پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

شروع پر سر و صدای کمیسیون ورزشکاران در دوره جدید

بازار داغ کنایه و گلایه

بازار داغ کنایه و گلایه
آزاده پیراکوه
آزاده پیراکوه خبرنگار

 ایران ورزشی- کمیسیون ورزشکاران دوره جدید خود را شروع کرد، اما نه در آرامش. گویا این دوره هم حواشی زیادی دارد و قرار نیست این کمیسیون با قهرمانانی که در خود جای داده، روزهای آرامی را پیش رو داشته باشد؛ حداقل در شروع که اینطور بوده است. سر و صداها یک روز قبل از تشکیل اولین جلسه، یعنی از روز شنبه همین هفته با بیانیه فدراسیون کشتی شروع شد؛ زمانی که علیرضا دبیر به فهرست ورزشکاران منتصب از سوی صالحی‌امیری برای عضویت در کمیسیون اعتراض کرد. البته این انتصاب هفته گذشته انجام شده اما در فاصله یک روز مانده به نشست رسمی، فدراسیون کشتی اعتراض کرد و گفت: «چرا صالحی‌امیری در لیستش نام هیچ کشتی‌گیری را قرار نداده؛ آن هم در شرایطی که بار مدال‌آوری ورزش ایران در رویدادهای مهمی همچون المپیک بر عهده کشتی است.»
این واکنش تند در حالی از سوی علیرضا دبیر صورت گرفت که گفته شد اجازه حضور دو کشتی‌گیری که در انتخابات کمیسیون رأی آورده‌اند به آنها داده نمی‌شود و همین اتفاق در روز یکشنبه افتاد. به این ترتیب که حسن یزدانی و محمدرضا گرایی در جلسه نخست کمیسیون ورزشکاران شرکت نکردند.
علیرضا دبیر و صالحی‌امیری که پیش از این المپیک هم بر سر مسائل مالی در رسانه‌ها بگومگوی تندی داشتند، بار دیگر بر سر کمیسیون ورزشکاران به مشکل خورده‌اند. البته موضع‌گیری دبیر در شرایطی عجیب به نظر می‌رسد که گفته می‌شود این اختلاف به‌خاطر حمید سوریان است و صالحی‌امیری به یک توافق قبلی پشت کرده است.
طبق آیین‌نامه کمیسیون ورزشکاران، 15 نفر از اعضای کمیسیون از مسیر انتخابات به این کمیسیون راه پیدا می‌کنند و چهار نفر توسط رئیس کمیته ملی المپیک انتصاب می‌شوند که دعوای فعلی کشتی با کمیته در همین رابطه است. فدراسیون کشتی برای کمیسیون ورزشکاران سه کاندیدا داشت؛ حسن یزدانی، محمدرضا گرایی و امیرحسین زارع؛ که از بین این سه نفر، زارع نتوانست رأی بیاورد. این تعداد کاندیداتوری نشان می‌دهد مطالبه کشتی حضور حداقل سه کشتی‌گیر در کمیسیون بوده که محقق نشده است. در نتیجه این انتظار وجود داشته که صالحی‌امیری یکی از چهار ورزشکار منتصب را از بین کشتی‌گیران انتخاب کند.
گویا این انتظار زمانی به دلخوری تبدیل شده که صالحی‌امیری قول حضور حمید سوریان را در جمع این چهار نفر داده که البته رئیس کمیته ملی المپیک در این رابطه صحبتی نکرده است. البته در رابطه با سوریان نباید از یک نکته گذشت. سوریان در دوره قبل رأی آورد اما خیلی زود به‌خاطر اختلافاتی که بین او و آرش میراسماعیلی پیش آمد، از حضور در کمیسیون انصراف داد. حالا اینکه او دوباره تمایل به حضور دارد یا خیر، جای تأمل دارد. و اگر پاسخ مثبت است؛ سؤال این است که چرا او در انتخابات شرکت نکرده است؟ آیا او به‌واسطه داشتن 7 مدال جهانی و المپیک می‌خواسته به‌عنوان عضو منتصب به جمع اعضای کمیسیون ورزشکاران اضافه شود و نمی‌خواسته در رأی‌گیری شرکت کند؟
به هر حال اتفاقی که در شروع کار کمیسیون ورزشکاران افتاده و در ادامه به برخی دیگر از حواشی اشاره می‌شود، حکایت از این دارد که این کمیسیون هم اگر خوب مدیریت نشود، آبستن اتفاق‌ها و حواشی زیادی خواهد بود.
شروع گلایه‌آمیز ساعی ؛ پاسخ نعمتی را نمی‌دهم
نشست کمیسیون ورزشکاران روز یکشنبه شکل گرفت اما حتی این جلسه و قبل و بعدش هم بدون حاشیه نبود. حرف‌های هادی ساعی که در طول سه، چهار سال اخیر هم منشأ اختلافات زیادی بوده، یکی از محورهای به حاشیه رفتن کمیسیون ورزشکاران در گام نخست بوده و هست. ساعی در حاشیه نشست کمیسیون گفت: «این‌بار هم دارد برخی اتفاق‌های قبل می‌افتد و امیدوارم جلوی آن را بگیریم. همیشه در انتخابات مهندسی وجود دارد.»
رئیس سابق کمیسیون ورزشکاران در واکنش به صحبت‌های زهرا نعمتی مبنی بر اینکه مدیریت وی در این کمیسیون در دوره گذشته موفق نبوده است، ادامه داد: «نمی‌خواهم جواب نعمتی را بدهم.»

