم ریخت، این ادعای داور کنار گذاشته شده هم آتش خشم تیم‌ها را شعله‌ور کرد. نکته اینجا بود که انگشت اتهام سمت داورانی رفت که نتوانسته بودند تست را پاس کنند و به اجبار بیرون ماندند تا سر فرصت یک بار در تست شرکت کنند. پچ پچ‌ها شروع شد و نام این داوران به نوعی سر زبان‌ها افتاد. اگر در آن مقطع حسن کامرانی‌فر به عنوان دبیر فدراسیون (شخصی که خودش از جنس داوری است) از داوران حمایت نمی‌کرد، شرایط برای داوران لیگ برتر سخت‌تر از گذشته می‌شد. حالا اگر هم داوران بخواهند به صورت داوطلبانه داوری را کنار بگذارند برای اثبات سلامت کاری خود مجبور هستند بمانند و خودشان را ثابت کنند. فردا روز موعود برای داوران مردودی لیگ برتر است. داورانی که هفت هفته غایب بودند و در صورت پاس کردن تست خود به بدنه داوری اضافه می‌شوند. این خبر می‌تواند خبر خوبی برای افشاریان و همکارانش باشد که پنج داور خود را در اختیار نداشتند. به نظر می‌رسد در بین داوران مردودی داورانی هستند که به دلیل فوبیای تست باز هم با استرس در این آزمون شرکت می‌کنند و شاید دوباره نتوانند موفق شوند اما به دلیل بحث‌هایی که مطرح شد علاقه‌مند هستند که به لیگ برتر برگردند تا افرادی این غیبت را پای محرومیت یا مسائل دیگر نگذارند. در اینکه تعدادی از تیم‌ها از اشتباهات داوری متضرر می‌شوند، شکی نیست اما این حجم از اعتراض به داوران اصلاً منطقی نیست و در هیچ کجای دنیا دیده نمی‌شود. در فوتبالی که دستمزد داور وسط زمین اصلاً قابل مقایسه با نیمکت‌نشینان یک تیم هم نیست (تفاوت زمین تا آسمان) چطور اینقدر راحت داور قربانی اتفاقاتی می‌شود که سزاوار آن نیست. بد نیست تیم‌ها در رفتارهای خود کمی تجدید نظر کنند.


کرمانشاهی: مصدوم هستم نیم فصل می‌رسم
رضا کرمانشاهی یکی از داورانی است که در لیگ بیست و یکم غایب بوده است و این غیبت باعث حرف و حدیث‌های زیادی شد اما این داور قبل از تست داوری بر اثر تصادف مصدوم شد و قادر به حضور در لیگ نبود. کرمانشاهی درخصوص غیبت خود اینطور می‌گوید: «مصدوم بودم، چند روزی است تمرین می‌کنم و اگر خدا بخواهد نیم‌فصل تست می‌دهم تا برگردم.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.