سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

برهوت ستاره، کویر مدعی

از کنار هم می‌گذریم

از کنار هم می‌گذریم
میعاد نیک
میعاد نیک خبرنگار

ایران ورزشی: خالی شدن فوتبال باشگاهی ایران از ظهور نوابغ و ستاره‌ها که تا چند سال پیش در حد یک خطر بالقوه احساس می‌شد، اکنون به فعلیت رسیده تا لیگ برتر فوتبال به عنوان بالاترین سطح فوتبال باشگاهی مملکت حتی از چشمک کوتاه‌مدت ستاره‌های کوچک هم تهی بماند. علاوه بر استراتژی کادرفنی و همگونی ترکیب تیم، درخشش بازیکنان مستعد و نابغه همواره در تعیین نتایج بازی‌های فوتبال نقش غیرقابل انکاری داشته‌اند و شاید بتوان گفت هر کدام از اضلاع این مثلث اگر لَنگ بزنند، کار دیگری هم به جایی ختم نخواهد شد. تصور کنید یک تیم با خیرالموجودین از روی خط دروازه تا خط میانی به میدان برود اما یک مهاجم کارکشته و چارچوب‌شناس نداشته باشد؛ قطعاً نتیجه خوبی در انتظار تلاش‌های‌ تمام اعضای تیم نخواهد بود.

دستان تُهی فوتبال ایران از پرورش آکادمیک فوتبالیست‌های بااستعداد و ناتوانی در رساندن نبوغ درونی‌شان به منصه ظهور در رقابت‌های سطح عالی، تمامی تیم‌های بزرگ من‌جمله استقلال و پرسپولیس را به یک ورطه تکراری کشانده. با کمی دقت می‌توان استنباط کرد که باشگاه‌هایی مانند سپاهان که از آکادمی برخوردارند و با استفاده از منابع صنعتی و دولتی به تزریق پول و امکانات می‌پردازند، لااقل از این لحاظ شرایط بهتری را نسبت به باشگاه‌های سرخابی سپری می‌کنند که به رغم برخورداری از سیل هواداری و توجه مردمی، در این حوزه‌ها هیچ دفاعی از خود ندارند.

حالا قطار لیگ برتر فوتبال به ایستگاه هفتم رسیده و استقلال و پرسپولیس شرایط پایداری از خود نشان نداده‌اند. در آستانه برگزاری شهرآورد پایتخت، روند نتیجه‌گیری سرخابی‌ها بر یک مدار مثبت و صعودی حرکت نکرده و همه این عوامل گواه از احتمال بالای کیفیت نازل دربی خواهند داشت. این خبر شاید بهترین خبر برای مدعیانی مانند سپاهان باشد؛ باشگاهی متمول که درصدد شکستن تابوی ابقای جام قهرمانی در تهران است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.