غیبت سه ورزشکار
نخستین جلسه کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک در حالی برگزار شد که رضا صالحی‌امیری، کیکاووس سعیدی رئیس و دبیر کمیته ملی المپیک و طاهره طاهریان در نشست حضور داشتند.
سجاد گنج‌زاده، حسن یزدانی، ذبیح‌الله پورشیب، احسان حدادی، بهداد سلیمی، امین بوداغی، شهربانو منصوریان، مجتبی عابدینی، هادی ساعی، زهرا نعمتی، فرزانه فصیحی، حمیده عباسعلی، مصطفی نودهی، محمدرضا گرایی، نجمه خدمتی، حسین ساوه‌شمشکی، محمد بیداریان، محمد باقری‌معتمد، ندا شهسواری و ثریا آقایی ۲۰ عضو کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک هستند که از این بین یزدانی و گرایی به‌دلیل اعتراض در جلسه حضور نداشتند. ندا شهسواری هم دیگر ورزشکاری است که نیامد که البته دلیل خاصی برای غیبتش اعلام نکرد. در این نشست، انتخابات رئیس و نایب‌رئیس کمیسیون هم برگزار شد که در پایان سجاد گنج‌زاده 11 رأی آورد و از احسان حدادی که کاندیدای ریاست بود و 5 رأی به دست آورد، پیشی گرفت. برای نایب‌رئیس هم شهربانو منصوریان و نجمه خدمتی کاندیدا شدند که در پایان نجمه 12 رأی آورد و شهربانو 4 رأی.

کنایه حدادی به سلیمی و گنج‌زاده
یکی از حواشی نشست نخست این بود که احسان حدادی پیشاپیش عضویت بهداد سلیمی در هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک را با کنایه تبریک گفت. احسان که تمایل دارد عضو هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک شود، معتقد است از قبل شرایط فراهم شده تا بهداد سلیمی نماینده کمیسیون در هیأت اجرایی باشد و به همین خاطر معترض است. البته او تأکید دارد که با بهداد مشکلی ندارد و او را به اندازه چشمانش دوست دارد اما با این وجود وقتی بهداد را دید، خطاب به بهداد سلیمی گفت: «انتخابات از قبل انجام شده و بهداد سلیمی نماینده کمیسیون ورزشکاران در هیأت اجرایی است؛ از الان به او تبریک می‌گویم و امیدوارم بتواند حقوق ورزشکاران را بگیرد.»
احسان به سجاد گنج‌زاده هم با کنایه تبریک گفت. پس از اینکه سجاد گنج‌زاده به‌عنوان رئیس کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک انتخاب شد، احسان حدادی به او تبریک گفت و این را هم عنوان کرد که دفاع از حقوق ورزشکاران این را نمی‌طلبد که فرد خجالتی از حق‌شان دفاع کند و باید این خجالت کنار گذاشته شود. سجاد گنج‌زاده هم در واکنش به اظهارات حدادی گفت: «من فکر می‌کردم تعداد نفرات بیشتری کاندیدا شوند. حتماً چیزی در خودم دیده‌ام که برای ریاست کمیسیون ورزشکاران کاندیدا شده‌ام.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.